Eğitimde Güzin Abla

Zekai Ekşi – Eğitimci/Yazar – Ortalık toz duman. Sıkışık ve yanaşık bir hayat yaşıyoruz. Kimse şu anda ne olacağını nasıl olacağını bilmiyor. Kapitalizmin tam bir anarşik hali. Ne yönetenler memnun durumdan ne yönetilenler.

Çocuğum altmış beş ayını doldurdu yani altmış altıncı ayından gün alıyor. Okullar açılıncaya kadar da altmış yedi bitecek. Ne yapsam acaba? Tam Güzin ablalık bir durum.

Peki kim düşürdü beni bu duruma.

Cevabı net. İmam – hatip sevdalıları.

Dindar ve muhafazakar bir toplum yetiştirmek isteyen yöneticiler. Ya da oyların yüzde ellisini almış bir hükümet ve onun destekçileri.

Şimdi de havalesi yapıldı bu işin. Güzin ablaya değil de başka bir versiyonuna, doktora. Bilimsel bir şekilde yani tıbbi bir şekilde çocuğunun yetersizliğini kanıtlayan bir rapor alırsa eğitim bilimcilerin bilgilerine güvenen veli, almış altı ayını doldurmuş olsa da çocuğunu okula göndermeyebilecek. Eh buna da şükür. Hallederiz, inanın hallederiz. Çünkü seksenli yıllardan bu yana hükümet edenlerimiz hep bizi “halledersiniz” , “hallederiz” yani “işini bilen” bir nesil olarak yetişmemizi sağladı ve en büyük iyiliği yaptılar. Zaten büyüklerimiz her şeyi bilir, sezer ve bizi ona göre yetiştirir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Hukukun arkasının arkasını da dolanırız, sağlığın da eğitimin de. Ve netice de işler hep tıkırında gider(!)

Hatırlasanıza, liseliler üniversite sınavlarına hazırlanırken izinli sayılırdı bakanlık tarafından. Öğrencilerimiz de sınava hazırlanırdı. Sonra bakanlık bu izni vermeyeceğini duyurdu. Gelsin doktor raporları, gitsin doktor raporları. Anladınız değil mi? İşini bilenler mekanizması devreye girdi. Girdi ama, ya devreye sokamayanlar ne yaptı? Kaderlerine razı oldular. Geldiler, gittiler; geldiler, gittiler.

Bu eğitim işlerinin bir yanı. Peki diğer yanları. Onlar ne olacak? Norm fazlası öğretmenler. Seçmeli dersler, nasıl seçilecek? O dersleri okutacak öğretmenler nerden bulunacak? Yoksa eldekiler bunlar deyip tek tip ders paketi mi seçtirilecek? Okulların ikili öğretimi? İkili öğretim deyince birden aklıma iki tip insan geliverdi. Gerçekten bir toplumda iki tip düşünen insan mı var? İnsan tipleri artmaz mı ki? Yoksa birden teke iniverir mi ki? Herkes mütedeyyin mi olur? Hani yüzde doksan dokuz meselesi. Reklamlar şimdiden başladı, bu gidişle “imam-hatip meselesi, memleket meselesi” olacak. Oysa diğer taraftan hükümet edenlerin aydınları, ideologları imam- hatiplerin devrini tamamladığını dillendirerek bir başka Güzin Ablalık duruma yol açıyorlar.

Ya üniversite puanlarının hesaplanması. Onda da son anda sanırım Güzin Ablaya soruldu da okul başarı puanında karar kılındı. Aslında gerçekten aceleye gerek yoktu(!); yalnız bu işi düşünenlerin acelesi vardı, bir şeyleri kanıtlamak için sanırım. Transfer mi yapamadılar ne? Seneye görün siz. Adayın başarı puanı devreye girdiğinde başarılı öğrenciler, İmam – Hatip liselerine “transfer edilip” öğrencilerin başarıları, imam- hatip liselerinin başarısı olarak lanse edilecek, böylece imam – hatipler okulların yıldızı haline getirilecek. Son noktada talep patlaması yaratılacak, “laik okullar” gözden düşürülecek. Her türlü olanak bu okullara sağlanacak. Bu geçmişte kısmi olarak yapılmıştı; artık toptan yapılacak. Böylece İmam-hatip liseleri yeni Türkiye’nin “gözbebeği”olacak.

Yukarıda yazdıklarımın hepsi hükümet edenlerin yordadığı gibi olursa gerçekleşecek durumlar. Öbür taraftan bu planlamaları aksatabilecek adımlar da atılmıyor değil. Bunlardan biri anayasa mahkemesine 4+4+4 yasasının iptali için hem “Eğitim Sen” hem de “CHP” tarafından yapılan başvuru. Öbür taraftan velilerin okulların dönüştürülmesi sürecinde gösterdikleri tepkiler, çocuklarını küçük yaşta göndermek istemeyenlerin yapacakları. Bunların toplamından çıkan sonucun adını iki kelimeyle söylemek gerekirse o da “eğitimde kaos” olur. Bu kaostan da bizi Güzin Abla mı kurtarır yoksa başka bir dinamik mi?

Hepimize kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.