Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu

#PISA sonuçlarının açıklanmasıyla eğitimciler arasında ve akademik çevrelerde “nerede yanlış yapıyoruz?” sorusu en çok dile getirilen sorulardan biri oldu.

Bakanlık çevrelerinden farklı değerlendirmeler gelse de genel kanı, eğitimde işlerin yolunda gitmediği yönünde…

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), PISA sonuçlarını değerlendiren ve çözüm önerilerini ortaya koyan bir rapor yayımladı.

Raporda, Milli Eğitim Bakanlığının eğitim alanında açıkladığı bütçe ve iyileştirme rakamları “Bakanlığı’nın eğitimin niteliğini arttırmak yerine sadece eğitimdeki sayısal verileri ve sonuçları “iyileştirme” çabası içinde olması, her fırsatta kendi dönemlerinde kaç okul ve derslik yapıldığından, kaç öğretmen atandığından ya da kaç tane tablet dağıtıldığından bahsedilmesi, ancak eğitimin niteliği konusunda tek kelime edilmemesi, Türkiye’de benimsenen eğitim politikasının neden diğer ülkelerden olumsuz anlamda ayrıştığını göstermektedir.” şeklinde eleştirilmekte.

Okullarda idareci belirleme süreçleriyle ilgili olarak ise “MEB’in siyasal kadrolaşma amacıyla çıkardığı yönetmelik sonrasında eğitim yöneticilerini sendikal aidiyetleriyle ve siyasal referanslarla belirlemiş, çok sayıda eğitim yöneticisi (okul müdür ve müdür yardımcıları) geçtiğimiz dönemde tasfiye edilerek, yerlerine hükümete yakın sendikanın üyeleri görevlendirilmiştir. Eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde mülakat ya da “sözlü sınav” yöntemi üzerinden tarihin en kapsamlı siyasal kadrolaşma hareketi başlatılmıştır.” denmekte.

“Tarihe not düşüyoruz: Eleştiriler ve öneriler dikkate alınmazsa eğitimdeki düşüş katlanarak devam edecektir. Eğitim sistemimiz “Herkes için eşit ve nitelikli eğitim” anlayışı temelinde, baştan aşağı yeniden düzenlenmelidir. “ cümlesiyle bitirilen raporu incelemek için tıklayınız.

2015 PISA Raporu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.