İmam Hatip’e Ön Kayıt Camide Yapılıyor

Geçtiğimiz günlerde açılacak imam hatip okullarının duyurularının MEB‘den önce camilerde imamlar tarafından yapıldığını haberimizde belirtmiştik. İmamların imam hatip okulları için bir muhatap gibi çalışma yürüttüğünü, öğrencilerin imam hatipe gönderilmesi için, görevleri olmamasına rağmen hutbelerde konuşmalar yaptığını aktarmıştık.

İmam hatiplerle ilgili yeni bir iddia gündeme geldi.

İmam hatip ortaokulu önkayıt formlarının camilerde din görevlileri tarafından toplandığı ortaya çıktı.

Çocuklarınızı İmam Hatipe Gönderin

İmamların cuma hutbelerinde cemaate “çocuklarını imam hatip okullarına kaydettirme tavsiyesinde” bulunmasının ardından, imam hatip ortaokulu (İHO) önkayıt formlarının da camilerde toplandığı ortaya çıktı. Tüm İmam Hatip Dostları grubu, İHO’lar için hazırladığı örnek önkayıt formlarının cami görevlilerine verilmesi halinde kayıtların takip edileceğini açıkladı.

Türkiye İmam Hatip Dostları (TİHAD) adlı bir grup, yaptığı açıklamada, “Geçmişte olduğu gibi bugün de imam hatip okullarında okuyan öğrencilerin daha güvenli ve daha kaliteli bir eğitim ve öğretim görmeleri için çeşitli çalışmalar yapılmaktayız” dedi

Duyuruda “Ön kayıt formunu doldurup bizzat mahallenizdeki cami görevlilerine veya size en yakın okul müdürlüklerine teslim etmeniz halinde ön kaydınız takip edilecektir” ifadelerine yer verilmesi dikkat çekti. Duyuruya ayrıca, “Daha fazla kayıt ve ihtiyaç halinde merkezi bir yere şube açılması için lütfen bu formu çevrenizdeki velilere, cami dernek ve görevlilerine ulaştırınız” notu eklendi.

İmamlar Öğretmenliğe Hazır

MEB’in din öğretimi yapacak öğretmen yetersizliği durumunda imamlar, vaizler ve diğer din görevlilerinin öğretmen yapılabileceğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.