İlkokul Öğrencileri Eylemde

Antalya’da bir grup ilköğretim öğrencisi, bazı velilerin şikayeti üzerine görev yeri değiştirilen öğretmenlerinin dönmesi için eylem yaptı. Öğrenciler, üstüne kalpler çizilmiş dövizler taşıdı, slogan attı.

Antalya Muratpaşa İlçesi’nde çalışan ilkokulu öğretmeni F. U.’nun görev yeri bazı velilerin şikayeti üzerine değiştirildi. Başka bir okula gönderilen F. U.’nun ilköğretim 3’üncü sınıfta okuyan öğrencileri ise ‘Öğretmenimizi isteriz’ diye eylem yaptı. Çocuklar, üstüne kalpler çizilmiş dövizler taşıdı, slogan attı.

Velileriyle birlikte okula gelen öğrenciler, ‘F. öğretmen gitmesin emekler boşa gitmesin’, ‘Meyve veren ağacı taşladılar, biz de şimdi onları taşlayacağız’ yazan ve üstü kalp resimleriyle süslenmiş dövizler taşıdı.

Öğretmeni şikayet

Öğrenciler eylemini sürdürürken öğretmen hakkında şikayette bulunan bir veli, öğretmenin çocuklara psikolojik ve fiziki şiddet uyguladığını iddia etti. Önce öğretmenle konuştuklarını, daha sonra Milli Eğitim’e başvurduklarını belirten veli, “Müfettişler 5 ay bütün öğrencileri ve velileri dinledi. Şikayet eden 6 kişinin dışında 12 kişi daha, öğretmenin dayak ve şiddet uyguladığını kabul etti. Sonrasında öğretmenin tayini çıkarıldı” dedi.

Öğretmenlik yapamıyorsa görevden alınsın

Öğretmenlerinden memnun olduklarını söyleyen diğer veliler ise 2, 3 kişinin şikayeti sonucu diğer çocukların geleceğinin karartıldığını savundu. Aileler “Eğer faydalı bir öğretmen değilse görev yeri değiştirilmek yerine görevden alınsaydı. Dayak yiyen çocuk öğretmen ister mi? Şimdi bu kadar çocuk ne olacak? Milli Eğitim bu yanlıştan dönsün, olan çocuklara oluyor” diye konuştu.

Konuşurken sinirleri iyice gerilen veliler tartışmaya başladı. Tartışmayı durduran ise ‘Öğretmenimizi isteriz’ sloganı atan öğrenciler oldu. Bir süre daha okul önünde slogan atmayı sürdüren minik öğrenciler daha sonra dağıldı.

Fiziki şiddet uyguladı

Öte yandan Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü, görev yeri değiştirilen öğretmenle ilgili açıkla yaptı. Bazı velilerin şikayeti üzerine soruşturmanın başlatıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Soruşturma sonucunda; öğrencilerin kulağının çekilmesi, kafalarının tahtaya vurulması ve fiziki şiddet uygulanması sebebiyle 4357 sayılı kanunun 7/b maddesi uyarınca 1 günlük maaş kesimi cezası teklifi ve 5442 sayılı İl İdaresi kanunun 8/c maddesi gereğince il içerisinde görev yeri değişikliği uygulaması sonucunda görev yeri değiştirilmiş olup yerine yeni kadrolu öğretmen ataması yapılmıştır. Okulumuzda eğitim-öğretim yönünden herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmemiştir.” -hurriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.