İmam Öğretmen Oldu

Edirne Valiliği, kadrolu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni bulunmadığı gerekçesiyle, camiilerde görev yapan 3 imamı 1 lise ile 2 ilköğretim okulunda ‘ücretli öğretmen’ olarak görevlendirdi.

Günlük camii görevlerinin dışında hafta 8 saat din derslerine girecek imamlar, ders ücreti de alacak.

Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü, 20 Eylül’de eğitim ve öğretime açılan okullardan 3’ünde Din Bilgisi Öğretmeni olmadığı için derslerin boş geçtiğini belirledi.

Bunun üzerine kadrolu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni bulunmadığı gerekçesiyle, camiilerde görevli 3 imam valilik onayı ile okullara ücretli öğretmen olarak görevlendirildi.

İmamlar, camiilerdeki görevlerinin dışında, 2006/11350 sayılı ‘Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı’nın 9’ncu maddesine göre haftada 8 saat derslere girecek.

İmamların Merkez İlköğretim Okulu, Alper Yazoğlu İlköğretim Okulu ve Endüstri Meslek Lisesi’nde öğretmen olarak derslere girmesi bazı veliler ve Edirne Eğitim-Sen Şubesi’nin tepkisine neden oldu.

“BU BİLİNÇLİ BİR POLİTİKA”

Okullardaki ‘imam-öğretmen’ uygulamasından endişe duyduklarını, formasyonu olmayan kişilerin öğrencilere ders vermesinin doğru olmadığını savunan Edirne Eğitim-Sen Şube Başkanı Özer Demir şunları söyledi:

“Bizlere ulaşan veliler ‘imam-öğretmen’ uygulamasından endişe duyduklarını, formasyonu olmayan kişilerin öğrencilere ders vermesinin doğru olmadığını belirterek, ‘biz çocuklarımızı okula mı gönderiyoruz, camiiye mi?’ diye sormaktadır. Son yıllarda öğretmen atama dönemlerinde en çok atama yapılan branşlardan biri de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşıdır. Bu branşlardaki öğretmenler, AKP iktidarı döneminde diğer branşlara göre ülke genelinde idari kadrolarda kendilerine çok daha fazla yer bulmuşlardır. Bunun sonuçlarından biri olarak bazı okullarda bu derslere branşları dışında öğretmenler görevlendirilmiştir. Müdürlüğün bu görevlendirmeleri iptal ederek, yerlerine din adamlarını görevlendirmesi, zaten tartışmalı hale getirilen laik eğitimin içinin daha fazla boşaltılmasına yönelik bilinçli politikaların ürünüdür.”

Edirne Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise imam-öğretmenlerin yasaya uygun olarak görevlendirildiğini belirtmekle yetindi.

mynet

4 thoughts on “İmam Öğretmen Oldu

  1. Yani gerçekten bazı insanları anlamak insana çok zor geliyor.ortada bir eğitim açığı var.ve bu açıkta din kültürü eğitim açığı yani bunu dallarında en iyi olan imamlar bu din açığını kapatmayacak ta bunu matematikcimi veya fizikcimi yada biyolojicimi dahası ingilizceci mi kapatacak bi türlü anlayamıyorum.düşünmeden
    Hemen bu iş olmaz diye karşı çıkıyorlar.ne diyelim Allah akil fikir versin.

  2. Bazı okullarda öğretmen eksikliğinden dolayı imamlar derslere girebiliyordu. Yani vekaleten. Aslında Dİn Kültür Öğretmeni yoksa din dersini en iyi imam anlatır diye düşüğnüyorum.

  3. sevgili arkadaşlar şunu iyi bilmekte faide var imamlar devlet memurumu değilmi egerki devlet memuru ise ve okuldaki dersde fen,matametik,veya coğrafya dersi değilse ve imam arkadaşın dinve ahlak bilgi dersine girmesinde sakınca görenler önce kendi bilgileri tekrar bir araştırıp dar pencerelerle değil daha pratik ve doğru olanı görmeleridir.
    cenabı mevlam cümlemizi doğru işleri yapanlara takdir ve teşekkür etmeyi edenlerden eylesin..
    din görevlisi memur imam arkadaşlarada derslerinde başarılar dilerim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.