Eğitim Sen Okullara Serbest Kıyafetle Gidecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve bir çok tartışmayı beraberinde getiren “demokrasi paketi”ne tepkiler dinmiyor.

Eğitim Sen, kıyafet serbetliği adı altında atılan adımlar ve yürütülen tartışmaların sadece türban, bıyık ve favoriden ibaret olduğunu iddia etti.

Laik, bilimsel, demokratik, anadilinde eğitim talebinden vazgeçmeyeceğini belirten Eğitim Sen, “demokrasi paketi” adı altında hayata sokulan uygulamalarına karşı sessiz kalmayacağını açıkladı.

Kıyafet Eylemi 7 Ekim’de Başlıyor

7 Ekim‘den itibaren üyelerini serbest kıyafetle iş yerlerine gitmeye davet eden Eğitim Sen‘in açıklaması aşağıdadır.

“Eğitimde kullanılan her türlü dinsel simge, ötekileştirici ve ayrımcıdır. Eğitim Sen eğitimde ayrımcılığın, eşitsizliğin, ötekileştirmenin karşısında olmaya her türlü gericiliğe, toplumsal yaşamın ve eğitim alanının muhafazakârlaştırılmasına ve tek tipleştirmeye, karşı mücadele etmeye devam edecektir.

Kurulduğumuz günden bugüne her türlü statükoya karşı çıktıysak bugün de AKP`nin getirdiği yeni dayatma, tek tip ve statükoya karşı 7 Ekim pazartesi gününden itibaren bütün üyelerimizi ve eğitim emekçilerini özgür giyim kuşam yönünde süresiz tutum almaya çağırıyoruz.”

2 thoughts on “Eğitim Sen Okullara Serbest Kıyafetle Gidecek

  1. dune kadar eleştiriyordunuz? yanlış dedıklerı olay ne zaman eylem kararına donmuş

  2. Zaten AKP’nin istediği de bu…Eğitim Sen bu konu da geç kaldı..onlar serbest dedikleri dini simgelerle gelirken alternatif bir politik hat izlenemedi…Onları teşhir eden taktikler geliştirilemedi…Gezi olayları dahil önemli bir miting gerçekleştirilmedi..En azından yakalarımıza takacağımız “okullarda dini simgeler kullanılamaz” süresiz yapılabilirdi… Şimdi AKP’nin yapacağı dayatma karşısında başka tür eylemlilikler geliştirilebilir…Veli toplantılarında ve öğretmen kurullarında aydınlatıcı bilgiler verilebilir…Yani kadın üzerinden politika yürüten zihniyetin tersi yapılmalı bence…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.