İnternette Sansür Başladı

İnternette sansür uygulaması başladı. Yeni uygulamayla birlikte yasaklı site sayısının yüzbinlere ulaşması bekleniyor.

Yeni uygulama ile birlikte yasaklı site sayısının yüzbinlere ulaşması beklenirken, Alternatif Bilişim Derneği, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun merkezi filtreleme uygulamasının iptali için Danıştay’da iptal davası açtı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), ‘güvenli internet’ adı altında sansür uygulaması hayata geçti. Artık BTK istediği siteye erişimi engelleyebilecek. Türkiye’de sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte erişim engelli internet sitesi sayısı 6 bini geçerken ‘güvenli internet’ uygulamasıyla bu sayının yüz binleri bulması bekleniyor.

SANSÜR BAŞLIYOR

22 Şubat 2011‘de yayımlanan ilk BTK kararı yoğun eleştiriler sonucu Ağustos 2011 içinde geri çekilmişti. Revize edilen kararın yeni versiyonu 16 Eylül 2011‘de tekrar yayımlandı.

BTK salı gününden itibaren internet kullanıcılarının “güvenli interneti”, isteğe bağlı ve ücretsiz olarak kullanılabileceğini açıklarken hizmetin, çocukların ve gençlerin internet üzerindeki bilgi kirliliğinden ve zararlı içeriklerden korunmaları amacıyla geliştirdiğini savundu.

İdarenin devlet gücü ve ayrıcalıklarını kullanarak milyonları etkileyen bir düzenlemeyi yetkisini aşarak bir zorunluluk haline getirdiğini ifade eden  Alternatif Bilişim Derneği “İnternette “devlet eliyle merkezi bir şekilde” sansür yapılacak ve hizmetten yararlanacakların hangi sitelere erişeceği / erişemeyeceği BTK tarafından belirlenecek. Kullanıcıların filtre içeriklerini değiştirme özgürlükleri de bulunmuyor.” açıklamasını yaptı.

Kamuoyunun yanıltıldığını söyleyen Alternatif Bilişim Derneği, güvenli internetin ancak dijital okuryazarlık ve yeni medya okuryazarlığı ile mümkün olabileceğini belirtti.

BTK HOŞUNA GİTMEYEN SİTEYİ KAPATACAK

Dünyada 500 milyona yakın internet adresinin bulunduğunu belirten İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Mustafa Akgül ise  “BTK hangi yetkiyle, hangi insan gücüyle bunları değerlendirmeye tutacak. Bu yetkiyi kim ona veriyor. Bu sitelerin içeriği her an değişiyor. Bunları nasıl kontrol edecek. BTK’nin burada adil olma şansı yok. Hoşuna gitmeyen siteyi yada içeriği kafasına göre kara listeye alıp siteye erişimi engelleyebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.