Filtreli MEB İnterneti

MEB‘e bağlı okullarda kullanılan internet filtreleri bir çok siteye girilmesini engelliyor. Özellikle son günlerde filtreler üzerinde yapılan bazı değişiklikler sonucu, okullarda kullanılan internet üzerinden girilebilen video sitesi kalmadı.

Sınıflarda görsel eğitim amacıyla kullanılan bir çok video sitesi MEB’in son düzenlemesi sonucu kullanılamaz hale geldi.

Yasaklardan tüm video siteleri istisnasız olarak nasibini aldı.

Şu anda Youtube, Dailymotion, uzmantv, izlesene, Mynet Video gibi dünyaca tanınan sitelere erişmek mümkün değil.

Derslerde ders içeriklerine uygun olarak gösterilecek videolara ev sahipliği yapan video siteleri aynı zamanda okul sitelerinde yayınlanan etkinlik videolarını da barındırıyordu.

Ayrıca kullanım kolaylığı ve ücretsiz olması itibariyle okul sitelerinde fotoğraf galerisi olarak kullanılan ve bir Google hizmeti olan PicasaWeb‘te yasaklılar arasında yer alıyor.

Daha önce yayını durdurulan fakat son düzenlemelerden sonra yayınına başlayan, özellikle müzik derslerinde öğretmenlerin oldukça işine yarayan müzik dinleme sitesi Fizy.com da yapılan filtrelemeden sonra erişilemeyen siteler listesinde yerini aldı.

Okullara Bakanlık tarafından ücretsiz olarak verilen internet hız konusunda yoğun eleştiriler almakta.

İnternet bağlantısı üzerinde uygulanan filtreleme yoğunlaştıkça, internet hızları düşmekte, BT sınıflarında internet kullanımı sorunlu bir hal almakta.

Öğretmenler MEB bağlantısı üzerinde filtreleme olması gerektiğini, fakat yoğun filtrelemenin amacını aşarak yararlı sitelere erişimi de engellediğini belirtiyor.

MEB bağlantısı üzerinde yapılan bu son değişikliklerin, yakın zamanda “internet Öldürülüyor” şeklinde gündeme gelen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu‘nun filtreleme altyapısıyla ilgili olup olmadığı merak ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.