Fatih’in 47 Bin Tableti Bozuk mu Çıktı?

Fatih Projesi kapsamındaki 47 bin tabletin bozuk çıktığı iddia edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Milletvekili Prof. Dr. Nur Serter, Fatih Projesi’nde 47 bin tabletin bozuk çıktığını açıkladı.

Anka’nın haberine göre, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi, CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nur Serter, yüzyılın projesi olarak tanıtılan Fatih Projesi’nin, üzerinden 2 yıl geçmeden iflasın eşiğine geldiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan, Milli Eğitim (MEB) ve Ulaştırma Bakanlığı’nca ortak yürütülen Fatih Projesi ile 42 bin okuldaki 570 bin dersliğe dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı, internet ve çok amaçlı yazıcı ve akıllı tahta sağlanması planlanıyordu. CHP, 3 yılda tamamlanması planlanan proje ile ilgili yeni bir skandalı açıkladı.

47 bin tablet bozuk çıktı

CHP İstanbul Milletvekillerinden Prof. Dr. Nur Serter konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, Fatih Projesinin Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında tutulan mal ve hizmet alımları sonucu; 47 bin tablet bozuk çıktığını belirtti ve “AKP eğitimin sınırlı kaynaklarını siyasi propaganda amacı için israf etmekten vazgeçmelidir” dedi.

Serter şunları ifade etti:

“Yüzyılın projesi olarak sunulan Fatih Projesi üzerinden 2 yıl geçmeden iflasın eşiğine gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı 47 bin bozuk tablet için hangi firmaya kaç TL bedel ödediğini ve bozuk tabletler konusunda nasıl bir yaptırım uygulanacağını kamuoyuna açıklamalıdır.

Eğitimde nitelik artışı sağlamadığı denetçi raporları ile belgelenen Fatih Projesi ile Milli Eğitimin sınırlı kaynaklarını siyasi propaganda amacı için israf etmekten AKP artık vazgeçmelidir.” -soL

BAKANLIKTAN YALANLAMA

Milli Eğitim Bakanlığı ise yaptığı açıklama ile “Fatih Projesi kapsamında dağıtılan tabletlerden 47 binin bozuk çıktığı” iddiasını yalanladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter’in konuya ilişkin iddialarının basına yansıdığı ifade edildi.

Proje kapsamında

2011-2012 eğitim öğretim yılında 17 ilde, 52 okulda, 13 bin 800;

2012-2013 eğitim öğretim yılı ikinci dönemde 81 ilde, 217 okulda, 49 bin tablet bilgisayar dağıtıldığı bilgisi verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Dağıtılan tabletlerin tümü 2 yıl garantili olup, arıza halinde en kısa sürede arızası giderilmekte veya yenisiyle değiştirilmektedir. Bugüne kadar tablet bilgisayarlardan yazılım veya donanım kaynaklı 823 şikayet alınmış olup, garanti kapsamında tüm cihazların varsa şikayet konusu sorunları giderilmiş veya cihaz değiştirilmiştir. Dolayısıyla 47 bin tablet bilgisayarın bozuk çıktığı iddiası doğru değildir.” -cnnturk

 

Oylayan Ziyaretçi 4.5 yıldız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.