Göreve Başlamalar Ay Sonuna Kalabilir

2010 KPSS iptal edilebilirmiş. Skaldal iddialarıyla sarsılan ÖYSM’den sonra YÖK’te konuyla ilgili açıklama yaptı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, KPSS’deki iddialarla ilgili olarak çok kapsamlı bir araştırma başlattıklarını, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü istihbarat birimleri ve bilişim uzmanlarının konuyu araştırdıklarını söyledi.

“Sınavı iptal edebilir, göreve başlamaları ay sonuna kadar bekletebiliriz.”

Konunun kısa sürede çözüme ulaşması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ölçme ve değerlendirme uzmanlarının da tek tek inceleme yaptıklarını açıklayan Özcan, “En küçük bir ihmal görmemiz durumunda sınavı iptal ederiz” diye konuştu.

TERCİH 10’A ÇIKIYOR

Özcan, sınavda kopya çekerek bir yere yerleşenlerin görevlerinden alınacaklarını açıkladı. Ayrıca MEB ile yaptılan görüşme sonunda, ataması yapılan 30 bin öğretmenin göreve başlamasının ay sonuna kadar bekletileceği belirtildi.

Soruşturmayı ay sonuna kadar bitirmeyi düşündüklerini ifade eden Özcan, “Bu durum yapacağımız sınavlara şaibe düşürüyor. Vatandaşa dürüst şekilde sınav yaptığımızı göstermemiz lazım” dedi. Tercihler sonrasında üniversitelerde 110 bin kişilik boş kontenjan kaldığını belirten Özcan, boş kontenjanları doldurmak için ikinci kayıt döneminde tercih sayısını 8’den 10 çıkaracaklarını da söyledi.

KKTC’de ise durumun çok vahim olduğunu ve 17 bin kişilik öğrenci kontenjanına karşılık sadece 3 bin 940 öğrencinin başvuruda bulunduğunu dile getiren Özcan, “Bu duruma çözüm olması amacıyla gerekirse Kuzey Kıbrıs üniversiteleri için üçüncü bir kayıt dönemi açabiliriz” dedi.

Sınavın iptal edilmesi durumunda kopya çekmeden başarılı olanların mağdur olarak açacakları bireysel davaların sonucunun ne olacağı, atamaların ay sonuna kalmasıyla eğitim öğretimde yaşanacak aksamanın ne şekilde telafi edileceği merak ediliyor.

Bazı eğitimciler ise bu varsayımların hiç bir şekilde gerçekleşmeyeceğini, kopya iddialarının asla ciddi bir şekilde araştırılıp sonuca bağlanamayacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.