Hızlı Bir Eğitim Bir Sen Panoraması

Eğitim Bir Sen de isyan etmiş! Bazı haber sitelerinde yer alan bu haberde Eğitim Bir Sen‘in Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den duyduğu rahatsızlık dile getirilmekte ve “Ömer Dinçer bizi üzdü” denmekte…

Eğitim Bir Sen Ömer Dinçer’e isyan eder mi?

Eğitim Bir Sen, hükümete yakınlığıyla bilinen, bunu sık sık ifade etmekten kaçınmayan, Ömer Dinçer’in çalışmalarını olumlu bulduklarını açıklayan, dahası 4+4+4 ile arapsaçına dönen eğitim sisteminin proje sahibi olduklarını açıklamaktan kaçınmayan bir sendika…

Ömer Dinçer’in hayata geçirdiği her uygulamanın “sivil toplum” ayağındaki destekçisi imajı çizen Eğitim Bir Sen‘in son zamanlarda bazı sıkıntıları bulunmakta.

Eğitim Bir Sen tarihsel misyonunu yerine getirirken doğal olarak çalışanlardan büyük tepki toplamış, katkı sundukları uygulamalardan mağdur olan öğretmenlerden ve üyelerinden ciddi olumsuz dönüşler almıştı.

İlk Akla Gelenler…

Hatırlanacağı gibi bir sendika olarak 1 Mayıs meydanlarına çıkmamanın tepkisini kırmak adına alanlarda yer alan Eğitim Bir Sen, içgüdülerine yenik düşmüş ve 1 Mayıs kürsüsünde hükümet yetkilileriyle el ele kol kola fotoğraf vermişti. Bu da yetmezmiş gibi hükümetin her toplantısında, çalışmasında protokol olarak yerini almaktan çekinmemişti.

egitimbirsen-1

Eğitim Bir Sen toplu sözleşme masasında üyelerinin beklemediği kararlara imza atmış, bu süreçte de üyelerini “ek ödeme namusumuzdur” gibi ifadelerle “idare” etmeyi başarabilmişti.

 

egitimbirsen-2

4+4+4 ile ilgili süreçte sadece din derslerinin durumundan yola çıkarak her türlü olumsuzluğu görmezden gelmiş, üyelerine “herşey çok güzel olacak” diyerek bakanlığın da dediği gibi “sabırlı olmayı” önermişti. Bunun sonucunda okul dönüşümleri, 60 aylık çocuklar, norm fazlası, alan değişikliği, kalabalık-yetersiz sınıflar gibi çeşitli sorunlar karşısında sessiz kalmıştı.

Hatta bunca sorun karşısında bile çıkıp “4+4+4 bizim projemizdi” diyebilmişti.

egitimbirsen-3

Her Zaman Bakanın Arkasındayız!

Eğitim Bir Sen, her türlü taleplerinin hükümet tarafından hızla karşılanması sonucunda bakana hürmetini “Ömer Dinçer’in arkasındayız” açıklamalarıyla gösterirken, gelebilecek tepkileri kırmak adına da açıklamalarına “tüm olumsuzluklara rağmen…” ifadesini eklemeyi ihmal etmemişti.

egitimbirsen-4

Eğitim Bir Sen Üye Kaybediyor

Eğitim Bir Sen, Aktif Sen‘in kurulmasından ve üyelerinin taleplerine yanıt verememesinden dolayı ciddi bir üye kaybına uğrarken “sivri” açıklamalar yapmanın zamanı geldiğini düşünmüş olacak ki açıklamalarındaki ifadeleri sertleştirmeye başladı.

“Bakan sabrımızı taşırmasın, bakan tepkimizi ciddiye alsın, bakan hatalı işler yapıyor, bakan doğru bir işi yanlış yolla yapıyor” gibi mağdur öğretmenin hoşuna gidecek ifadeleri kullanmayı arttırdı.

Hatta son açıklamalarında, yakın zamanda tüm memurları etkileyecek “iş güvencesinin kaldırılması” konusunda da zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Fakat hafızamız bizi yanıltmıyorsa “devlet memurluğu güvencesinin kaldırılması” teklifinin de hükümete yine Memur Sen tarafından götürüldüğü bizzat açıklanmıştı.

egitimbirsen-5

Dolayısıyla toplumun bazı hassasiyetlerini merkeze koyarak sadece bunlar üzerinden çalışmalar yapmak belki bir kesimi mutlu ederken, sendikanın, özlük hakları, meslek onuru, nitelikli eğitim gibi gerçek görevlerini gözardı etmesi doğru sonuçlar doğurmamakta.

Üyeler Ne Diyor?

Hangi Eğitim Bir Sen‘liye dokunsak şikayet üzerine şikayet işitmekteyiz. Kimi norm fazlası, kimi okulundan-sınıfından ayrılmış, kimi uğradığı hakaretten, kimi ek ödemeden-maaş zammından, kimi kalabalık sınıfından, kimi yersiz inceleme-soruşturmadan şikayetçi…

Mağdurlar sürekli eleştirmekte fakat kimsenin dili henüz bakanlığı ya da Eğitim Bir Sen‘i eleştirmeye varmıyor.

Yakınanlar henüz bazı gerçeklerle “yüzleşmeye” cesaret edemiyor.

Ayağına taş değen herkes taşa sinirleniyor ama o taşı oraya kimin koyduğunu henüz düşünmüyor.

Eğitim günden güne bakanlığın ve destekçilerinin uygulamalarıyla içinden çıkılamaz bir yola doğru gidiyor.

Her şey için çok geç midir? Geç olmayabilir…

Peki çözüm?

www.egitimciyiz.com 

1 thought on “Hızlı Bir Eğitim Bir Sen Panoraması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.