HAYATIMIZ SINAV

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) “Hayatımız Sınav” raporuna göre sadece ÖSYM’nin yapacağı sınavlara 5 milyon adayın girmesi beklenirken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı sınavlara 4.7 milyon adayın gireceği tahmin ediliyor.

Türkiye’de yediden yetmişe herkes sınav heyecanı ve korkusu yaşıyor.

2010’da ÖSYM, MEB ve İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı sınavlara 9.9 milyon adayın girmesi beklenirken, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)-Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Seviye Belirleme Sınavı (SBS), ehliyet, özel güvenlik sınavı olmak üzere toplam 5 büyük sınava en az 4.9 milyar TL harcanması öngörülüyor.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) “Hayatımız Sınav” raporuna göre sadece ÖSYM’nin yapacağı sınavlara 5 milyon adayın girmesi beklenirken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı sınavlara 4.7 milyon adayın gireceği tahmin ediliyor. İçişleri Bakanlığı’nın yapacağı özel güvenlik sınavına ise bu yıl 200 bin kişinin girmesi öngörülüyor. Böylece 2010 yılında, Türkiye’de yaşayan her 7 kişiden en az birinin sınava gireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Kamuya alınacak personelden üniversitelere gidecek öğrencilerin seçilmesine, tıpta uzmanlık sınavlarından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne girişe kadar birçok farklı sınavı ÖSYM merkezi sistemle yapıyor. ÖSYM’nin 2008’de yaptığı 41 sınava, 4 milyon 844 bin 367 aday başvururken, 2009 yılında KPSS ön lisans ve ortaöğretim sınavı yapılmadığı için 40 sınava başvuran aday sayısı 2.5 milyona düştü. Ancak bu yıl KPSS ön lisans ve ortaöğretim sınavının da yapılmasıyla birlikte, 2010’da ÖSYM’nin yapacağı 30 sınava yaklaşık 5 milyon adayın katılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.