Etek Yasağı Kaldırıldı

Etek yasağı kaldırıldı, gelen tepkiler üzerine okul yasaktan geri adım attı. ‘Kız öğrencilerin 2’nci dönem okula etek yerine pantolonla gelmesi’ yönündeki karar, bazı öğrenci velilerinin tepkisi nedeniyle ancak 5 öğretim günü uygulanabildi.

(Konuyla ilgili ilk haberimiz için tıklayınız.)

Okul yönetiminin öğrencilere yönelik yaptığı açıklamada, pantolon giyme zorunluluğunun kaldırıldığı ancak, etek boylarının da diz altında olması gerektiği bildirildi. Etek yerine pantolon giyilmesi yönündeki okul kararı ilçede geniş yankı buldu. Öğrenci velileri de okul yönetiminin uygulamak istediği kararı “Çağdışı” olarak nitelendirdi.

Yaşanan gelişmelerden sonra ilçedeki “Etek polemiği”nde okul yönetimi geri adım atmış oldu.

Eğitim-Sen Tire Temsilcisi Eyüp Aksoy, yazılı basın açıklamasında lisedeki etek krizine tepki göstererek şunları söyledi:

“Öğretmenler kurulunun aldığı karar, bazı velilerin tepkisi üzerine kamuoyuna yansıdı. Öğretmenler kurulu kararı doğrultusunda, 2’nci yarıyıl başından itibaren kız öğrencilerin pantolon giymelerinin istenmesi ve öğrencinin adı, soyadı, sınıfı ve okul numarasının bulunduğu dilekçe örneğinde, ‘27.01.2011 tarihinde yapılan öğretmenler kurulu kararı doğrultusunda, 2’nci dönemin başından itibaren kız öğrencilerin koyu gri renk, yüksek belli, vücut hatlarını belli etmeyecek ve ayak bileğinin üstünde olacak şekil ve ölçülerde pantolon giymeleri, kesinlikle etek giyilmemesi kararlaştırılmıştır. Bu tarihten itibaren pantolon giymeyi kabul ediyorum’ denilmesi Milli Eğitim Bakanlığı’nın kılık kıyafet yönetmeliğine aykırıdır. Uygulama çağdışıdır. Eğitim Sen olarak tepkimizi ortaya koyacağız. Okul idaresini şikayet edeceğiz. Sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmasını istiyoruz.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Ali Ölçer; “burada okuyan kız öğrencilerimizin staj nedeniyle dış görevlerde yer aldığını düşünürsek, görev esnasında daha rahat davranmaları için okul yönetimi tarafından böyle bir uygulamaya gidilmek istenmiş olabilir” diye konuştu.

İlçe Kaymakamı Hüseyin Ergi de, “Uygulama genelgeye aykırı mı, değil mi inceleyeceğiz. Genelgeye aykırı bir durum varsa gereken yapılacak” dedi.

hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.