“Gerçekçi Ol, İmkansızı İste”

Bakanlık öğretmenlerden ne isteyeceğini şaşırdı. Öğretmenler için “çok çalışsın, az para istesin, özlük haklarından vazgeçsin, evde de okul işleriyle uğraşsın, angarya işleri de üstlensin” diyen bakanlık hızını alamayarak imkansız şeyler istemeye başladı.

Öğretmenlerin dengesini bozmak için 4+4+4 ve onun sonucu olan bir çok uygulamayı hayata geçiren bakanlık, artık verimli ders işlenmesine de engel olmakta.

Bakanlığın ilginç uygulamalarına son örnek; öğretmenden, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersindeki 6 sayfalık 7 konuyu 20 dakikada işlemesini istemek…

İsyan noktasındaki Sosyal Bilgiler öğretmenleri şöyle demekte;

“8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi saati birkaç yıl önce 3 saatten 2 saate düşürüldü. 1 saati Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi dersine verildi. 4+4+4 sistemiyle vatandaşlık dersi de kaldırıldı…

Bu süreçte ders saati azalan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük içeriğinde herhangi bir düzenleme ya da azalma yapılmamış sadece kılavuz kitaplardaki ders saatleri sayısal olarak değiştirilmiştir. Örneğin Kongrelerin tümü 40′, batı cephesindeki I-II İnönü savaşları ve Kütahya – Eskişehir savaşları için 20′ dk gibi komik ve yetersiz süreler buna benzer bir çok konu için yer alıyor kılavuz kitapta.

Bizlerden nasıl bir eğitim istedikleri ya da nasıl bir eğitim sistemi amaçlandığını aşağıdaki resmi paylaşarak ya da gerekli yerlere göndererek duyurmaya çalışıyoruz…”

ink-tarihi

3 thoughts on ““Gerçekçi Ol, İmkansızı İste”

 1. Kesinlikle amaç eğitmek öğretmekse (ki bu şartlar altında çok zor) SOsyal bilgiler dersleri 4 saate çıkarılmalı İnkılap tarihi dersi de dahil.
  Sosyal Bilgiler dersinin itibarı iade edilmeli. Ders anlatırken (anlatmaya çalışırken) Sürat motoru takmış gibiyiz.

 2. Bir dersin ne hallere getirildiği.
  SBS de matemetikten 20 soru çıkmakta hafta da 4 saat
  ingilizceden 17 soru çıkmakta hafta da 4 saat
  fenden 20 soru çıkmakta hafta da 4 saat
  Türkçe 23 soru çıkmakta hafta da 5 saat
  sosyal 20 soru çıkmakta hafta da 2 saat !?!?!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.