EĞİTİMCİLER ANKARA YOLUNDA

Ankara’da 17 Nisan’da yapılacak “Kadrolu Çalışma, Kamusal Eğitim, Demokratik Yaşam” mitingine katılmak üzere oluşturulan yürüyüş kolları İstanbul ve Şanlıurfa’dan yola çıktı.
İstanbul’dan dün öğleden sonra hareket eden yürüyüş kolu, basın açıklaması yaptı. Taksim’de Galatasaray Lisesi’nden Taksim Tramvay Durağı’na yürüyen Eğitim Sen’liler, neden Ankara’ya yürüdüklerini kamuoyuyla paylaştı.

Burada basına açıklama yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç Öztürk, AKP’nin, özellikle emekçilerin çalışma yaşamına yönelik olarak gündeme getirdiği yasal düzenlemeler ve fiili uygulamalarla, çalışma ilişkilerini esnekleştirdiğini, kamu hizmetlerini ticaretleştirdiğini, kamu istihdamını parçalayarak esnek ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırdığını ifade etti.

Tüm halk kitlelerini ilgilendiren parasız eğitim ve parasız sağlık hakkının hedefe konduğunu belirten Öztürk, demokratik, kamusal, parasız, nitelikli eğitim, güvenceli çalışma taleplerini savunmaya devam edeceklerini söyledi. Öztürk, “Anayasa Değişikliği Paketi’nde eğitim ve bilim emekçilerinin temel talepleri görmezden gelinmiş; başta herkese eşit, parasız kamusal ve nitelikle eğitim hakkı olmak üzere, zorunlu din derselerinin kaldırılması, YÖK’ün kaldırılması, kamu emekçilerine özgü toplusözleşme ve grev hakkının tanınması gibi temel talepler gündeme getirilmemiştir” diye konuştu.

Basın açıklamasına KESK Genel Başkanı Sami Evren, EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek ve KESK’e bağlı diğer sendikaların şube yöneticileri destek verdi. Eğitim Sen’liler, açıklamanın ardından otobüslere binerek yola çıktılar.

‘HÜKÜMETİN PAKETİNE HAYIR’
17 Nisan mitingine katılmak için düzenlenen Şanlıurfa yürüyüş kolu da yola çıktı. Dün sabah saatlerinde Şanlıurfa’ya gelen Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, MYK Üyesi Serpil Açılözer ve 45 ilin sendika temsilcileri, yüzlerce eğitim ve bilim emekçisiyle beraber Karakoyun İş Merkezi’nden Ali Şelli Parkı’na kadar yaklaşık 3 kilometre yürüdü. ‘Kadrolu Çalışma, Kamusal Eğitim, Demokratik Yaşam İçin Yürüyoruz’ pankartıyla yürüyen eğitim emekçileri, ‘Ahmet Türk’e uzanan eller kırılsın’, ‘Parasız eğitim, parasız sağlık’ sloganlarını attı.

Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, AKP’nin, çalışma ilişkilerini esnekleştirerek kamusal hizmetleri ticarileştirdiğini ve kamu istihdamını parçalayarak esnek ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırdığını ifade etti. AKP tarafından dillendirilen demokrasi ve özgürlük söylemlerinin gerçekçi olmadığını söyleyen Bozgeyik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anayasa Değişikliği Paketi’nde grev hakkı yasaklanırken, toplusözleşme hakkı veriliyormuş gibi görünüyor. Oysa grev ve toplusözleşme hakkı birbirinden ayrı düşünülemez. Bu pakette eğitim emekçilerinin hiçbir talebi yoktur.” (EVRENSEL)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.