Hırsızın da Eli mi Kesilecek?

Tecavüz suçu için, hadım cezası teklif edildi. Hekimler bu uygulamanın insan haklarına aykırı olacağını belirtiyor. AKP Milletvekili Alev Dedegil ve bazı milletvekillerinin imzasıyla cinsel suçlara yönelik cezaları artıran “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Yasa teklifi farklı durumlar için farklı cezaların verilmesini öngörüyor.

Teklifle ilgili en fazla tartışılan durum ise cinsel saldırı sonucu mahkum olanlara “erkeklik” hormonu olan testosteronu azaltıcı bazı ilaçlar verilerek mahkumun cinsel işlevinin durdurulması.

TESTOSTERON AZALTICI TEDAVİ

Cinsel saldırı suçundan, çocukların cinsel istismarı suçundan veya reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun nitelikli halinden hapis cezasına mahkum olanlar, cezanın infazı sırasında ve koşullu salıverildikleri takdirde, denetim süresi içinde; testosteron etkisini önemli ölçüde azaltıcı tedaviye tabi tutulabilecekler.

Bu kişiler ayrıca, mağdurun bulunduğu yerlere yaklaşmaktan, çocuklarla bir arada olmayı gerektiren bir ortamda çalışmaktan, çocuklarla ilgili bir meslek icra etmekten yasaklanacak.

Yasaklanma kararı hükmün kesinleşmesiyle uygulanmaya başlanacak ve cezanın tümüyle infazından itibaren beş yıl süreyle devam edecek.

TARTIŞMALI KONULAR

Kamuoyunda çokça tartışılan hormon azaltıcı tedavi hekimler tarafından “insan haklarına aykırı” olarak nitelendiriliyor. Kişinin rızası alınmadan yapılan her türlü tıbbi müdahalenin kişilik haklarına saldırı niteliği taşıdığı belirtiliyor.

Hormon tedavisi uygulanan ve şartlı salıverilenlerin müdahale ve kontrollerinin ne şekilde yapılacağı merak edilen bir konu. Geçtiğimiz günlerde Hizbullah, PKK, cinayet vb. suçlardan yargılanan ve şartlı salıverilenlerin ortadan kaybolduğu haber bültenlerine yansıyan bir konuydu.

HIRSIZLIK YAPANIN DA KOLU MU KESİLECEK?

Genellikle az gelişmiş ülkelerde görülen bu tarz cezaların, ileriye dönük daha farklı hukuksal olmayan uygulamaların önünü açabileceği dile getiriliyor. Çözüm olarak, kişi suçlu da olsa temel kişilik haklarına dokunmadan mevcut cezaların ağırlaştırılarak caydırıcılığın arttırılması öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.