Faturayı Geciktiren Müdüre Ceza Geliyor

Maliye Bakanı Şimşek, elektrik, doğalgaz, su ve telefon faturalarını zamanında yatırmayan müdürlerin gecikme cezasından sorumlu olacakları uyarısında bulundu.

Kamu kurum ve kuruluşlarında elektrik, su, telefon ve doğalgaz faturalarının zamanında yatırılmaması nedeniyle ödenmek zorunda kalınan gecikme faizi ve gecikme cezaları bütçeye yük olmaya başlarken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçeye ek mali yük getiren bu tür ödemelerin sorumlulardan tahsil edileceği uyarısında bulundu.

Bakan Şimşek konuyla ilgili olarak tüm bakanlıklar ve valiliklere bir genel yazı gönderdi. Şimşek’in yazısında, “ödenek yetersizliği” gerekçesiyle elektrik, doğalgaz, su ve telefon faturalarını ödeyemeyen, ya da bu faturaların geç ödenmesi nedeniyle gecikme zammı ya da gecikme faizi ödemek zorunda kalan bazı idarelerin başka amaçlar için konulmuş ödenekleri kullandıklarının tespit edildiği belirtildi.

Bunun bütçeye ek mali yük getirdiği ifade edilen yazıda, kamu kurum ve kuruluşlarının bu tür ek mali yükle karşılaşmamak için ödemelerini ve yükümlülüklerini zamanında yerine getirmeleri istendi.

“SORUMLUSU ÖDER” UYARISI

Yazıda, faturalardaki gecikmenin kamu görevlilerinin kasıt, kusur veya ihmallerinden kaynaklanması durumunda ilgili yöneticinin sorumlu olacağı vurgulandı. Ek mali yük oluşması suretiyle kamu zararına neden olanların bu zarardan sorumlu tutulacağı ifade edildi.

Faturaların zamanında yatırılmaması dolayısıyla ödenen gecikme cezası ve faizlerinden sorumlu tutulan kişilerin maaşlarında üçte bir oranına kadar kesinti yapılacak. Şayet zarar bu şekildeki kesintilerle tahsil edilemezse, taksitlendirme süresi beş yılı aşamayacağından bu sürede tahsil edilemeyen borçlar için sorumlu kişilerin mal varlıklarına da haciz konulabilecek.

“Ödenek yetersizliği gibi durumlarda idareciler ödemeleri cebinden mi yapacak?” sorusuna herhangi bir yanıt verilmedi.

2 thoughts on “Faturayı Geciktiren Müdüre Ceza Geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.