“Eğitimi Yerel Yönetimlere Devredin”

Hükümetin 2012’de ilk kez gündeme getirdiği, eğitimi yerel yönetimlere devretme projesi BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak tarafından bir kez daha talep olarak dile getirildi.

CnnTurk’ün haberine göre; son günlerdeki dershane tartışmalarına dair BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak “Eğitim sistemini yerel yönetimlere devredin. Kadrosunu, bütçesini devredin. Biz talibiz. Bıraksınlar. Kendi eğitimimizi kendimiz yapacağız” dedi.

Şırnak’ın İdil ilçesinde, belediye tarafından yaptırılan Eğitim Destek Evi’nin açılışında konuşan Gültan Kışanak, eğitimin yerel yönetimlere devredilmesini savundu.

Öğretmeni Belediye Başkanı İşe Alacak

“Kürt halkı olarak şunu çok iyi biliyoruz ki; bu eğitim sistemine Kemalistler de, AKP de, cemaatler de, kim yönetirse yönetsin, bize karşı anlayışları aynıdır. Bize karşı anlayışları, asimilasyondur. Bu nedenle bizim boynumuzun borcu, kendi halkımızın eğitim sistemini, halk eğitimi olarak inşa etmek ve kendi değerlerimizle gelecek nesillerimizi yetiştirmek” diye konuştu.

Eğitimin halka devredilmesi gerektiğini savunan Kışanak “Eğitim sistemini halka devredin, yerel yönetimlere devredin. İşte o zaman görürsünüz, nasıl demokratik bir eğitim gerçekleşiyor. Artık halkın hakkını, halka teslim edecekler. Eğitim halk için yapılır. Bırakın halk eğitimini nasıl yapmak istiyorsa öyle yapsın” dedi. Bu konuda halkımıza da kendimize de güveniyoruz diyen Kışanak “Bıraksınlar bize, biz tüm Türkiye’de ve Kürdistan’da da en demokratik, en güçlü, en başarılı eğitim sistemini hayata geçirelim” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.