Eğitim Sen İl Emri İçin Uyardı

15 Temmuz 2010 itibariyle öğretmenlerin özür grubundan tayinlerini düzenleyen 2010 yılı yaz dönemi “Öğretmenlerin Özür Drumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu” Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’  tarafından yayınlanmıştır. Fakat yayımlanan kılavuzda eş ve sağlık durumu atamalarında il emri uygulamasına yer vermemiştir.

Konuyla ilgili olarak sendikalar harekete geçti.

Eğitim Sen konuyla ilgili olarak MEB’i uyardı.

Eğitim Sen Genel Merkezince yapılan açıklama ve sendikanın Personel Genel Müdürlüğü’ne yazdığı yazı aşağıda verilmiştir.

Açıklama:

“Eş Durumu Özründe İl Emri Uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı İçin Anayasal Bir Yükümlülüktür.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce yayımlanan 2010 Yılı Öğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzunda eş ve sağlık durumu atamalarında il emri uygulamasına yer verilmemiştir. Bu durum, Milli Eğitim Bakanlığının önceki yıllardaki uygulamalarıyla çelişmektedir.

Sendikamız Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği yayımlanmadan önce yönetmelik taslağıyla ilgili yapılan toplantıda her yıl öğretmenler belirsizlik ve kaygı yaşamasın diye eş ve sağlık durumu özründe il emri uygulamasının yönetmelik hükmü olmasını ısrarla istemiş, ancak bakanlık yetkilileri bu öneriyi reddederek il emrinin kılavuzlarla uygulandığını, buna gerek olmadığını belirtmişlerdir.

Sendikamızın öngörüsü haklı çıkmış, MEB bu yıl eş ve sağlık özründen atama bekleyen öğretmenleri hayal kırıklığına uğratmıştır.

Sendika olarak talebimiz en kısa zamanda eş ve sağlık durumu özrüne bağlı yer değiştirme işlemlerinde bakanlığın il emri uygulamasını başlatmasıdır. Bu, Milli Eğitim Bakanlığı için anayasal bir yükümlülüktür. Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığına yazıyla başvurduk. Eğer sorun giderilmezse örgütsel ve hukuksal girişimlerimizi devam ettireceğiz.

Eğitim Sen Genel Merkezi

Personel Genel Müdürlüğü’ne yazılan yazı için tıklayınız.

8 thoughts on “Eğitim Sen İl Emri İçin Uyardı

 1. Duru, il emrinde bu halde sizi mağdur eden Eğitim Sen değil, yasayı hazırlayan ve yayımlayan Bakanlık yani hükümettir. Eğitim Sen”le ne alakası var yahu. Eğitim Sen sadece öğretmenler için düzenleme istemiş.

 2. eğitim sen sizin birşey yaptığınız yok.sözleşmeli öğretmenim ve ailemden ayrıyım sadece kadrolu öğretmene verilen il emrinin neden sözleşmeli öğretmenleri kapsamadığını merak ediyorum,,,bölücülük yaparak hiçbir yere ulaşamayacaksınız

 3. Bora Bey, Eğitim Sen”de başkan ve yönetim kurulu üyeleri dahil herkes normal bir öğretmenin aldığı maaş+ekders ücretini alır. Yani tüzük gereği, diğer bazı sendikalardaki gibi maaş olarak “profesyonel (maaşlı) sendikacılık” yoktur. Masa başında %2”lere imza atanlardan medet ummak kadar büyük bir hata da olamaz bence. Hangi şubeye bağlısınız bilmiyorum ama eğer sendikanızdan “haksız görevlendirme, haksız taktir belgesi, usulsüz atama” bekliyorsanız sanırım yerinizi bulmuşsunuz. Saygılar dilerim.

 4. ben de bir eğitim senliyimdım lafta diğer sendıkalar gıbı cok atıp tutuonuz ama icraat yok . başkanımın kaç tl maaş alıo hangı arabaya bınıo adam alem pesınde degıl oğretmenlerının haklarıyla ugrascak kı bu gune kadar hanı hak elde etınız .
  hangı oğretmenın yanında durdunuz.
  kımseyı kandıramazsınız ama kandırdınız cok kısı var.,iyi ki ikiye olundunuz.
  ben eğitim senlıydım eğitim bir sene gectım. en azından sendıka baskanına bı tel acıom anında yardımcı oluolar egıtımsenlı oldum 5 yıl bı hayırlarını gormedım

 5. desteğinizden ötürü çok teşekkür ederim. bu konuda neden kamu oyu baskısı oluşturmuyoruz. miting düzenleyemezmisiniz

 6. ilginize teşekkür ederiz.ama bizler bunun peşini bırakmayacağız.hakkımızı alıncaya kadar ve artık bu hafsızlıkların yapılmasının önünü kesinceye kadar savaşıcaz.

 7. eğitim sen uyarmış .eğitim senin atladığı bişey yokmu acaba. öğrenim özrü için neden istememiş il emrini?adı üstünde oda bir özür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.