Hani Herşey Çok Güzel Olacaktı?

4+4+4 eğitim sisteminin aksaklıkları yeni yeni anlaşılmaya başlandı. Kâğıt üzerinde sorunsuz görünen yeni sistemin, zaman geçtikçe çeşitli sıkıntılar içerdiği ortaya çıkmaya başladı.

Her ne kadar eğitim sendikaları ve bilimsel kurullar tarafından sistemin eksikleri ve sorunlu yönleri dile getirilmiş olsa da, bakanlığın sert tutumu bu uyarıların dikkate alınmamasına neden oldu.

Hatta aşırı bir kararlılık gösteren Bakanlık, 4+4+4 sistemine karşı olanları marjinal, kötü niyetli ve PKK’lı olmakla eleştirdi.

TAKKE DÜŞTÜ, KEL GÖRÜNDÜ

Çeşitli kişisel sebeplerle 4+4+4‘ü savunanlar şimdi sorunlar karşısında en çok yakınan kişiler haline geldi.

Sendika tarafından ele alırsak Eğitim Bir Sen “4+4+4 bizim projemiz, bu projeyle gurur duyuyoruz, projenin sonuna kadar arkasındayız” derken, gelinen son noktada “proje çok kötü uygulandı, mağduriyetlerin kaynağı oldu, biz böyle planlamamıştık” demeye başladı.

Veliler hükümete duyduğu güven ve “Başbakan bizi mağdur etmez” anlayışıyla sonuna kadar 4+4+4’ü savundu, işleyişin anlatılanlar kadar sorunsuz olmadığını “canı yanınca” gördü.

Okul müdürleri, bakanın “4+4+4’te sorun yaşatanlarla yolumuzu ayırırız” tehdidinden dolayı sesini çıkaramadı.

Öğretmenler “elle gelen düğün bayram” anlayışıyla boynunu büktü.

4+4+4 SORUN YUMAĞI OLDU

İlk sorun “cefakar” öğretmenlerin norm fazlası olmasıyla kendini gösterdi. Öğretmenler gördü ki “4+4+4 can yakacak!”

Müdürler kendilerinden istenen fiziki şartlar, ödeneksizlik ve imkansızlıklar karşısında çırpınmaya başladı. Bir yandan “veliden para alanı yakarım” söylemi, soruşturma ve cezalar, diğer yandan hazırlıksız bir şekilde açılan okullar. Okul eksikleri için öğrenci başına istenen “bağışlar!”, aidatlar, okul aile birliği hesapları…

Veliler gerçeklerin farkına biraz daha geç vardı.

Bir çok veli okulöncesi eğitim almamış 60 aylık çocuğunun kolundan tutup okulun yolunu tuttu. Balık istifi sınıflar, kalorifer dairelerinden dönüşen derslikler, prefabrik okullar karşısında kimse şaşkınlığını gizleyemedi. Fiziki eksikliklerden yakınan veliler küçük öğrencilerin kendinden büyük sıra arkadaşına “abi-abla” diye seslenmesiyle de işin eğitimsel boyutunu fark etti.

Başta fark edilmese de zamanla öğrenciler arasında oluşan gelişim farklılıklarını giderme çabası da yine öğretmene kaldı.

Kış şartlarının da etkisiyle gece karanlığında okuldan çıkan öğrenciler yatma vaktinde eve ulaşabildi ve bir neslin her yönden tükenişine şahit olunmaya başlandı.

Alan değişikliği, okul dönüşümleri, tel örgüyle ayrılan bahçeler, bir yandan fazla olan ama öte yandan yetirilemeyen öğretmenler…

HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK(TI)

Şimdi hem öğretmenler, hem idareciler hem de veliler kendi kendine soruyor; “hani herşey çok güzel olacaktı?”

Fakat kimse hâlâ yüksek sesle soramıyor…

Soranlar mı?

Şimdi soruşturmalarla, davalarla uğraşıyorlar… “Biz demiştik” diyorlar…

Sanırım sormaya hakkımız var; “hani herşey çok güzel olacaktı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.