Eğitim Sen: Eş Durumu Pazarlığı Skandaldır

Bilindiği gibi dün “Eş Özür Durumu” tayinleriyle ilgili Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanı tarafından çağırılmış, yapılan toplantı sonunda “eş özür durumu” tayinleriyle ilgili bilgi verilmişti.

Eğitim Sen, bu kararın “kapalı kapılar ardında yapına pazarlıklar” sonucunda ve sendikalardan alınan “daha sonraki yıllarda bu konuda talebimiz olmayacak” sözünden sonra alındığını açıkladı. Toplantıya sadece şartların kabul ettirilebileceği sendikaların davet edildiğini belirten Eğitim Sen, hem toplantıya davet edilmediğine hem de sonraki yılların pazarlık konusu edilmesine tepkili.

Yapılan pazarlığı “skandal” olarak ifade eden Eğitim Sen “özür grubu tayinlerinin” her yıl, eskiden olduğu gibi yılda iki kez gerçekleştirilmesini talep ediyor.

ÖĞRETMENLER DE BEĞENMEDİ

Eş özür durumundan tayin istemeyi bekleyen öğretmenler mutlu olurken, henüz aday olan ve daha sonraki yılda tayin istemeyi düşünen öğretmenler yapılan açıklamayı beğenmedi. Ayrıca özür durumu tayinlerinden sadece eş durumuna izin verilmesi, sağlık ve eğitim özründen tayin isteyecek öğretmenleri memnun etmedi.

Eğitim Sen Genel Merkezi’nin konuyla ilgili açıklaması aşağıdadır.

Özür Grubu Tayinleri Kapalı Kapılar Ardında Yürütülen Pazarlıkların Konusu Yapılamaz!

Bilindiği gibi 652 sayılı KHK ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın teşkilat ve görevleri ile ilgili olarak kapsamlı değişiklikler yapılmış ve çeşitli mağduriyetler ortaya çıkmıştır. Bu mağduriyetlerden en çok öne çıkan ise özür grubuna bağlı olarak yapılan yer değiştirmelerin daha önce yarıyıl ve yaz tatilinde yapılıyorken yalnız yaz tatilinde yapılmasına ilişkin düzenlemedir. Söz konusu düzenleme nedeniyle çok sayıda mağduriyet yaşanmış, bu haksızlığın düzeltilmesi için Bakanlık nezdinde çeşitli girişimlerimiz olmuştur.

Eğitim Sen, 6 Aralık 2011 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan “özgür grubu yer değiştirmeleri” ile ilgili olarak, sorunun çözülmesi için 6 Ocak 2012 tarihine randevu verilmesini talep etmiştir. Randevu talebimize yanıt bile vermeyen Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Sen’i ve taleplerimizi görmezden gelerek, 12 Aralık 2011 tarihi itibariyle Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen’i konuyu görüşmek üzere toplantıya çağırmıştır.

İlgili sendikalarla yapılan toplantıda, Bakan Dinçer’in, özgür grubu yer değiştirmelerini resmen “pazarlık konusu” yaparak, 2012 yılı Şubat ayına özel “daha sonraki yıllar istenemeyeceğine söz verilmesi halinde 2011 yılı içinde özür tayinlerini yapabileceğini” belirtmiş olması büyük bir skandaldır. Yıllardır yapılan ve kazanılmış hak niteliğinde olan bir uygulamanın, Eğitim Sen’i dışlayarak, adı geçen sendikalarla kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerle “pazarlık” konusu yapılması ve çıkan sonucun sanki bir hak kazanılmış gibi kamuoyuna ilan edilmesi dikkat çekicidir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın özür grubu yer değiştirmelerine ilişkin sendikamızın randevu talebine yanıt vermemesi, hatta görüşlerimizi alma ihtiyacı bile duymayarak, Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen ile toplantı yapması, Bakanlık’ın sendikalar arasında ayrım yaptığını ve toplantıya isteklerini kabul ettirebileceği sendikaları çağırdığını göstermiştir.

Eğitim Sen’in Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaları ile ilgili görüşleri ve talepleri bellidir. Eğitim Sen olarak eğitim ve bilim emekçilerinin hiçbir talebini kapalı kapılar ardında “pazarlık” konusu yapmadığımız ve yapmayacağımız bilindiğinden Bakanlık toplantıyı sözünü dinletebileceği sendikalarla yapmayı tercih etmiştir.

Eğitim Sen, özür grubu tayinlerinin özel pazarlıklarla sadece bu yıl için değil; önümüzdeki yıllarda da eskiden olduğu gibi yapılması ve bu konunun asla pazarlık konusu yapılmamasını savunmaktadır. Bu konuda geri adım atılması, Milli Eğitim Bakanlığı’nı başka konularda da aynı taktiği izlemeye itecek ve bu durumdan en büyük zararı yine eğitim emekçileri görecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı özür grubu yer değiştirmeleri konusunda bir an önce somut adımlar atmalı ve beklentilere uygun, yeni mağduriyetler yaratmayan bir çözüm üretmelidir.

Eğitim Sen Genel Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.