Her Okula Bir Hemşire Geliyor

Artık okullarda hemşire görevlendirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hazırladığı “Ortaöğretim Kurumları Yönetim Taslağı”na göre, okullarda sağlık hizmetlerini yürütmek üzere hemşire görevlendirilebilecek. Henüz taslak halinde de olsa yapılan düzenleme sosyal medyada tepki görüyor.

Öğrenci sağlığından çok hemşire istihdamına yönelik olduğu düşünülen bu düzenlemeye atanmayan öğretmenler tepkili. Milli Eğitim Bakanlığı‘nın maliyeye yük olur gerekçesiyle öğretmen istihdam etmekten kaçınmasına rağmen hemşire alımının önünü açacak bu uygulamayı düşünmesi öğretmenleri şaşırtmış durumda.

Öğrenci sağlığının düşünülmesi olumlu bulunurken, sütten zehirlenen öğrencilerin rahatsızlıklarının görmezden gelinmesi, uygulayıcıların bu konuda samimi olmadıklarını düşündürüyor.

HEMŞİRE ALIMI ŞART OLACAK

Ülkemizde sağlık kuruluşlarında 94 bin hemşirenin görev yaptığı ve okul sayısının da yaklaşık 70 bin olduğu göz önüne alınırsa, yeni hemşire alımının yapılması şart görünüyor.

Hemşirelerin görevi, okullarda gıda zehirlenmesiyle ilgili önlemleri almak ve herhangi bir olumsuzlukta ilk müdahaleyi yapmak olacak. Okulda tedavisi mümkün olmayan öğrencilerin sağlık kurumlarına nakilleri ve refakatlarından da hemşireler sorumlu olacak.

Süt dağıtımıyla gündeme gelen okullarda gıda zehirlenmesiyle ilgili önlemleri ve öncelikleri belirlemekle de görevlendirilecek olan hemşireler, sınıf rehber ve belletici öğretmenleriyle iş birliği yaparak okulda temizlik ve hijyenik ortamın sağlanmasına katkıda bulunacak.

UYGULAMA NE ŞEKİLDE OLACAK?

Henüz son şeklini alıp uygulamaya konmayan “Ortaöğretim Kurumları Yönetim Taslağı”na göre hemşirelerin hangi okullarda, ne şekillerde görevlendirileceği bilinmiyor.

Ayrıca hemşirelerin atamalarının ne şekilde yapılacağı da merak konusu.

2 thoughts on “Her Okula Bir Hemşire Geliyor

  1. katılıyorum hemsıre tabıkıde olsun cocuklarımız ıcın cok guzel olur her okul ıcın bır hemsıre sart .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.