Gazeteciler Ayakta!

Gazetecilere Özgürlük Platformu, cezaevlerindeki gazetecilerin en kısa sürede özgürlüğüne kavuşması; ceza kanunlarında, ceza muhakemesi usul kanunlarında, Terörle Mücadele Kanununda ve iletişim özgürlüğünü engelleyen diğer yasalarda değişiklik yapılması talebiyle, Galatasaray Meydanı’ndan Taksim Meydanı’na yürüdü. Birçok köşe yazarı, siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütünün destek verdiği yürüyüşe on bine yakın kişi katıldı.

Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun aralarında Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın da bulunduğu gazetecilerin gözaltına alınarak tutuklanmasının ardından başlattığı eylemler sürüyor. Bugün İstanbul’da bir araya gelen binlerce gazeteci, ‘Özgür basın susturulamaz’, ‘özgür basın özgür toplum’, ‘Hrant için adalet için’, ‘Ahmet, Nedim çıkacak yine yazacak, ‘Ahmet, Nedim onurumuzdur’, ‘Hemen şimdi özgürlük, hemen adalet’, ‘Kalemim, kitabım, onurum için’ sloganlarıyla yürüdü.

BİNLERCE GAZETECİ YÜRÜDÜ

Aralarında Turgay Olcayto, Ertuğrul Mavioğlu, Nevzat Onaran, Oktay Ekşi, Tufan Türenç, Ferai Tınç, Necla Arat, Haluk Şahin, Mete Çubukçu, Uğur Dündar, Mustafa Sönmez, Sırrı Süreyya Önder, Ece Temelkuran, Celal Başlangıç, Murat Çelikkan, Ahmet Tulgar, Yıldırım Türker, Esra Arsan, Mirgün Cabas, Sedat Ergin, İskender Bayhan, Nuray Sancar, Fatih Polat ve çok sayıda köşe yazarı ve basın emekçisinin de bulunduğu binlerce kişi İstiklal Caddesi boyunca yürüdü.

Yürüyüş sırasında gazeteci arkadaşlarına sahip çıkan ve hükümeti eleştiren sloganlar atan kitlenin en önünde ‘Gazetecilere özgürlük hemen şimdi adalet’ pankartı açıldı. Bu pankartın hemen arkasında aralarında gazetemizin de bulunduğu bir çok gazetenin zincirle bağlandığı ‘Ben gazeteciyim ama özgür değilim’ pankartı taşındı. Birçok gazetecinin ağızlarını siyah bantlarla kapattığı yürüyüş boyunca sık sık ‘Tutuklu gazetecilere özgürlük’ sloganı atıldı. Çoğunlukla Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın serbest bırakılmasını talep eden sloganların atıldığı yürüyüşte 166 yıl hapis cezasına çarptırılan Azadiya Welat Gazetesi eski yazı işleri müdürü Vedat Kurşun’un serbest bırakılmasını talep eden sloganlar da atıldı.

NEFES ALAMAZ, YAZAMAZ, DÜŞÜNEMEZ HALE GETİRİLİYORUZ

Yürüyüş sonrası kitlenin Taksim Meydanı’na varmasının ardından Gazetecilere Özgürlük Platformu adına ortak açıklamayı Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi okudu. Gazetecilerin yargılanmaktan, tutuklanmaktan korktukları için değil, halkın sesinin kısılmasından, bilgi edinme hakkının engellenmesinden dolayı derin endişe duydukları için alanlarda olduklarını dile getiren İpekçi, “Yozlaşmış, gerçekleri halktan saklayan, niteliksiz yayıncılığı basın özgürlüğü olarak kabul etmiyoruz” dedi. “Yargısız infazlara, hakaretlere, yalan ve iftiralara değil, gerçeklere ve bağımsız yayıncılığa özgürlük istiyoruz” diyen İpekçi, “Gazeteciler için hâlâ soluk alabildiğimiz dar bir alan mevcut. Ancak bu koşullar altında nefesimiz kesilecek, yazamaz, düşünemez hale geleceğiz” şeklinde konuştu. Cezaevlerinde hâlâ 68 gazetecinin tutuklu bulunduğunu hatırlatan TGS Başkanı İpekçi, son dönemde en az 98 gazetecinin cezaevi koşullarını gördüğünü, tutuksuz yargılanan en az 45 gazeteci hakkında verilmiş mahkumiyet kararları olduğunu ve yakın dönemde 150 gazetecinin cezaevine girme tehdidiyle karşı karşıya buılunduğunu söyledi.

BİLDİĞİNİZİ OKUYAMAZSINIZ SAYIN BAŞBAKAN

“Bu utanç tablosu bu ülkeyi yönetenlerin eseridir” diyen İpekçi, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’de’basın özgürlüğünün tehdit altında olduğunu belirten raporunun onaylanmasının ardından ‘Biz bildiğimizi okuruz’ açıklaması yapan Başbakan Tayyip Erdoğan’a da seslendi. “Bildiğinizi okumayın, bu tabloyu iyi okuyun sayın Başbakan” diyen İpekçi, “Bu tepkilere kulak tıkayamazsınız. Halkınızın tepkilerine kulak veriniz. Halkınızın demokratik taleplerinize kulak veriniz” şeklinde konuştu. Açıklamanın sonunda cezaevlerindeki tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını isteyen İpekçi, sözlerini, “Susmadık, susmayacağız, özgür basın varsa özgür toplum vardır” sözleriyle sonlandırdı.

Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun eylemleri bundan sonra da devam edecek. Gazeteciler 20 Mart’ta Ankara’da yeniden sokağa çıkacak. 13-20 Mart tarihleri arasında da gazeteci cemiyetleri tarafından her gün farklı illerde basın açıklamaları yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.