İmam Olacaklar Haberleri Yok!

İstanbul Fatih’te bulunan Fatih Atatürk İlköğretim Okulu’nda tüm öğrencilere “Fatih Atatürk İmam Hatip Ortaokulu” yazılı karneler verildi. Öğrenciler ve veliler karnelerini aldıklarında okul adı olarak Fatih Atatürk İmam Hatip Ortaokulu yazdığını görerek büyük bir şok yaşadılar.

Fatih Atatürk İlköğretim Okulu bu öğretim yılı başında bir gecede imam hatibe dönüştürülmüştü. Bu durum karşısında haftalarca eylem yapan veliler, öğrenciler, öğretmenler ve çevrede çalışanlar eylemlerle tepkilerini gösterdiler.

Haftalarca süren eylemler, toplanan beş bine yakın imzaya karşı yetkililer kararlarını geri almayarak bir kaos yarattılar, bu karmaşa her geçen gün yeni boyutlar kazanarak devam etti.

Yönetmeliklere Aykırı

Kendi hazırladıkları yönetmeliklere bile aykırı davranarak aynı binada imam hatip ortaokulu, ilkokul ve ortaokul birlikte eğitime devam etti. Bu dönem aldıkları her türlü belgede hangi okulda okursa okusun (ilkokul, ortaokul) “Fatih Atatürk İmam Hatip Ortaokulu” belgesi verildi. Okulun velileri, öğrencileri, öğretmenleri hem okulun imam hatibe dönüştürülmesine hem de mevcut duruma tepkilerini çeşitli eylemler yaparak gösterdi.

Öğrenciler ve veliler karnelerini aldıklarında okul adı olarak Fatih Atatürk İmam Hatip Ortaokulu yazdığını görerek büyük bir şok yaşadılar.

KİM NE DEDİ?

Eğitim Sen İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Mustafa Turgut, “Bu okul, bölgede önemli bir ihtiyaca yanıt veriyordu. İmam hatibe dönüştürülerek büyük bir haksızlık yapılmıştır. Öğrencilere verilen her türlü belgede İmam Hatip Ortaokulu adı kullanılarak öğrenci ve velileri üzmeye devam ediyorlar. Karnelerinin de bu şekilde verilmesi öğrenciler açısından büyük bir psikolojik travmadır. Eğitim Sen İstanbul 8 Nolu Şube olarak okulların mevcutlarını İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden istedik. Bu belgelerde Fatih Atatürk İmam Hatip Ortaokulunda 90 öğrenci kayıtlı olmasına rağmen mevcudu 450 gösterilmiştir. Yani burada okuyan bütün ilkokul ve ortaokul öğrencileri de imam hatip öğrencisi sayılmıştır. Bu şekilde imam hatipte okuyan öğrenci sayıları istatistiksel olarak şişirilmiştir.

4+4+4 sistemiyle imam hatiplerin önünü açmaya çalışan iktidar, bu okullara çok talep varmış gibi göstererek yeni imam hatip okulları ihtiyacı izlenimi veriyor;bir çok okulu dönüştürmeye çalışıyor. Bizler bütün bu uygulamalara karşı mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız.”

NE OLMUŞTU?

Fatih Atatürk İlköğretim Okulu bu yılın başında bir günde imam hatip ortaokuluna çevrilmiş, öğrenci velileri bu durum karşısında haftalarca eylem yapmıştı. Beş bine yakın imza toplayan velilerin talepleri karşısında yetkililer geri adım atmayarak kaosa neden olmuştu.

***

İstanbul Gültepe’de veliler ayakta

İstanbul Gültepe’de iki yıl aradan sonra açılan okullarının imam hatip okulu olacağı söylentisine karşı okula gelen veliler okula alınmadı. Okula alınmayan veliler eylem yaptı; okullarının imam hatip olmamasını istedi.

Gültepe İlkokulu’nda veliler okulun imam hatip yapılacağına dair söylentiler üzerine 24 Ocak günü okul müdürünü aradı. Okul müdürünün sessiz kalması üzerine okulun diğer yetkililerini arayan veliler “bilmiyoruz” yanıtını alınca karnelerin verileceği gün okula gitti.

Çocuklar karnelerini okul bahçesinde alırken veliler okula alınmadı. Okula alınmayan veliler okul önünde bir eylem yaparak yaşananları protesto etti, okulun imam hatip okulu olmasını istemediklerini söyledi. Veliler, okullarının imam hatip ortaokulu olmaması için kapı kapı dolaşıp imza toplayacaklarını duyurdu.

İmza toplamaya başlayan veliler hafta başında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gideceklerini ve okulun İmam Hatip olacağı söylentilerine karşı toplanan imzaları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vereceklerini duyurdu. Gültepe İlkokulu iki yıldan beri tadilat gerekçesiyle kapalıydı. Okulun kapalı olması nedeniyle öğrenciler Tınaztepe İlkokulu’ndaki öğrencilerle birlikte eğitim gördü. Veliler bu dönem başında okullarının açılması için eylem yapmış, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürü okulun bu dönem sonunda açılacağını söylemişti. -birgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.