Erkek Memura Eziyete Devam

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı demokrasi paketiyle kamuda çalışan memurlarla ilgili bazı değişiklikler beklenmekteydi. Bu beklentiler; kadınlar için başörtüsü, erkekler için ise saç-sakal ve takım elbisenin kaldırılması yönündeydi.

Açıklanan paket erkek memurlarda ciddi bir hayal kırıklığı yarattı. Pakette sadece başörtüsünden bahsedilmesi ve başörtüsüne serbestlik getirilmesi ve bunun internet sitelerinde “kıyafete serbestlik” olarak yansıtılması tepki topladı.

Gün içerisinde detaylanan kamuda kıyafet konusunda, erkekler için yönetmelikte yer alan ‘kulak ortasından favori bırakılmaz’, ‘bıyık uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir’ yönündeki esasların kaldırılacağı ifade edildi.

KRAVAT ZORUNLULUĞU DEVAM

Demokrasi paketinden beklediğini bulamadığını ifade eden erkek memurlar tepkili.

Kamuda başörtüsü konusunda bir süredir sivil itaatsizlik eylemi yapan Memur Sen‘in başörtüsü serbestisini memnuniyetle karşıladığı bilinmekte.

Memur Sen paketteki düzenlemelerin yetersiz olduğunu belirterek “yönetmelikte, erkek memurlara ilişkin, kravat takma, takım elbise giyme, saç, sakal ve bıyığa ilişkin çağ dışı yasaklar bulunmakta. Bunlara ilişkin değişiklikleri de talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

ERKEK MEMURLAR ŞİKAYETÇİ

Paketle sadece başörtüsüne özgürlük getirildiğini iddia eden erkek memurlar, özellikle de öğretmenler takım elbise-kravat zorunluluğundan şikayetçi.

Bir çok öğretmen ütülü pantalon ve takım elbiseyle gittiği okuldan, gün sonunda toz içinde ve buruşmuş giysilerle çıktığını belirtmekte.

Özellikle 1. sınıf öğretmenlerinden gün içerisinde koşması, zıplaması, öğrencilere oyunlar oynatması, çeşitli boya ve yapıştırıcılarla etkinlikler yaptırması istenmekte.

Tüm bu faaliyetleri takım elbise ve kravatla gerçekleştirmeye çalışan erkek öğretmenler en kısa sürede sıkıntılarının sona ereceği düzenlemelerin hayata geçirilmesini beklemekte.

3 thoughts on “Erkek Memura Eziyete Devam

  1. yazıklar olsun ben yıllardır mehmet akif ersoy gibi bir sakal bırakmayı hayal ederdim.malesef bu kadar tantana sadece bir başörtüsü içinmiş………

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.