F Klavye Zorunlu Olacak

Tüm kamu kurumlarında zorunlu olarak F klavye kullanılması için Başbakanlık tarafından bir genelge yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan genelgede, “Yazım kolaylığı ve verimliliği bakımındna F klavyenin getirdiği avantajlardan yararlanılması ve ülkemizde F klavye kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, TSE tarafından hazırkanan TS 2117 ‘Alfasayısal Türkçe Klavyelerin Temel Yerleşim Düzeni’ standardına uygun F klavyeye kademeli olarak geçiş sağlanacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarınca genelgenin yayımından itibaren, alım süreci başlatılmış olanlar dışında temine dilecek tüm bilgisayarların F klavyeli olması ve halen kullanımda olanların da 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi sağlanacaktır” denildi.

Genelgeye göre kamu kurum ve kuruluşlarında F klavyeye geçiş sürecinde kamu personeline verilecek eğitime ait içerik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanacak.

F klavye ile ilgili gerekli eğitimlerde uzaktan eğitim yöntemi tercih edilecek.

Ayrıca özel sektörün de F klavye kullanması yönünde özendirici çalışmalar yapılacak.

Dünya “Q” Kullanıyor

Öte yandan klavyedeki “millileşmenin” kamuda çok kolay gerçekleşmeyeceği tahmin ediliyor.

Bilgisayar kullanıcılarının tamamına yakınının Q klavye alışkanlığı olduğu gerçeği, evde, kafede, tablet ve kişisel klavyeli cihazlarda Q klavyenin bir dünya standardı haline gelmiş olması bu çalışmanın önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

Daha önce de okullarda oluşturulan Bilişim Teknolojileri sınıflarında öğrencilere F klavye kullandırılmaya çalışılmış, öğrencilerin kişisel bilgisayarındaki alışkanlıklarından ve F klavyeleri kullanamamış olmalarından dolayı bir çok laboratuvarda klavyeler Q klavyelerle değiştirilmişti.

Mevcut durumda tüm programlar ve bunlara ait klavye kısayolları dünyada standart kabul edilen Q klavyeye göre hazırlanmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.