İthal Öğretmen Tepkisi

AKP Hükümeti ithal inek Anguslardan sonra şimdi de öğretmen ithal edecek. MEB önümüzdeki yıldan itibaren “ithal öğretmen” getirileceğini açıkladı. Gerekçe ise “İngilizce öğretmenlerinin İngilizce’yi yeterince öğretememesi.”

İthal öğretmen uygulamasına bir tepki de Eğitim Sen‘den geldi. Eğitim-Sen Genel Başkanı, atama bekleyen 350 bin öğretmeni işaret ederek, MEB’in ‘ithal öğretmen’ yerine eğitim sistemindeki yapısal sorunları çözmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye hayvan, karkas et ve buğday ithalinin ardından öğretmen de ithal etmeye hazırlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki yıldan itibaren yılda 10 bin olmak üzere 4 yılda 40 bin “ithal öğretmen” getirmeye hazırlanıyor.

“Her çocuk en az bir yabancı dil konuşacak” sloganıyla yola çıkan Bakanlık, ithal öğretmenleri, İngilizce dil dersi için istihdam edilecek.

Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç ise, Türkiye’nin eğitim sistemimi içerisinde öncelikli sorunların başında öğretmen açıklarının yer aldığını ifade ederek, Türkiye’nin dört bir yanında “öğretmen bekleyen öğrenciler” ve “atamasının yapılmasını bekleyen” 350 binin üzerinde öğretmen olduğunu belirtti.

“Milli Eğitim Bakanı’nın, İngilizce öğretmenlerinin İngilizce’yi yeterince öğretemeyeceğini ifade ederek ‘ithal öğretmen’ uygulamasını haklı çıkarmaya çalışması ise son derece düşündürücüdür” diyen Kılıç, şunlara ifade etti: “Yoğun İngilizce eğitimi veren özel okullardaki benzer modellerden yola çıkan Bakanlık, devlet okullarında ana sınıfından itibaren 4 yıl boyunca İngilizce eğitimi amaçlayan projede çocukların, anadil öğrenir gibi eğitileceğini iddia etmektedir. Oysa eğitim biliminin en temel gerçeği, bir çocuğun yabancı dili ancak kendi anadilinde öğrenebileceğidir. ‘İthal öğretmen’ uygulaması ile çocukların ‘anadili gibi’ İngilizce konuşmasını sağlamak mümkün değildir. Bu uygulama, yıllardır atamasının yapılmasını bekleyen binlerce İngilizce öğretmenine Milli Eğitim Bakanlığı kapılarının tamamen kapatılması ve daha çok İngilizce öğretmenin işsiz kalması anlamına gelmektedir.”

KENDİ ÖĞRETMENLERİNE GÜVENMİYORLAR

Uygulamanın önümüzdeki dönemde diğer alanlarda da gündeme getirilebileceği izlenimini verdiğini söyleyen Kılıç, “Kendi okullarından mezun ettiği ve ‘öğretmen diploması’ verdiği öğretmenleri kadrolu olarak atamak yerine, yurt dışından İngilizce öğretmen ‘ithal eden’ bir bakanlığın kimlere hizmet ettiğini kamuoyu ve ataması yapılmayan 350 bini aşkın öğretmenin takdirine bırakıyoruz” dedi.

Türkiye’de “eğitim sorunları çözülmüş, öğretmen açığı gibi bir sorun yokmuş” gibi davranan Milli Eğitim Bakanlığı’nın yabancı öğretmen ithali gibi bir uygulamaya başvurmasının kabul edilemeyecek olduğunu vurgulayan Zübeyde Kılıç, öğretmen atamaları konusunda şimdiden gerekli önlemler alınmadığı takdirde hem eğitim sisteminin, hem de ataması yapılmayan öğretmenler açısından çok geç olabileceğini vurguladı.

Kılıç, öğretmen açığını kapatacak şekilde bakanlığı “ithal öğretmen” yerine önce eğitim sisteminindeki yapısal sorunlara çözüm üretmeye çağırdı.

İTHAL BAKAN İSTİYORUZ

Türk Eğitim Sen Başkanı İsmail Koncuk ise “Bakanlığın bu projesi biz eğitimcilere de ilham kaynağı olmuştur. Türk Eğitim-Sen olarak, projeye onay veren Milli Eğitim Bakanı Çubukçu’yu şiddetle kınıyor ve ‘İthal Bakan İstiyoruz’ kampanyası başlatıyoruz.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun, görevini layıkıyla yerine getiremediğini, Türk milli eğitiminin sorunlarından habersiz olduğunu, eğitimciler adına hiçbir olumlu icraatta bulunmadığını, eğitim sistemini felç ettiğini düşünüyor ve yurt dışından Milli Eğitim Bakanı gönderilmesini talep ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

7 thoughts on “İthal Öğretmen Tepkisi

  1. Siz gene devam edin aynı şahıslara oy vermeye.Devam edin ki çocuklarınıza daha güzel bir dünya bırakın.Devam edin ki imanınız güçlensin.

  2. Altar komik olma. Bir yandan ilim irfan diyeceksin, bir yandan da ülkemizde misyonerlik faaliyeti yürütecek öğretmenleri elinle getirip öğrencilerinle başbaşa bırakacaksın. Ayrıca sorun öğretmenlerimizden kaynaklanmıyor bence. Para yok diye atama yapmayanlar 40.000 öğretmene acaba gazoz kapağı mı verecekler maaş yerine?

  3. İngilizce hocaları getirtilecek bence getirsinler. Çokta güzel olur. Türkiyenin gençleri neden yabancı dili eeee meee diye konuşuyor ki? Bence geç bile kalındı bu konuda. Benim en çok arzuladığım şeylerden bir taneside üniveristedeki sağcılık solculuk oynayan kafası basamayan kokuşmuş takoz hocalarında bir önce değiştiilmesidir.İlim yuvasında sadece ilim anlatılmalıdır.Darwinist ideolejileriniz yerin dibine batsın.

  4. akp hükümetinin son bombası.
    yedirecekleri bu yeni kazık vatan evlatlarına hayırlı uğurlu olsun.

  5. Şimdiye kadar öğretmen atanmamasının nedeni anlaşılıyor. Bu nasıl bir bakanlık nasıl bir hükümettir ki; kendi eğitim sistemine güvenmeyip öğretmen ithali yapmaya kalkar? Deniyorki İngilizce böyle öğretilmezmiş; neden hala İngilizce öğretmenliği bölümleri var? Bu sistemi uygulamaya kalkan biri ileride diğer branşlar için de aynı saçmalığı sürdürebilir. Keşke amaç gerçekten öğretim (eğitimin olmadığı haber içeriğinden anlaşılıyor) olsaydı… İbrahim Koncuk’u gönülden destekliyor; tüm eğitimcilerimizi desteğe davet ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.