İnternet Güvenli mi, Filtreli mi?

Kamuoyunda “Filtreli İnternet” olarak adlandırılan “Güvenli İnternet” uygulaması 22 Kasım‘da başlamıştı. “İsteyen kullanır, istemeyen kullanmaz” denen uygulama, özellikle filtre kullanmak isteyen aileler için ilk meyvelerini vermeye başladı.

Evrimi anlatan evrimianlamak.org sitesi çocuk profilinde filtrelendi, benzer içeriğe sahip evrim karşıtı bir site olan evrimaldatmacasi.com ise aynı profilde serbest…

Güvenli internetin, konuyla ilgili olan pek çok kişi tarafından örtülü bir sansür uygulaması olduğu belirtilmiş, sınırları, uygulama şekli, içeriği belli olmayan bir uygulama olduğu iddia edilmişti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun oluşturduğu beyaz ve kara listeler sayesinde Çocuk Profili ve Aile Profili ile “istenmeyen” sitelere erişim engellenebilecek. Fakat hangi sitenin hangi profilde engelleneceğine ya da çocuklar için zararlı olduğuna “Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu” karar verecek.

Tek amacın çocukları zararlı içerikten korumak olduğu belirtilen filtreli internet uygulamasının olumsuz ilk meyveleri ortaya çıkmaya başladı, evrimianlamak.org filtreye takıldı.

evrimianlamak.org sitesi, Kaliforniya Berkeley Üniversitesi tarafından hazırlanan “Understanding Evolution” sitesinin Türkçeleştirilmiş ve evrimle ilgili çalışmaları sunan bir site. Site amacını “evrim kuramının Türkiye’de anlaşılması için bir başvuru kaynağı oluşturmak” olarak açıklıyor. Çocuklara zararlı olduğu karar verilen ve “filtreye” takılan internet sitesine rağmen, evrim karşıtı savunularıyla tanınan evrimaldatmacasi.com filtreden kurtulmaya başardı.

YASAKLANAN SİTElERİN KONTROLÜ

Yasaklı siteleri bir arada görmek mümkün değil. Fakat internet üzerinden verilen bir sorgu sistemi üzerinden siteleri tek tek sorgulamak mümkün.

Takip ettiğiniz sitelerin çocuk ve aile filtresine takılıp takılmadığını kontrol etmek için tıklayınız.

Filtre Sorgulama

TEPKİLER GERİ ADIM ATTIRDI

Twitter üzerinden yayınlan bu “yasaklama” girişiminin duyulması üzerine evrimianlamak.org sitesi aceleyle filtre sisteminden çıkarıldı. Gün içerisinde sitenin filtre durumunu kontrol eden kullanıcılar söz konusu sitenin iki profilde de serbest bırakıldığını gördü.

Şuanda sistem üzerinde kaç sitenin, kimler tarafından, hangi kriterlerle, ne amaçla yasaklandığı bilinmiyor. Konuyla ilgili bilişim dernekleri ve kuruluşların bilgi edinme istekleri ise yanıtsız bırakılıyor.

Önümüzdeki günlerde “Güvenli İnternet”in filtreli internete dönüşümünün daha net bir şekilde görülebileceği tahmin ediliyor.

1 thought on “İnternet Güvenli mi, Filtreli mi?

  1. evrimianlamak.org alexa da ilk 1000000 na bile girememiş bir site. Neredeyse hiç girilmeyen bir site tabii ki incelenip çocuk profiline girmemiş olabilir. Tüm dünyada 250000000 site olduğunu düşünürseniz adamlar öncelikle çok girilen siteleri inceleyecekler. Zaten haber çıkmadan inceleyip çocuk profiline almışlar. Ayrıca filtre kullanmayanların niye filtreleniyor demesi de tuhaf biraz. Haberin kaynağı olan akedemisyen de zaten sorgulama yaparak öğrenmiş. Hizmeti kullanıp engelleme ile karşılaşsa anlarım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.