İmamlar Öğretmen Oluyor

MEB, imamları, müftüleri ve kuran kursu öğreticilerini öğretmen yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı , ağustos ayının ikinci yarısında yapacağı öğretmen atamasında yaklaşık 8 bin din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni açığını kapatamazsa, seçmeli dersler dahil tüm din derslerinde, ilahiyat fakültesi mezunu olmak şartıyla müftüleri, imamları ve Kuran kursu eğiticilerini ücretli öğretmen olarak kullanacak. Yani artık imamlar devlet okulunda 9 yaşındaki çocuklara ders anlatabilecek.

4+4+4 yasası ile ilkokul ve ortaokul müfredatına seçmeli Kuran-ı Kerim, temel dini bilgiler ve Hz. Peygamber’in hayatı dersleri eklendi. MEB Talim ve Terbiye Kurulu, hangi öğretmenin hangi derse gireceğini belirleyen 80 sayılı kararda değişiklik yaparak seçmeli din derslerini din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin vermesini kararlaştırdı. Bu durumda MEB’in din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni ihtiyacı da arttı. Bakanlık 2023 yılına kadar en çok ihtiyaç duyulacak branşlar listesinde din dersi öğretmenlerini 3. sıraya yerleştirdi.

Son verilere göre bakanlığın 8 binden fazla din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni açığı var. Ağustos ayında yapılacak 40 bin öğretmen atamasında bu açığın kapanamaması durumunda, tüm branşlarda olduğu gibi bu alanda da ücretli öğretmenlik sistemi devreye girecek.

(KONUYLA İLGİLİ GÖRÜŞÜNÜZÜ AŞAĞIDAKİ FORMDAN ÜYE OLMADAN BELİRTEBİLİRSİNİZ)

İmama öğretmenlik fırsatı

Bakanlık yetkililerinin aktardığı bilgilere göre, ortaokullarda seçmeli Kuran-ı Kerim, temel dini bilgiler ve Hz. Peygamber’in hayatı ve mevcut zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine girecek öğretmen bulunamaması durumunda ilahiyat fakültesi mezunları ücretli öğretmen olarak bu derslere girebilecek.

Ankara’da bile bazı ilçelerde birkaç okulda birden bu derslere girecek din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni bulunamamasının yanında ilahiyatçının bile olmadığını aktaran yetkililer, “Böyle bir durumda o ilçenin müftüsü, imamı ilahiyat mezunu ise derslere girebilir. Kuran kurslarının yöneticileri ve eğiticileri de ücretli öğretmen olarak ders verebilir. Zaten Kuran kursları personelinin yüzde 90’ı artık üniversite mezunu” değerlendirmesini yaptılar. -vatan

1 thought on “İmamlar Öğretmen Oluyor

  1. Son iki yıla kadar, bu seçmeli ders teranesi çıkmadan önce, bu alanda okulların ihtiyacı yoktu, bu açığı bilerek oluşturdular. Seçmeli ders olarak okutulacak dersler arasına Temel dini bilgiler, kuranı kerim, peygamberin hayatı ve diğer din kültürü ile ilgili dersleri koydular, okulların kadrolu din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin bu dersleri okutmak için yeterli olamayacağını ve öğretmen ihtiyacı başgöstereceğini biliyorlardı ve bu alanla ilgili okulların mezunu ile de bu açığı kapatamayacaklarının da farkındaydılar, çünkü o kadar mezunun olmayacağı belliydi, şimdi kuran kursu öğreticileri, imamları, ilahiyat mezunlarını da kpss okullara bu dersleri okutmak için alacaklar ve eğitim tamamen dinci gerici bir nitelik kazanacak. okullardaki eğitimde ki kadrolaşm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.