Güvencesiz Öğretmenler Ankara’daydı

Türkiye’nin yaklaşık 60 ilinden gelen ataması yapılmayan ve güvencesiz öğretmenler Ankara’daydı. Polis ise Ömer Dinçer‘in talimatıyla, öğretmenlerin kendi kurumları olan Milli Eğitim Bakanlığı’na hep birlikte yürümelerine izin vermedi.

Ücretli öğretmenliğin kaldırılması, tüm öğretmenlere kadro ve güvence sağlanması talepleriyle örgütlenen ataması yapılmayan ve güvencesiz öğretmenler 26 Ağustos’taki eylemin ardından bugün yine Ankara’daydı. Yaklaşık 60 ilden Ankara’ya gelen 1500’den fazla öğretmen saat 09.30’da Demirtepe Köprüsü’nün altında bir araya geldi.

“Kadrolu atama, güvenceli çalışma”, “Güvenceli iş güvenceli gelecek istiyoruz”, “Susma haykır, atama haktır”, “Ücretli köle olmayacağız”, “Öğretmenler işsiz, okullar öğretmensiz”, “AKP’den hesabı öğretmenler soracak”, “11 bini aldınız, 44 bini çaldınız”, “KPSS mezara, öğretmenler okula” sloganları ve dövizleriyle yürüyen öğretmenlerin coşkulu kortejine Ankaralılar da alkışları ile destek verdi. Özellikle güzergah üzerindeki dershanelerin öğrenci ve öğretmenlerinin sloganlara eşlik etmesi dikkat çekti.

Dinçer’in talimatı ile polis barikatı

Öğretmenlerin yürüyüşü Güvenpark girişinde polis tarafından kesildi. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in “O öğretmenler hiçbir şekilde bakanlığın bahçesine girmeyecek” talimatı vermesi nedeniyle durdurulan öğretmenler, uzun bir süre boyunca bakanlığa gitmek için ısrar etti. Saatler süren bekleyişin ardından 81 ili temsilen 200’e yakın temsilci Milli Eğitim Bakanlığı’na gidebildi.

“8 işsizden biri öğretmen”

Milli Eğitim Bakanlığı bahçesinde yapılan açıklamayı İstanbul Ataması Yapılmayan Güvencesiz Eğitimciler Meclisi’nden (AYGEM) Yasemin Çim okudu. Ataması yapılmayan 300 bin öğretmeni temsilen Ankara’ya geldiklerini söyleyen Çim, eğitim fakültelerinden mezun olmalarına ve diploma almalarına karşın KPSS’ye tabi tutulduklarını ve 11 bin gibi sınırlı atamalarla karşılaştıklarını belirtti.

Çim, sosyal güvenceden yoksun, dershanelerde ya da devlet okullarında ücretli öğretmelik yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti. AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana verdiği atama sözlerini tutmadığına da dikkat çeken Çim, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in Atanmayan öğretmen gibi bir uyduruk sorun yarattılar” sözüne de tepki gösterdi ve “2,5 milyon işsizin 300 bini öğretmendir. Yani her 8 işsizden birisi öğretmendir” dedi.

“Güvencesizliği Van’da yaşadık”

“Bizim umutlarımızı hayallerimizi seçim meydanlarında kullanan siyasiler bizi çözümsüzlük sürecine mahkum etmiş ve 27 hayatın solup gitmense sebep olmuştur” sözlerini sarf eden Yasemin Çim, güvencesizliğin en acı deneyimini Van’da yaşadıklarını da hatırlattı.

“2012 bütçesiyle adaletsizlik sürüyor”

Maliye Bakanlığı’nın 2012 bütçesine göre 2012 atamalarında da adaletsizliğin süreceğini dile getiren öğretmenler; ücretli öğretmenliğin kaldırılması, yıl sonuna kadar 44 bin atama yapılması, kadronun ve güvencenin sağlanması ve atamalara 2012 bütçesinde yer verilmesi taleplerini sıralayarak eylemini sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından il temsilcileri Güvenpark’ta ve Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda bekleyen öğretmenlerin yanına geldi. 31 Ekim’de Samsun’dan yürüyüşe başlayan Savaş İka’nın aynı açıklamayı bir kez de bulvar üzerinde yapmasının ardından eylem son buldu.

Eyleme Eğitim-Sen MYK üyeleri, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş temsilcileri, 8 CHP milletvekili ve Has Parti temsilcileri de destek verdi. -sendika.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.