Eğitim Bir Sen Şaşırmış

Eğitim Bir Sen eğitimin özelleştirilmesini istiyor. Eğitim-Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Şeker, öğrencilerin daha rahat ortamda eğitim görmesi için okulların temizliğinin hizmetliler yerine yerel yönetimler tarafından yapılmasını teklif etti.

Eğitim-Bir-Sen Bursa Şubesi Başkanı Numan Şeker: “belediyeler okulların temizlik işini alırsa, MEB’i de bu yükten kurtarır” dedi.

Bursa’da yaklaşık 850 eğitim kurumunun olduğunu belirten Şeker, okullarda yaklaşık 3 bin temizlik görevlisinin olmasının zorunlu hale geldiğini söyledi. Bazı okullara 1 temizlik görevlisi yeterli olurken, bazı kurumlarda 4 hizmetlinin temizlik işlerine yetişemediğini kaydeden Şeker, belediyelerin bu sorumluluğu okulların üzerinden almasını önerdi.

Şeker, “Bursa’nın birçok okulunda temizlik görevlisi eksiği var. Bu problemi çözmek için temizlik görevlilerinin maaşlarını belediyeler versin. Ne kadar ihtiyaç varsa, belediyeler bunu devralsın.

Hizmet satın alımı ile karşılıklı mutabakat sağlanmalı. Avrupa’da bunun birçok örneği var. Milli Eğitim Bakanlığı’nı da bu yükümlülükten kurtarırız.”

Eğitim Bir Sen Camileri Örnek Gösterdi

“Nasıl bütün camileri belediyeler temizliyorsa, aynı model okullara da uygulanırsa öğrenciler ve eğitim çalışanları rahatlar” dedi.

Bu daha önce de “Okul Temizliği de Özelleştiriliyor” başlıklı haberimizde konuya değinmiştik.

Eğitim Bir Sen‘in eğitimin binlerce ciddi sorunu dururken AKP Hükümeti’nin çalışmalarına yol açıcı faaliyetlerde bulunması manidardır.

Okulları, siyasi kurumlar olan belediyelerin insafına bırakmak ciddi sorunlar doğuracaktır. Mevcut belediyelerin kendilerine oy çıkmayan mahallelere bile hizmet götürmediği düşünülürse yaşanabilecekleri hayal etmek çok zor değil.

ÖZELLEŞTİRMENİN İLK ADIMI

Okullardaki özelleştirme girişimi hızla devam ediyor. Okullar kantin, otopark, düğün salonu gibi hizmetlerle kurumlarına kaynak yaratmaya çalışıyorlar.

Okullarda eğitim hizmetlerini yürüten çalışanlar tehlikeyi görmeliler.

TORBA YASA BAĞLANTISI

Torba yasa ile hayatımıza sokulmaya çalışılan bazı maddeler hizmetlileri de tehdit ediyor. Temizlik işlerinin belediyelerce yürütülmesi uygulamaya geçirilirse bir süre sonra “okullarda hizmetliye ihtiyaç kalmadı” denilerek hizmetliler başka kurumlara “sürgün” gibi görevlendirmelerle karşılaşacaklar.

Mevcut kadrolarını kaybeden hizmetliler istemedikleri halde çeşitli yerlerde dönemlik olarak çalıştırılmaya başlanacak.

Konuyla ilgili olarak eğitim çevrelerinde “Eğitim Bir Sen’in bir an önce hükümet çalışmalarının takibini bırakıp eğitim emekçilerinin sorunlarına eğilmeleri gerekmektedir.” yorumlarında bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.