Eğitim Bir Sen Öğretmenlere Gitmeyin Dedi

4 bin öğretmen Van’ı terk etti. Eğitim Bir Sen ise fedakarlık zamanı olduğunu söyleyerek, Başbakan Erdoğan’ın da daha önce belirttiği gibi öğretmenlerin Van’dan gitmesini istemediğini açıkladı.

Van ziyareti sırasında “Buradaki öğretim üyeleri, memurlar, kimse bizden Van’ı terk etme gibi bir şey istemesin” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerinin ardından gözlerin çevrildiği Van’da 4 bin öğretmenin kentten ayrıldığı bildirildi.

Hükümet ve hükümete yakın çevreler tarafından öğretmenlerin Van’da kalması, tayin istememesi gerektiği belirtiliyor. Vanlılar Van’dan kaçmışken, kalanlar da devlet eliyle başka illere yerleştirilirken ve kesinlikle binalara girilmemesi uyarısı yapılmışken öğretmenlere Van’da kalmalarının söylenmesi depremzede öğretmenler tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Alınan son bilgilere göre, okul müdürlerinin de katıldığı toplantıda bekar öğretmenlerin okulların yatakhanelerinde ve anasınıflarında, evli öğretmenlerin ise konteynırlarda barınma ihtiyaçlarının karşılanacağı belirtildi. Ayrıca okulların hasar tespitinin yapıldığı toplantıda hangi okulların eğitim için uygun durumda olduğu da konuşuldu.

Depremi yaşayan binlerce öğretmen ise Van’a dönmenin mümkün olmadığını düşünüyor.

10 bin 555 öğretmenin görev yaptığı Van’a, 7.2’lik depremin ardından 800 öğretmen daha atandı. Depremle birlikte psikolojileri bozulan öğretmenler çareyi kenti terk etmekle buluyorlar.

AA’ya konuşan Eğitim Bir-Sen Van Şube Başkanı Süleyman Şakar, deprem nedeniyle öğretmenlerin 5 Aralık’a kadar izinli olduğunu belirterek, kentteki tabloyu şöyle anlattı: “Deprem sonrası kenti terk eden vatandaşlar gibi binlerce öğretmenimiz de kenti terk etmiş bulunuyor. Öğretmenlerin büyük bölümü memleketlerine ve il dışındaki akrabalarının yanına gitti. Özellikle Van dışından gelen öğretmenler beni arayarak ‘psikolojimiz bozuk bir daha o kente gelemeyiz’ dediler. Depremde zarar gören insanları bu şekilde terk etmek sorunlarımızı çözmez. Bunların gidişi ile bu kentin eğitimi ve gelişimi büyük yaralar alır. Deprem nedeni ile öğretmenlerimizden 4 bini dönmek istemiyor.

Benim Ankara’da evim var, ben de gidebilirim, ama sorumluluğum var. Gece eksi 15 derecede arabada yatıyor, ama burada mücadele ediyorum.”

“ACILARI BİRLİKTE SARALIM”

Eğitim Bir-Sen Van Şube Başkanı Süleyman Şakar ayrıca; “Bugün iyilik, dayanışma günüdür. 1 milyon 100 binlik bir kent bir anda yok mu olsun yani. Bu şehrin kurtulması için, normal hayatın devam etmesi için bu öğretmenlerimizin geri dönmesini istiyoruz. Öğretmenlerimiz ailelerini getirmesin, ancak kendileri gelsin. Acıları birlikte saralım. Çocuklarımız eğitimden yoksun kalmasın, onları kendi başlarına bırakmayalım. Dünyanın öbür ucundan, Japonya’dan gelip Van’da hayat kurtarırken hayatını kaybediyor.

Böylesi anlamlı bir geliş olurken, öğretmenlerimizin gelmemesi bizi üzüyor.” dedi.

VAN’DA 5.2’LİK DEPREM

Van’da dün gece saat 00.08 sıralarında 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin gerçekleştiği alanda yıkılacak fazla bir bina kalmadığı için son deprem “yıkımsız” olarak nitelendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.