Eğitim Sen’den 4+4+4’e Beklenen Dava

Eğitim Sen, son ayların en önemli konusu olan ve eğitimde bir çok köklü değişikliği beraberinde getiren 4+4+4’ün iptali için dava açtı.

Oldukça geniş hazırlanan dava dilekçesinde 4+4+4‘e dair bir çok konuda iptal istemi bulunmakta.

Dava dilekçesinde dikkati çeken bazı satır başları;

* 66 ayını tamamlayan yani beş buçuk yaşındaki tüm çocukların zorunlu olarak ilkokul 1. sınıfa kayıt edilecek olması… (okulöncesi eğitimin zorunlu eğitim dışına çıkarılması, zihinsel ve fiziksel yeterliğin bulunmaması)

* 60-66 ay arasındaki çocukların velisinin yazılı isteği ile gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanların ilkokullara devamlarının sağlanacak olması… (gelişimin yeterliğinin somut ölçümü, çağ nüfusundaki bazı çocukların okula gidip bazısının gitmemesiyle anayasa’daki Genel eşitlik ilkesinin iptali)

* Okul öncesi eğitim için 30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla 37-66 arasındaki çocukların anaokulunda veya uygulama sınıflarında, 48-66 ay arasındaki çocukların ise anasınıflarında eğitim almaları sağlanacaktır… (bütün bilimsel verilerin bu çağ nüfusunun okul öncesi eğitim alması gerektiği yönünde olması)

* … İmam hatip ortaokullarının bağımsız ortaokullar olarak kurulmasına öncelik verilecek… (ihtiyaç olan eğitim kurumlarına değil, imam hatip ortaokullarının kurulmasına öncelik verilecek olması)

* Bilimsel veriler ışığında 9 yaşındaki bir çocuğun mesleki seçim yapabilecek durumda olamayacağı, bu çocukların iradeleri dışında imam ve hatip olmaya yönlendirilmesi…

* İkili eğitim yapılmasının önünün açılması… (ders ve giriş-çıkış saatlerinin olumsuzluğu, sabah 8. sınıf öğrencisinin kullandığı sıra vb. eşyanın öğleden sonra 1. sınıf öğrencisi tarafından kullanılacak olması)

Eğitim Sen’in 4+4+4’ün iptali için açmış olduğu davaya ait dilekçe için tıklayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.