Eğitim Sen’e 4-4’lük Engelleme

Eğitim Sen 15 Eylül‘de Ankara’da yapacağı “4+4+4’e Hayır” mitingi için ülkenin dört tarafından yürüyüş kollarıyla yola çıktı. Diyarbakır’dan yola çıkan yürüyüş koluna polis saldırdı.

16 kişinin gözaltına alındığı ve polisin öğretmenlere biber gazıyla müdahale ettiği olaylarla ilgili olarak Eğitim Sen Genel Merkezi‘nin yaptığı açıklama haberimizin devamındadır.

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun `Gözaltına alınan MYK Üyemiz Mustafa Ecevit’in ve Diğer Arkadaşlarımızın Derhal Serbest Bırakılmasını İstiyoruz!` başlıklı açıklama metnidir.

Sendikamızın, 4+4+4 uygulamasına karşı görüşlerini dile getirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla ülke çapında kollar halinde başlattığı yürüyüşün Diyarbakır koluna güvenlik güçleri tarafından saldırıda bulunulmuştur.

Güvenlik güçlerinin yürüyüşü engelleme girişimlerine karşı oturma eylemi yapan Eğitim Sen`lilere biber gazıyla müdahale edilmiş ve MYK üyemiz Mustafa Ecevit ve Diyarbakır Şube Başkanımız Kasım Birtek‘in de aralarında bulunduğu üyelerimiz Hikmet Korkmaz, İbrahim Çiçek, Kenan Kahraman, Ali Haydar Yıldız, Abdulsamet Zorlu, İrfan Deniz, Nihat Akgöl, Şenol Aslan, Siraç Çelik, Remzi İritaş, Mustafa Can, BES şube yöneticileri Murat Çelik ve Ekrem Uçar, SES Şube Sekreteri Ramazan Kaval gözaltına alınmıştır.

Demokratik hakkımızı kullanarak başlattığımız barışçıl yürüyüşümüze yapılan bu saldırı, hükümetin, eğitim sistemimiz, çocuklarımız ve ülke geleceğimiz açısından son derece zararlı sonuçlar verecek olan 4+4+4 uygulamasındaki anlamsız ısrarının ve demokratik barışçıl bir yürüyüşe bile ne kadar tahammülsüz olduğunun bir göstergesidir. Bu saldırının birinci dereden sorumluları, sendikamızı 4+4+4‘e karşı sürdürdüğü mücadelede kararlı olan sendikamızı hedef gösteren Başbakan Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer‘dir.

Bu yaklaşımı kınıyor ve arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Eğitim Sen Genel Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.