Farkında mısınız bilmem ama, Fatih Projesi‘yle yıllar sonunda varılmak istenen bir çok hedefe belki de geçtiğimiz bir ay içerisinde varıldı. Trajikomik olsa da durum bu…

Bilgi toplumu olma, bilgiye erişim ve bilgi teknolojileri kullanımının hedeflendiği Fatih Projesi kapsamında ciddi bir maliyet hesaplanmış ve uzun bir süreç planlanmıştı.

Proje sonucunda öğrencilerin iletişim teknolojileri kullanım yetkinliklerine sahip olması, ülkemizdeki her iki kişiden birinin internet kullanması beklenmekteydi.

Sansür yasası olarak adlandırılan değişiklikleri içeren Torba Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yasaya dair bir çok eleştiri dile getirildi. Bu eleştirilerden bir çoğu öngörü niteliğinde olsa da, eleştirilen tüm uygulamalar yapılan değişiklikle mümkün hale getirildi.

Yazımın konusu bu yasa ve içeriği değil.

Asıl ilginç olan vatandaşların yasayla geleceği iddia edilen “sansüre” karşı gösterdikleri tepkiydi.

Düne kadar interneti “Google” zanneden, browser dediğinde “o nasıl birşey?” diye yanıt verenler bir anda gitti, yerine sansür, filtre, DNS, proxy, ip adresi diyen kişiler geldi.

Hatta teknolojik yatkınlığı olanlar çoktan DNS değiştirmeye başladı.

Sansürlenen sayfaya nasıl girilir makaleleri okuyan internet kullanıcıları ucuz/reklamsız VPN kovalamaya başladı.

Medyanın başarısız bir sınav verdiği bu süreçte internet kullanıcıları kendi medyasını kurdu. Bilgiye erişmenin alternatif kaynaklarını öğrendi.

Torun tarafından açılan Twitter hesapları, edinilen akıllı telefonlarla taçlandırıldı.

Bir çok kişi bir gün sonrasının gazetesini beklemeden, olayın olduğu yerden sansürsüz, filtresiz, tarafsız bilgiye erişti.

Düne kadar sadece sunulana razı olanlar, artık içerik üretmeye, taleplerini ifade edip sesini duyurmaya başladı.

Hatta insanlar fikirlerini açıklayıp, benzer/farklı fikirlere sahip kişilerle bir araya gelme, bilgi alışverişi yapma imkanına kavuştu.

Teyzeler amcalar otobüslerde ses kayıtlarını birbirine dinletti, kimi gerçek dedi, kimi itiraz etti ama, bilişim teknolojileri bir anda yaşamın bir vazgeçilmezi haline geldi.

Kasetler, videolar, fotoğraflar, DNS, ip, VPN, proxy, sosyal medya, filtre derken özünde formal olarak varılmak istenen hedefe bir anda yaklaşılmış olundu.

Anladık ki belki de milyarlık projelere, ballı ihalelere, görkemli açılışlara hiç gerek yokmuş.

Temelden sağlam bir bilgisayar eğitimi, teknolojiye kolay erişim, sağlıklı bir altyapı ve teknolojik ihtiyaç ile belki de çok daha fazlası kolayca elde edilebilirmiş.

Peki nasıl yapmalı?

Okullarda doğru bilişim eğitiminin verilmesi, ucuz / ücretsiz internet, hedefe yönelik teknolojik farkındalığın küçük yaştan itibaren edindirilmesi çok daha yararlı olacaktır. Bunun için de yeterli bilişim öğretmeni atanması, ilgili müfredatın gözden geçirilmesi ve teknolojiye gereken önemin verilmesi yeterlidir.

Ve son olarak;

Bahsettiğimiz sonuçları bakımından “olumlu!” olmuş gibi görünse de sansür, demokrasi, insan hakları, gelişmişlik ve özgürlüklerin önünde ciddi bir engeldir.

Sansür büyük utançtır…

Sansür bilgiden korkunun göstergesidir…

Sansür geri kalmış toplumlarda gücü elinde bulunduranların savunma aracıdır…

Sansür halktan saklayacak sırları olanların kalkanıdır…

Ta ki gerçek bilgi özgürleşip tüm filtreleri yıkana kadar…

 

Mehmet Katrancıoğlu / Eğitimci-Editör

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.