İlkokul Kitabında Skandal Hatalar

Yazısında ilkokul 2. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan yanlışları anlatan Habertürk yazarı Murat Bardakçı, kitaptaki “Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilmiştir” ifadesini aktararak Talim Terbiye Kurulu‘na da ciddi eleştiriler getirdi.

Bardakçı yazısında ilkokul 2. sınıf  Türkçe ders kitabıyla ilgili olarak “dünya kadar yanlış var” ifadelerini kullandı.

Habertürk yazarı Murat Bardakçı’nın yazısı;

“Yayının adı ‘İlköğretim 2. sınıf Türkçe Ders Kitabı’…

Kapakta, çerçeve içerisine alınmış üç satırlık bir duyuru var; Bu kitap , Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 12.09.2011 tarih ve 137 sayılı kurul kararı ile 2012-2013 öğretim yılından itibaren beş yıl süreyle Ders kitabı olarak kabul edilmiştir.’

Bu ifade , kitabı hazırlayanların çalışmalarını ders kitabı, yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na sundukları, bakanlığın tedirsat konusundaki en yüksek birimlerinden olan Talim ve Terbiye Kurulu’nun gönderilen bu çalışmayı incelediği, beğendiği ve okullarda kullanılmasına karar verdiği anlamına gelir.

Daha açık ifade edeyim: Hazırlanan bir kitap ders kitabı olarak kabul edilmeden önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkilileri tarafından bir hata mı var diyerek didik didik edilir. Her cümle, her satır ve hatta her kelime incelenir, okullarda okutulmasına ancak böyle titiz bir çalışmadan sonra karar verilir ve “Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilmiştir” ifadesi de bütün bu tedkiklerden sonra, yani kitapta yanlış tespit edilmediği takdirde kullanılır.

DÜNYA KADAR YANLIŞ

Şimdi, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın kararı ile ders kitabı yapılmış olan yani titiz şekilde incelemeden geçmiş olması gereken bu yayının 53. sayfasında yer alan ve “serbest okuma metni” olduğu söylenen “Evliya Çelebi” başlıklı yazıya bakalım:

“Serbest okuma metni”nde şöyle deniyor:

“Tatlı dilli olan Evliya Çelebi, padişahlar tarafından sevilmiştir. Padişah Kanuni ile birçok sefere çıkmış, Kıbrıs fethine katılmıştır”…

Hepsi yanlış!

Kanuni Sultan Süleyman’la sefere katılan Evliya Çelebi değil, babasıdır. Evliya’nın doğduğu 1611’de Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatının üzerinden tam 45 yıl geçmiştir, tahtta Kanuni’nin torununun torunu olan Birinci Ahmed vardır, yani Evliya’nın Kanuni ile seferlere katılması mümkün değildir.

Üstelik Kıbrıs’ın fethi Kanuni’nin zamanında değil, 1571’de oğlu İkinci Selim’in devrinde, yani Kanuni’nin ölümünden beş yıl sonradır ve Evliya Çelebi o tarihte bile henüz dünyaya gelmemiştir!

Okullarda ders kitabı olarak kullanılması maksadıyla bir kitap yazacaksınız, Milli Eğitim Bakanlığı kitap taslağınızı inceleyecek, ders kitabı olmaya layık bulacak, üzerine ‘Talim ve Terbiye Kurulu tarafından kabul edilmiştir’ ibaresi konacak, onbinlerce ilkokul öğrencisi bu kitaptan birşey öğrenmeye çalışacak ama verdiğiniz bilgiler bu kadar yanlış olacak, bir cümle içerisinde böyle bir dünya kadar hata bulunacak.

(Kurulun) Bu işi tarih hocalarına yaptırmış olmadığı kesin! Zira, Evliya Çelebi’nin anlattığı o meşhur seyahatlerini Kanuni Sultan Süleyman’ın iktidar yıllarından en az 70 yıl sonra yapmış olduğu en acemi tarihçilerin bile makumudur…

Kurul, bu kitabı kendi mesleklerinde büyük ihtimalle çok iyi olan ama tarihten pek haberdar bulunmayan ev idaresi, müzik yahut beden eğitimi öğretmenlerine yaptırmış olacak!

turkce-kitabi-evliya

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.