Hacker’a ÖSYM’den Cevap

ÖSYM’nin internet sitesinin ‘hacker’ saldırısı sonucu çökmesi, sistem güvenliği konusunda soru işareti oluştururken, ÖSYM’den ilginç açıklama geldi. ÖSYM, şifre iddialarıyla gündeme gelen YGS sonuçlarının, 90 bin sınav salon tutanağı incelendikten sonra kısa sürede açıklanacağını bildirdi.

ÖSYM Başkanı Ali Demir’in hakkındaki intihal iddiasına ilişkin açıklama yapması beklenirken ÖSYM Başkanlığı’ndan yapılan duyuruda, “ÖSYM’nin bilgi işlem sistemine saldırı girişimleri tespit edilmiş, gerekli önlemler alınmıştır. Bir süredir sayfamızın yayında olmamasının sebebi, teknik bir savunma ve yenilenme nedeniyledir. Sınavlarda sorulacak soruların bulunduğu sisteme erişmek asla mümkün değildir. Bu nedenle, sorulara erişildiği bilgisi kesinlikle yalandır” denildi.

Hacker V.O.‘nun, medya kuruluşlarına gönderdiği bir e-postayla, ÖSYM sistemine girdiğini ve buradan soru çalmanın zor olmadığını belirtmesi, günlerdir YGS sonucunu açıklaması beklenen ÖSYM’yi harekete geçirdi. İki gün boyunca internet sitesini teknik bakıma alan ÖSYM’nin, “sistemin hacklendiği” iddiasına karşılık yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Gençlerimizin heyecan ve umutları ile oynamaktan geri durmayanların, ÖSYM’nin bilgi işlem sistemine saldırı girişimleri tespit edilmiş ve gerekli bütün önlemler alınmıştır. Olası her türlü tehdite karşı tedbirli olmak amacıyla, bilgi işlem sistemi kısa süreli aralıklarla hizmet dışına alınmış ve gereken kontroller gerçekleştirilmiştir. Kaldı ki; internet sitelerine sunulan görüntünün bizim sitemize ait olup olmadığı da tartışma konusudur. Bir süredir sayfamızın yayında olmamasının sebebi, tamamen teknik bir savunma ve yenilenme nedeniyledir. ÖSYM’nin internete açık olan Bilgi İşlem Sistemi üzerinden sınavlarda sorulacak soruların bulunduğu sisteme erişmek asla mümkün değildir. Bu nedenle, sorulara erişildiği bilgisi kesinlikle yalandır.”

Hacker saldırıları, 1 milyon 700 bin üniversite adayının heyecanla beklediği YGS verilerinin sistem güvenliğini akla getirdi.

Açıklamada, “Sevgili Gençler, geleceğinizi belirleyecek olan 2011-YGS verileri kesinlikle güven altındadır ve sonuçlar, 90 bin civarında sınav salon tutanaklarının incelenmesinin tamamlanması ile çok kısa süre içinde açıklanacaktır. ÖSYM dışından yapılan her türlü bilgi, uyarı, duyuru ya da haberleri internet sayfasından doğrulamadan dikkate almayınız. Sizin için gerekli olacak her türlü bilgi ÖSYM tarafından sizlere vaktinde iletilecektir” ifadesine yer verildi.

2011 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM’nin LYS başvurunun başlayacağı 25 Nisan‘a kadar sonuçları açıklaması bekleniyor.

Demir, şifre iddiaları üzerine soru evrakının incelemeye alındığını, sonuçlar duyurulurken en başarılı ilk bin adayın kitapçıklarının da açıklanacağını belirtmişti. Bu doğrultuda Demir’in, matematik testinin tümünü doğru yanıtlayan adayların kitapçıklarının internete koyulması talimatı verdiği öğrenildi. Demir’in böylece şifreyle kopya çekildiği iddialarını çürütmeye çalışacağı kaydedildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.