Faturasız Hatlardan Telsiz Ücreti Alınacak

Faturasız hat abonelerinden de aylık 1.1 TL telsiz kullanım ücreti alınmaya başlanıyor. Dünyadaki en pahalı iletişim ücretini ödeyen ülkelerden biri Türkiye. GSM operatörleri sessiz bir şekilde artık faturasız hatlardan aylık 1.1 TL telsiz ücreti alacağını duyurdu!

Bu konudaki ilk girişim Turkcell ve Vodafone‘dan geldi. Turkcell faturasız abonelerden 1.1 TL telsiz ücreti alınacağını abonelerine gönderdiği kısa mesajla bildirdi.

Ön ödemeli hatlara (faturasız hat) her ay yüklenilen paranın 1.1 TL’si telsiz ücreti olarak kesilip devlete ödenecek.

1 Ağustos itibariyle hatlardan alınmaya başlanacak olan Telsiz Kullanım Ücreti zaten Faturalı Hatlardan alındığı için Faturalı hatlar bu durumdan etkilenmeyecek.

OPERATÖRLERİN UYGULAMALARI…

Turkcell açıklamasında 20 Haziran 2011 itibariyle tüm ön ödemeli hatlara tıpkı faturalı hatlarda olduğu gibi bu ücret yansıtılmaya başlanacağını belirtti.

Uygulamaya göre, “eğer hattınızda yeterli TL yoksa ilk yüklemenizde bu ücret hattınızdan düşecek. Çekilemeyen tutar bir sonraki döneme borç olarak yazılacak” denildi.

Türkiye’de BTK verilerine göre 61.700.000 abone bulunmakta. Devletin bu uygulama ile ayda 67.870.000 TL gelir elde etmesi bekleniyor.

TÜDER TEPKİ GÖSTERDİ

Tüketiciler Derneği (TÜDER) yaptığı açıklamada uygulamaya itiraz ederek bunun yasal olmadığını savundu:

“Bilgi Teknolojileri  ve İletişim Kurumunun (BTK) sitesindeki bilgilendirmeye göre tüm GSM abonelerinin ödemesi gereken yıllık telsiz ücreti, 12.26 TL’ den 13.20 TL’ye yükseltilmiş, yüzde  7,7 zam yapılmıştır. Böylece  GSM tüketicilerinden alınmamasını  beklediğimiz  “yıllık telsiz kullanım ücreti”,  2011 yılına girdiğimiz bu günlerde yine  zamlanmış  olarak karşımıza çıkmıştır.

Telekomünikasyon sektöründe yeni nesil servis bazlı hizmetlere  “telsiz ruhsat bedeli”, “yıllık    telsiz kullanım bedeli” ve “ilk tesis ücreti” gibi ruhsatla izin verilen ücretlendirmelerin  GSM’ye uygulanması artık son bulmalıdır.

CEP TELEFONU TELSİZ DEĞİLDİR

GSM cihazları BTK’ya IMEI numarasıyla ücreti karşılığında kaydolmaktadır. GSM cihazlarına BTK tarafından her hangi bir frekans tahsis edilmemektedir ve cep telefonları bir telsiz cihazı değildir;  bu nedenle “ilk tahsis ücreti” “telsiz ruhsatı” ve “telsiz kullanım” gibi  çok gerilerde kalmış ücretlerin  alınmaması gerekmektedir.

Ülkemizde GSM kullananları cezalandırırcasına sadece mobil haberleşme için ödenen %18 KDV, %25 Özel İletişim Vergisi, ilk tesis ücreti, telsiz ruhsat ve telsiz kullanım ücretleri dışında ; GSM cihazı alımı sırasında  da ayrıca %18 KDV dışında %20 Özel Tüketim Vergisi, % 8 TRT katkı payı, BTK IMEI kayıt ücreti ödenmektedir.

Bu uygulamayı içimize sindirememekte ve gereğini beklemekteyiz. Gerçekleşmediği takdirde ulusal ve uluslararası alanda hakkımızı almak için gereken tüm yollara başvuracağımızı kamuoyuna duyurmayı bir görev biliyoruz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.