Zekai Ekşi (Eğitimci Yazar) – zekaieksi@mynet.com

Eğitimi özelleştirmek istiyorsunuz biliyoruz; ama bu amacınızı gerçekleştirmek, toplumda bilinç bulanıklığı yaratmak için öğretmenleri kullanmayın, öğretmenlere karşı toplumu kışkırtmayın.

Sütle aramın iyi olduğunu söyleyemem. Çocukluğumda da çokça süt içtiğimi hatırlamam. İlkokul bire başladığımda hayal meyal hatırlıyorum. Süt dağıtıyorlardı. (Kimileri buna süt değil süt tozu diyorlardı.) Biz de içiyorduk. Ayrıntılarını da bilmiyorum. Demir bardaklar, bir koşuşturmaca. Okulum Ankara’nın en yoksul mahallesinde. Tahmin edebiliyorsunuzdur hengameyi.

Şimdi, üç bakanlık, Başbakanın emriyle (tıpkı tabletli eğitimde olduğu gibi) süt dağıtımına başladı. Süte alerjik reaksiyon gösterenler(?), zehirlenenler olunca sütün bozuk olup olmadığını anlama işini öğretmene yıktı. Ve ben hemen o meşhur şarkıyı anımsadım. Öğretmenim sen bir ana, sen bir baba…

İyi de ben şimdi sütün tadını çok da bilmem. Hadi başladık sınıftan yalnızca bir sütü mü tadacağım; yoksa bütün öğrencilerin sütlerini tek tek mi tadacağım. Yaşım da elliye yaklaştı. Hepsinden bir yudum alsam kilo sorunum var. Bir gün değil üç gün değil bu her gün tekrarlanacak. Ya tattığım sütlerin hepsi bozuk çıkarsa o zaman otuz yudumdan dolayı zehirlenmez miyim? Sadece birine baksam ya öbür bakmadıklarım bozuksa o zaman ne yapacağım.

Öğrenci velileri kimi sorumlu tutacak? Eyvah, inanın bu cümleyi yazana kadar karşı karşıya bırakıldığım tehlikenin büyüklüğünün farkında değildim. Öyle ya bakanlık sütü gönderdi, tazeliği-bayatlığı-ekşimişliği onu ilgilendirmezdi. Kontrolünü öğretmen yapsın. Bozuk çıkarsa sorumlusu öğretmen olsun veliden dayağı da o yesin. Ben seçimlerde yedi milyon öğrenciye süt dağıttım diye propagandamı yaparım, oyumu da alırım.

Öğretmenlik yan gelip yatma yeri değildir

Zaten öğretmen yan gelip yatıyor, üç ay tatil yapıyor. Beceriksizler. SBS’ye LYS’ye öğrenci hazırlayamıyorlar. İngilizce öğretemiyorlar. Bir de öğrencileri okullardan kovup dershanelere yönlendiriyorlar. Akılları fikirleri okey oynamakta. Ders bitse de bir an önce okey oynasak diye bakıyorlar, bakıyorlar, bakıyorlar. Sanki tren geçiyor önlerinden.

Eee, sen böyle öğretmenlik yaparsan her türlü muameleye müstahaksın kardeşim. Öğrenci gelir seni bıçaklar. Veli gelir döver. Esnaf sana kötü kötü bakar. Amir imalı imalı süzer. Bakan da ellerini ovuşturup odasında dershaneleri okula çevireceğim, öğrencilere sınava hazırlık izni vermeyeceğim, sınavları kaldırmayacağım; ama sınav ölümlerinin önüne geçmek için sınav sayısını artıracağım diye çözümler öneriverir. Çocuk gelinler istemiyoruz diyenlere inat, öğrenciye evlenme izni veren yönetmelik hazırlatır.

Madem öyle, niye böyle

Biz hangi çağdayız, hangi çağda. Çok değil birkaç yıl önce toplam kalite dediniz, yerinden denetim diyerek çıktının hatalı olmasının önüne geçeceğiz deyip bu sistemi yerleştirmeye çalıştınız. Sütünüzü niye böyle kontrol etmiyorsunuz da gariban öğretmenin üzerine yıkıyorsunuz. Nerden bilsin öğretmen sütün bozuğunu sağlamını? Sizin hıfzıssıhha kurumlarınız ne işe yarar. Laboratuvarlarınız ne işe yarar? Bu insanlar şarapçı mıdır, gurme midir ki de önce onlara tattıracaksınız? Ha, illa tattıracağız diyorsanız o zaman öğretmene meslek riski, ek iş yapma tazminatı ödemek, dayak yediğinde de tedavi masraflarının tamamını da sizin ödemek zorundasınız.

Müthiş bir insanlık öğretisiyle şiddet gösterenlere sevgiyle, şefkatle yaklaşacağız diyerek öbür yanağımızı da uzatmamızı isteyenler şunu bilmeliler ki bu şiddetin arkasında öğretmene karşı öğrenciyi, veliyi kışkırtmalar vardır ve bu kışkırtmalar bitmediği sürece de öğretmen şiddete maruz kalacaktır. Bu nedenle size çağrıda bulunuyorum. Eğitimi özelleştirmek istiyorsunuz biliyoruz; ama bu amacınızı gerçekleştirmek, toplumda bilinç bulanıklığı yaratmak için öğretmenleri kullanmayın, öğretmenlere karşı toplumu kışkırtmayın. Şunu açık açık söyleyin: “Biz artık halkın eğitiminden vazgeçiyoruz.” Parası olan özel okullarda okusun parası olmayan da devlet okullarında okuyormuş gibi yapsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.