Kaçak Kurs ve Tarikat Okuluna Artık Ceza Yok

Yeni tasarı hayata geçerse artık denetimsiz, kaçak Kuran kursu açmak suç olmaktan çıkacak. Düzenlemeyle kaçak Kuran kursu açanlara herhangi bir ceza verilmeyecek.

Kaçak Kuran kursu ya da cemaat-tarikat kurslarında öğretmen olarak çalışanlar da herhangi bir ceza almayacak.

TCK’daki kaçak Kuran kurslarına verilen hapis cezası bütünüyle kalkıyor.

TBMM’ye gönderilen tasarıya göre, kaçak Kuran kursları başta olmak üzere kanuna aykırı eğitim kurumu açan, işleten ve öğretmen olarak çalışanlara verilen hapis cezası kaldırılacak.

Kaçak Kurslar Kapatılmayacak

Kaçak Kuran kursu ya da bu adlar altında açılan kaçak tarikat okulların kapatılmasına karar verilmesi uygulamasına son verilecek.

Hükümet, 2004’te yeni TCK yürürlüğe girerken, kaçak Kuran kursu açanlara verilen hapis cezasının alt sınırını düşürmüş ve kamuoyunda bu nedenle büyük tartışma yaşanmıştı.

TBMM’ye sevk edilen tasarıda, TCK’nın “Kanuna Aykırı Eğitim Kurumu” başlıklı 263. maddesinin kaldırılması öngörülüyor.

TCK’nın 263. maddesi, “Kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açanlara, bunları çalıştıranlara ve bu kurumlarda kanuna aykırı olarak açıldığını bildiği halde öğretmenlik yapanlara, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilir. Yukarıdaki fıkrada gösterilen yerlerin kapatılmasına da karar verilir” hükmünü içeriyor.

Denetimsiz Kursların ve Tarikatların Önü Açılacak

Bu hükmün TCK’dan çıkarılmasıyla kaçak Kuran kursları ve tarikat okullarını açan, işleten veya oralarda öğretmenlik yapanlara verilen 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası yürürlükten kalkacak.

Bu kapsamda var olan okulların kapatılmasına ilişkin herhangi bir karar alınamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.