HÜKÜMETİ DEV MİTİNGLE UYARDILAR

Eğitim Sen üyesi öğretmenler Türkiye genelinden Urfa ve İstanbul noktalarından 205 otobüsle başlattıkları yürüyüşlerini Ankara’da tamamladı. Sabah saatlerinde Ankara Kolej meydanında toplanan Eğitim Sen üyeleri sloganlarla Ziya Gökalp caddesine kadar yürüdü.Eğitim emekçileri kamusal, parasız eğitim, kadrolu çalışma ve demokratik yaşam taleplerini bir kez daha dile getirdi, hükümeti göreve çağırdı.

Eyleme Kırıkkale’den katılan eğitim emekçisi Ersu Aksu “Ücretli, sözleşmeli gibi tuhaf isimler ve kadro şekilleriyle bizi sömürüyorlar” dedi. Eğitim Sen Ankara 4 No’lu şubeden Ezgi Ejderoğlu ise “okullarda kadrolu çalışmak ve insanca bir yaşam için buradayız. Ücretli kölelik yasasına hayır dediğimiz için sürgünlere gitmek istemiyoruz” dedi. 4 yıldır atama bekleyen ve eyleme AYÖP’ den katılan Özgür Güleç de eğitim sisteminin KPSS gibi bir dar boğazdan kurtarılması gerektiğini ve Türkiye’nin silahlanmaya en çok pay ayıran ülke olduğunu bunun eğitime aktarılması gerektiğini söyledi.

KILIÇ HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ
Miting alananında konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç’ın hedefinde hükümet vardı Kılıç, AKP Hükümetinin önceki hükümetlerin izinden gittiğini ve eğitimi ticarileştirip neredeyse paralı hale getirmek istediğini söyledi. Yürüyüşte dile getirdikleri taleplerin sadece Eğitim Sen’in değil, tüm Türkiye’nin talepleri olduğunu belirten Kılıç, AKP’nin sekiz yıllık icraatlarının tahribatının yüzyıl devam edecek boyutta olduğuna dikkat çekti. “Biz emekçi düşmanı AKP hükümetinin maskesini bir bir düşürmeye devam edeceğiz” diyen Kılıç, Anayasa’da ilköğretimin parasız ve zorunlu olduğunun belirtildiğini anımsatarak, “Neresi parasız? Her aşamasını paralı hale getirmediniz mi” diye sordu. Anayasa değişikliği paketini de değerlendiren Kılıç, pakette halkın temel haklarının güvence altına alınmadığını dile getirerek, “Bizim böyle bir taslağı kabul etmemiz mümkün değildir” dedi. Öğretmen açığı ve ataması yapılmayan öğretmen sorununa da değinen Kılıç, bir yandan yaklaşık 400 bin öğretmen açığının olduğunu, diğer taraftan ise 400 bin öğretmenin atama beklediğini belirterek, “Neden atamaları yapmıyorsunuz” diye sordu.

EVREN: TALEPLERİMİZ NET
KESK Genel Başkanı Sami Evren de “ Taleplerimiz çok açık: güvenceli kadrolu istihdam, kamusal, parasız, bilimsel eğitim, sendikal örgütlenmelerin önündeki engellemelerin kaldırılması ve bir arada, eşit ve özgürce kimsenin kimseyi kimliğinden, kökeninden dolayı ezmediği demokratik bir düzen talep ediyoruz. Mücadelemizin vazgeçilmez bir parçası olan toplusözleşme ve grev hakkı talebimizden yola çıkarak mücadele bayrağını yükselteceğimizi ilan ediyoruz” dedi.

İSTANBUL’DA DA EYLEM
AtamasI yapılmayan öğretmenler de İstanbul’da sokağa çıktı. İşsiz ve Güvencesiz Eğitimciler Platformu, (İGEP) üyeleri Taksim Tramvay Durağı’nda, atamalarının yapılmasını istedi. Burada platform adına açıklama yapan Fadik Temizyürek, bir çok öğretmenin polis olmaya zorladığını söyledi. Temizyürek, “Bizler işsiz ve güvencesiz öğretmenler eğitim aldığımız öğretmenlik mesleğini yapmak istiyoruz. Bize dayatılan başka meslekleri istemiyoruz. Hele polisliği reddediyoruz” dedi. Eyleme EHP, İstanbul LGBTT Sivil Toplum Girişimi, Kadın dernekleri de destek verdi. (BİRGÜN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.