Fatih’in Tabletleri Sınıfta Kaldı

Tablet dağıtımları hızla devam ediyor fakat ne öğrenciler, ne de öğretmenler dağıtılan tabletleri beğendi. Tabletler hem kullanım kolaylığı açısından hem de içerik bakımından sınıfta kaldı.

Bu sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptırdığı Fatih anketinden…

Sözcü Gazetesi‘nin haberine göre Bakanlık şimdilik 12 bin tablet dağıttı. Bunları kullanmaya başlayan 4 bin öğrenciyle 500 öğretmene “İçeriği nasıl” diye sordu.

Tablet ve içerikleri öğretmenlerin % 3’ü, öğrencilerin de % 9’u beğendi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), pilot olarak uygulanmaya başlanan Fatih Projesi ile ilgili olarak bir anket düzenledi. Anket sonucu vahim çıkınca Bakanlık bunu gizlemek istedi. Sözcü ise sonuçlarına ulaştı. Hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin tabletlere yüklenen ders içeriklerini yetersiz bulduğu ortaya çıktı.

MEB, Fatih Projesi’nin pilot uygulaması kapsamında, 52 okulda öğrencilere bin 496 akıllı tahta yerleştirdi; 2 bin 259’u öğretmenlere, 9 bin 435’i öğrencilere yaklaşık 12 bin tablet dağıttı. Proje ile ilgili MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen “E-İçerik İhtiyaç Analizleri”nde, tartışmalı sonuçlar var.

Ankete 4 bin öğrenci, 500 öğretmen katıldı. Anket sonuçlarında sadece ‘teknoloji okur-yazarlığında’ sorun çıkmadı. Tabletli eğitimde ‘problem çözme’, ‘dili etkili kullanma’, ‘sorgulama’, ‘yaratıcılık’, ‘eleştirel düşünme’, ‘hayat boyu öğrenme’, ‘bilgi okuryazarlığı’, ‘sosyal sorumluluk’ ve ‘takımla çalışma’ becerilerinde ise sonuçlar vahim.

Projenin esas unsurlarından, tabletlere yüklenen ders içeriklerini ise öğrenci ve öğretmenler tamamen yetersiz buldu.

Problemler daha problemli!

‘Problem çözme becerisini ne ölçüde kazandığınızı düşünüyorsunuz’ sorusuna öğrencilerin yüzde 25’i ‘hiç’, yüzde 23.1’i ‘Az’ katkısı olduğunu söyledi. Aynı soruyu öğrencilerini takibe alarak yanıtlayan öğretmenlerin görüşleri ise daha olumsuz. Öğretmenlerin yüzde 17.9’u ise ‘hiç’ artırmadığı, yüzde 32.9’u ‘az’, yüzde 30.7’si ‘orta’, yüzde 15’i de ‘oldukça’ yanıtını verdi.

‘Dili etkili kullanma’ becerisi açısından öğrencilerin yüzde 21.7’si, öğretmenlerin yüzde 22.1’i ‘hiç’ kazanım sağlamadığı görüşünde.

4 bin öğrenciden sadece 365 (yüzde 9.3), 500 öğretmenden sadece 49’u (yüzde 10.1) ‘sorgulama’ becerisi açısından tabletli eğitimin ‘çok’ kazanım sağladığı düşüncesinde. Tabletlerde ‘İçeriklerin yeterli olduğu’ görüşüne öğrencilerin yüzde 26.7’si ‘hiç’ katılmazken, yeterli olduğunu söyleyen öğretmenlerin oranı sadece yüzde 3’te kaldı.

“Tabletlerdeki içerikleri yeterli bulmadığım için ek kaynaklar kullanıyorum” diyen öğrencilerin oranı ise yüzde 38.2 oldu.

Derslerdeki başarılarının arttığı görüşüne öğrencilerin yüzde 22.3’ü ‘orta derecede’, yüzde 19.3’ü ‘az’ katıldığını, yüzde 21.8’i ‘hiç’ katılmadığını ifade etti.

Öğretmenlerin yüzde 22.3’ü derslerdeki başarıyı hiç etkilemediği görüşünde.

Başak KAYA – Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.