Gizlenen Gerçekler ve GSS

Genel Sağlık Sigortası (GSS) bilinmeyen bir çok yönüyle hayatımıza girdi. Peki GSS’de bizlere anlatılmayanları da biliyor musunuz? GSS basında yansıtıldığı gibi “yüzyılın sağlık” olayı mı? Gerçekten herkes sağlık güvencesine kavuşuyor mu? GSS ile ülkemizdeki çarpık sağlık tablosu değişecek mi? Tüm yanıtlar haberimizde…

GSS hayatımıza girdi girmesine fakat birçok kişi, hatta konuyla ilgili kişiler bile açıklanmayan, anlatılmayan, aydınlatılmayan konularda bazı soru işaretlerine sahip. Daha önce ertelenmesine rağmen geçen sürede de halka ayrıntıları açıklanmayan GSS, 1 Ocak 2012 itibariyle uygulamaya kondu.

GSS’nin “Resmi” Amacı Ne?

Genel Sağlık Sigortası, kişilerin sağlıklarını güvence altına almak, tedavilerde oluşacak harcamaların finansmanını sağlamak olarak belirtiliyor.

GSS her ne kadar sağlığı güvence altına almak şeklinde tanımlansa da, vatandaşın sağlığından çok harcamalar ve bu harcamaların nasıl karşılanacağıyla ilgili olduğu görülmekte.

Önümüzdeki günlerde karşımıza çıkacak olan bir çok gerçek GSS’nin gerçek yüzünün de görülmesini sağlayacaktır.

Örneğin en geç üç yıl içinde 1 Ekim 2008‘den önce çalışmaya başlayanların maaşından yüzde 5 oranında GSS primi kesilmeye başlanacak. Ya 1 Ekim 2008‘den sonra göreve başlayanlar?

AKP Hükümeti’nin sağlık alanında bugüne kadar uygulamaya koyduğu çalışmaların sonuçlarına bakıldığında sağlık alanında gösterilenden farklı olarak pek başarılı olunmadığı görülmektedir.

Sağlık harcamalarının GSYH’ye oranına bakıldığında durumun Türkiye için hiç de iç açıcı olmadığı görülmekte. Sıralamaya göre Türkiye, Meksika’dan sonra sağlık harcamalarında %6.0 ile sondan 2. sırada yer alıyor.

OECD ülkerindeki kişi başı sağlık harcamalarına bakıldığında Amerika 7538$ ile birinci sıradayken Türkiye 767$ ile listenin sonunda yer alıyor.

GSS İle Amaçlanan Ne?

* Bütçeden sağlığa ve sosyal güvenliğe ayrılan payın azalması hedefleniyor,
* Sosyal sigortaya dayanan finansman sistemi kuruluyor,
* Sağlık hizmetleri adım adım özelleştiriliyor,
* Koruyucu sağlık hizmetleri değil, tedavi hizmetleri ön plana çıkıyor,
* Temel insan hakları arasında yer alan sağlık hakkı adım adım yok ediliyor.

GSS Ne Getiriyor, Ne Götürüyor?

1) 9 Milyon 320 bin yeşil kart, 1 Ocak 2012 tarihinden SGK’ya devredildi.
2) Sosyal güvencesi olmayanlar ve yeşil kartlılar 31 Ocak 2012’ye kadar gelir testi yaptırmazlarsa sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak ve adlarına SGK’ya her ay için 213 TL borç kaydedilecek.
3) 5510 Sayılı Kanunun yasalaştığı 1 Ekim 2008 öncesinde göreve başlayan devlet memurlarının GSS primleri en fazla üç yıl boyunca devlet tarafından karşılanmaya devam edecek. En fazla üç yıl içinde tüm kamu emekçilerinin maaşından yüzde 5 oranında GSS primi çalışan payı kesilecek.
4) 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olanların GSS priminin yüzde 7’sini devlet karşılarken, yüzde 5’i çalışanların maaşından kesilecek.

Kısmî Süreli Çalışanlar (Ücretli Öğretmen vb.)

1) Ayda 30 günden az “kısmi süreli” çalışan sigortalılar 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren, 30 günün altında yatan GSS primlerini 30 güne tamamlamak zorundalar.
2) Herhangi bir işyerinde part-time ve gün/saat üzerinden ücretli çalışanlar, ek ders karşılığı çalışan ücretli öğretmenler, yevmiyeli çalışanlar vb eksik yatan sigorta primlerini ceplerinden tamamlamazlarsa sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaklar.
3) Kısmi süreli çalışanlar tarafından eksik primlerin yatırılmaması durumunda ödenmeyen primler, SGK tarafından ilgili kişiden faiziyle birlikte tahsil edilecek.

GSS Çalışan Memurları Etkileyecek mi?

Devlet memurlarından GSS primi kesilip kesilmeyeceği ile ilgili çalışanların kafasında bir çok soru işareti bulunmakta.

5510 Sayılı Kanunda belirtilen GSS tesciline göre 1 Ekim 2008 öncesinde memur olanların GSS primleri üç yılı geçmemek üzere bütçeden karşılanmaya devam edilecek.

1 Ekim 2008 sonrasında memuriyete başlayanlar yüzde 5 GSS primi ödeyecek.

GSS primleri brüt maaş üzerinden gösterileceğinden, 2008 öncesinde memuriyete başlayanların net maaşlarında herhangi biz azalma olmayabilir. Bu durum ancak 15 Ocak‘ta netlik kazanacak.

2008 öncesi ve sonrasında devlet memuru olanlar açısından GSS primlerinin nasıl düzenleneceği 15 Ocak’ta alınacak bordrolarda belli olacak. Nitekim SGK bugüne kadar bu konuda anlaşılır bir açıklama yapmış değil.

5510 Sayılı Kanun – Genel Sağlık Sigortası Tescili’ne Göre;

7) Kamu Görevlileri İçin Sağlık Yardımları

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce iştirakçi olup kanunun yürürlük tarihinden sonra kamu görevlisi olarak sigortalı sayılanlar, ayrıca bir işleme gerek kalmaksızın sağlık yardımlarından yararlanacaklardır. Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla kamu görevlileri için 31/7/2008 tarihli ve 5797 sayılı kanunla getirilen geçici hüküm gereğince, üç yılı geçmemek kaydıyla, kurumca belirlenecek tarihe kadar sağlık yardımları konusunda, mevcut mevzuat hükümleri uygulanacaktır

8) Kamu Görevlilerinin Sağlık Primlerinin Karşılanması

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce kamu görevlisi olarak görev yapanların primleri üç yıl boyunca mevcut mevzuat hükümlerine göre kesilecek olup, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra ilk defa kamu görevlisi olarak göreve başlayan kamu görevlileri için kamu idareleri, Genel Sağlık Sigortası Primlerini Yatırmakla Yükümlü Olacaktır.

9) Kamu Görevlilerinin Sağlık Yardımlarından Yararlanma Şartları

Kanunun yürürlük tarihinden sonra ilk defa kamu görevlisi olarak göreve başlayan kamu görevlilerinin sağlık yardımlarından yararlanmaları için 30 gün prim ödeme şartı aranacaktır.

10) Kanunun Yürürlüğe Girdiği Tarihte Tedavi Gören Kamu Görevlilerinin Sağlık Yardımlarının Karşılanması  

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte kamu görevlisi olarak görev yapanlar için üç yıl boyunca sağlık yardımlarından yararlanmaları mevcut uygulamada olduğu gibi devam ettirilecek, kanunun yürürlük tarihinden sonra ilk defa kamu görevlisi olarak göreve başlayanlar için ise kamu idarelerinin sağlık hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin görevleri, yürürlükten kaldırılan kanunlardaki hak ve yükümlülükler çerçevesinde ilgili kayıt ve işlemler kurum tarafından devralınan tarihe kadar devam edecek, ancak, bu süre 3 yılı geçemeyecektir. -Kaynak:Erkan Aydoğanoğlu

Konuyla İlgili Önceki Haberlerimiz

Prim Borcunu Ödemeyen Sağlıktan Yararlanamaz

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası Geldi

5 thoughts on “Gizlenen Gerçekler ve GSS

  1. İnsanlar layık olduğu üzere yönetilirmiş.Bizim halkımız koyun gibi güdülmeyi ve Avanta yaşamayı sevdiği için 2 paket makarna ve kömüre haysiyetini ve oy unu resmen satıp bu düzenbazları başımıza getirdi ne diyeyim beter olun inşallah

  2. Yahu hala uyanamadınızmı gss nin tam açılımı genel sağlık soygunudur. Bir nevi kelle vergisi zorla halkın haraca bağlanması ailelerin bu yolla dağılmasıdır.işin tuhaf tarafı bu kanun tüm halkı
    kapsadığı halde anlı şanlı milletvekillerini ve rüşvet karşılığı bu kanuna onay veren anayasa mahkemesi üyelerini kapsamıyor.Madem iyi bir uygulama sizler neden muafsınız bu kanundan ey soyguncu vekiller.

  3. Baktilar nasil olsa halkin cok buyuk bolumu mal, ne yaparlarsa yapsinlar sesini cikarmiyor artik gostere gostere halki ezme/kendilerini ve yandaslarini nemalandirma calismalarina tam gaz devam ediyorlar. Uyan uyan ey cahil halk saglik sistemin coktuuuu!!!

  4. yeminle soyluyorum tam bir sacmalik.. hic kimsenin dogru durust haberi bile yok, ne yapmaya calisiyorla anlamis degilim, sacma sapan bir form yollayacaklarmis, onu bile yollamadilar. afedersiniz zorla milletin kicindan kan aliyorlar. ama parasi olan icin her sey yolunda tabi ki, neden umrunda olsun ki. olan garibana oluyor her zaman ve biz uyudukca magduriyetimiz devam edecek. ben bu uygulamayi protesto ediyor ve hic bir basvuruda bulunmuyorum arkadaslar!! bu kanun tam bir fiyaskodur ve iptali icin ne gerekiyorsa yapilmalidir !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.