Erdoğan Ders Kitabında

MEB tarafından hazırlanan sosyoloji ders kitabında Recep Tayyip Erdoğan‘ın Konya’daki Adalet Sarayı’nın açılışındaki hukuk üzerine sözlerine yer verildi. Kitapta Kayseri Belediye Başkanı’nın da fotoğrafı yer aldı.

MEB, Sosyal Bilimler Liseleri için yeni sosyoloji kitabı hazırladı. 326 sayfalık kitapta metinlerin büyük bölümünün internetten alındığı görüldü.

İnternet kaynaklarının büyük bölümünün Zaman Gazetesi‘nin “www.zaman.com.tr” internet sitesinden alınması, internet kaynakları arasında Yeni Asya, Yeni Şafak, Taraf, Bugün gibi gazetelerin de yer alması dikkat çekti.

Bazı İslami sitelerin de kitapta kaynak olarak kullanıldığı görüldü. www.felsefe.gen.tr gibi internet sitelerinden de felsefe metinlerinin alınması, kitabın “kopyala yapıştır” şeklinde hazırlandığını ortaya koydu.

Kitapta muhafazakâr bir dil kullanılması da dikkat çekti.

Erdoğan’dan sözler

Başbakan Erdoğan’ın Konya Adalet Sarayı açılışında yaptığı konuşmada kullandığı bazı ifadeler de ders kitabının 114. sayfasında yer aldı.

“Toplumsal Hayatı Belirleyen Kurallar” ünitesinin ilk metni olarak Erdoğan’ın sözlerine verilen ders kitabındaki söz konusu bölüm şöyle: “Başbakan, Konya Adalet Sarayı yeni binasının açılışında yaptığı konuşmada, hukukun, toplumsal düzenin temeli, bireysel hak ve özgürlüklerin garantisi olduğunu belirterek ‘Hukuk, er veya geç herkese lazım, hukuksuzluk ise kaosun, çatışmanın ve haksızlıkların zeminidir’ dedi. Başbakan, hukukun her türlü töhmetten, her türlü olumsuz tartışmadan, şaibeden uzak, herkesin güvendiği, kendini teslim ettiği bir kurum niteliği taşımasının şart olduğunu söyleyerek gelişmiş ülkelerin bu şekilde anılmasını sağlayanın sadece ekonomik refah düzeyleri olmadığına işaret etti.”

2006 yılında da AKP milletvekilleri Burhan Kuzu ve Nevzat Pakdil ders kitaplarına girmiş ancak tartışmaların ardından, yaşayan aktif siyasetçiler olma gerekçesiyle sözleri kitaplardan çıkarılmıştı.

Cumhuriyet

1 thought on “Erdoğan Ders Kitabında

  1. atatürk ten sonra ilk başbakandır eğitime tam destek veren bir başbakan 1.si sevğili atatürk..2.si sayın başbakan recep tayyip erdoğandır.erdoğan genç dinamik çalışkan bir başbakandır.allah c.c. uzun ömürler ve sağlıklı huzur dolu dop dolu günler versin.eğitimciler olarak tam destek veriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.