ENGELLİYE MEB ENGELİ

Engelliler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) engelli personel alımı için açtığı sınav için engellilerden 110 lira istemesini, adayların en az yüksekokul mezunu olması şartını ve 40 yaş sınırı getirmesini protesto etti. Görme Özürlüler Derneği, Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi, Halkevleri Engelli Hakları Atölyesi, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği bugün Taksim Tramvay Durağı’nda MEB’i ve engellilere yönelik uygulamaları protesto etmek için bir basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada Görme Özürlüler Derneği pankartı ile “MEB açtığı sınavda engellilerden 110 lira para istiyor. İşsizliğin diyeti mi, AKP’nin kötü niyeti mi?” yazılı, Halkevleri Engelli Hakları Atölyesi imzalı pankart açıldı. Engelliler “Çalışma umudumuz paralandı”, “Biz engelli değiliz, siz engelleyensiniz”, “Sınav hakkı yaş sınırı ile engellenemez, para ile satılamaz”, “Çalışma hakkı parayla satılamaz” yazılı dövizler taşıdı.

Eylemde, Görme Özürlüler Derneği, Altı Nokta Körler Derneği, Türkiye Sakatlar Derneği ve Halkevleri Engelli Hakları Atölyesi adına açıklamalar yapıldı. Engelliler, sınava katılım şartı için getirilen 40 yaş sınırının ve giriş parasının kaldırılmasını istedi, yüksekokul bitirme şartının da ilkokul bitirme şartına çekilmesini talep etti. Açıklamaya Türkiye Sakatlar Derneği de katıldı. Kurum temsilcilerinin açıklamalarında, ülkede 8 milyonun üzerinde engelli olduğuna ve bu engellilerin büyük kısmının evden dışarı çıkamadığına değinildi. Dışarı çıkabilen engelli sayısının 100 bin civarında olduğunun söylendiği açıklamada devlette engelli personeller için ayrılan kontenjanların boş olmasına rağmen birçok engellinin işsiz olduğuna dikkat çekildi. AKP’nin 5 bin engelli personel alımının yeterli olmadığının ifade edildiği açıklamada sınav için toplanan 110 lirayı ödeyebilecek engelli sayısının da çok az olacağı söylendi.

Engelliler açıklamada, yaşadıkları sorunların çözümü için hükümetin, engelli örgütleriyle ortak çalışmalar yürütmesi gerektiğini belirtti. Açıklama sırasında sınav giriş parasının 50 liraya düşürüldüğünün haberinin alınması üzerine engelliler “Bu yetmez, sınav için engelliden hiçbir şekilde para alınmaması gerekir” dedi. (SENDİKA.ORG)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.