İl Emri Geri Geldi

Milli Eğitim Bakanlığı, eşlerinin bulunduğu ilde kadro olmaması nedeniyle atanamayan öğretmenlerin yaşadığı sorunu çözdü. Bakan Nimet Çubukçu, kadrosu olan öğretmenin eşinin bulunduğu ile atanması talimatı verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Remzi Kaya, öğretmenlerin eş durumundan atanması konusunda açıklama yaptı.

Kaya, şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, öğretmen atama kılavuzunda il emri koymamıştı. Öğretmenler 25 tercih yapıyor, atanmazlarsa 26’ncı tercihlerine yönelendiriliyordu.

Sayın bakanımız il emri talimatı verdi. Artık öğretmenler eşinin bulunduğu ilin Milli Eğitim Müdürlüğü kadrosuna atanacak.

Her öğretmen mutlaka eş durumundan eşinin bulunduğu kente atanabilecek.”

İL EMRİNE ATANMAK İSTİYORUM

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, öğretmenlere “2010 Özür Durumuna Bağlı İller Arası Yer Değiştirme” başvurularında alanlarında açılan 25 eğitim kurumu için tercih hakkı verildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Öğretmenlerimiz 26. tercihiyle de ‘bunlardan boş kalacak eğitim kurumlarına atanmak istiyorum’ seçeneğini kullanabileceklerdir.

Herhangi bir öğretmenimiz 26 tercihine de atanamaması durumunda ‘il emrine atanmak istiyorum’ seçeneğini seçebilecektir.

Ayrıca, alanında 25’den az tercih edebilecek kurum bulunan öğretmenlerimiz bu kurumları tercih ettikten sonra ‘il emrine atanmak istiyorum’,

sistemde hiçbir eğitim kurumu görünmeyen öğretmenler ise doğrudan ‘il emrine atanmak istiyorum’ seçeneğini kullanarak tercih yapabilecektir.”

Sözkonusu düzenlemenin, sadece kadrolu öğretmenleri kapsadığı, sözleşmeleri öğretmenlerin bundan yararlanamayacağı belirtildi.

Personel Genel Müdürlüğü’nün konuyla ilgili basın açıklaması için tıklayınız.

Kaynak: ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.