Eğitim Bilimleri Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

İptal edilen eğitim bilimleri sınavı 2 ay içerisinde yapılacak. Savcılık, optik okuyucu aşamasında puanların yükseltildiği iddiasını incelemeye alırken, yeni Eğitim Bilimleri testinin 2 ay içinde gerçekleştirileceği öğrenildi. Soruları Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlaması gündemde.

ÖSYM’nin, YÖK’ün onayıyla KPSS Eğitim Bilimleri testini iptal etmesinin ardından dikkatler, yaşanacak yeni gelişmelere odaklandı.

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı ne zaman yapılacak? Tıklayınız.

Savcılık, optik okuyucu aşamasında puanların yükseltildiği iddiasını incelemeye alırken, yeni Eğitim Bilimleri testinin 2 ay içinde gerçekleştirileceği öğrenildi.

İlk günden bu yana, iptal kararının savcılık soruşturması bittikten sonra verilebileceğinin söylenmesine karşılık, iptal kararı, soruşturma bitmeden açıklandı. Bu durumda, soruşturmayı yürüten ve ÖSYM ile soruların basıldığı METEKSAN’da inceleme yapan Savcı Şadan Sakınan’ın “Soruşturma en az 2 ay daha sürecek. Ancak bulgular, iddiaların doğru olduğu yönünde” beyanı etkili oldu.

GÖRÜŞME TRAFİĞİ

Öğretmen atamalarının daha fazla gecikmemesi için ÖSYM, YÖK’ün de onayıyla harekete geçerek, karar aldı. Karar, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Savcı Sakınan ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan arasındaki 3 gündür devam eden yoğun görüşme trafiğinin ardından verildi.

YÖK yetkilileri, “Savcılığın kararını beklemek aylar süren bir belirsizliği beraberinde getirecekti. Atamalarla ilgili süre daha da uzayacaktı” görüşünü dile getirdi.

abbasgüçlü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.