EĞİTİM SEN’DEN 5 BİN KİTAP

Köy Enstitülerinin kuruluşunun 70. yıldönümü nedeniyle ‘Köy Enstitülerinde Kitap ve Aydınlanma’ konulu bir etkinlik düzenleyecek olan Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği, Köy Enstitülerinin kuruluşunun 70. yılı anısına Çaycuma’daki tüm okulların kütüphaneleri ile ilçedeki kütüphanelere 5 bin adet kitap armağan edecek.
Köy Enstitülerinin kuruluşunun 70. yıldönümü nedeniyle düzenlenecek olan etkinlik, 19 Nisan 2010 Pazartesi günü saat 20.00’de Çaycuma Belediye Sineması’nda gerçekleşecek.

Etkinlik, Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol’un açılış konuşmasıyla başlayacak. Müzik öğretmeni Şule Türkoğlu’nun seslendireceği türküler ve İbrahim Erman’ın okuyacağı şiirler ve Köy Enstitüsü mezunu kadınların okula geliş öyküleri ve okulda aldıkları eğitimin anılara dayanılarak anlatıldığı ‘Mandolinli Kız’ belgesel gösterimiyle devam edecek olan programda ‘Köy Enstitülerinde Kitap ve Aydınlanma’ konulu bir söyleşi gerçekleştirilecek. Çaycuma eski Milli Eğitim Müdürü Ömer Yılmaz’ın yöneteceği söyleşiye Çifteler Köy Enstitüsü ve Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü mezunu Mustafa Aydoğan ve Akçadağ Köy Enstitüsü mezunu H. Nedim Şahhüseyinoğlu konuşmacı olarak katılacak. Mustafa Aydoğan; ‘Köy Enstitüleri ve Aydınlanma’, H. Nedim Şahhüseyinoğlu ise ‘Köy Enstitülerinde Kitap Okuma Alışkanlığı’ konusunu anlatacak.

Program sonunda, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından Köy Enstitülerinin kuruluşunun 70. yılı anısına, Çaycuma genelindeki tüm ilköğretim okullarının ve liselerin kütüphaneleri ile Çaycuma Halk Kütüphanesi, Çaycuma ADD Kütüphanesi ve Çaycuma Kahvecioğlu Köyü Atatürk Kitaplığı’na Çaycuma halkının da katkılarıyla alınan toplam 5 bin adet kitap setler halinde armağan edilecek. Köy Enstitülerine duyarlı olan herkesin davet edildiği etkinliğe Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı da katkı sunuyor.

Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, Anadolu’nun birer aydınlanma meşaleleri olarak 17 Nisan 1940 yılında 3803 Sayılı Yasayla, Hasan Ali Yücel’in Milli Eğitim Bakanlığı ve İsmail Hakkı Tonguç’un fikirsel önderliğinde kurulan Köy Enstitülerinin ilerici, demokrat ve aydınlanmacı geleneğine sahip çıkmaya devam edeceklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.