Katkı, Öğrenim Kredisi Affı Başvuru Sayfası

Torba Yasa, Katkı Kredisi, Öğrenim Kredisi affı başvurusu için internet sayfası açıldı. Torba Yasa kapsamında öğrenim kredisi, katkı kredisi, trafik borcu gibi ödemeler için başvurunuzu internet üzerinden de yapabileceksiniz.

Sistemin, vergi dairelerindeki yoğunluğu ve kırtasiye giderlerini azaltmak amacıyla hazırlandığı belirtiliyor.

Başvuru sistemine giriş üç şekilde mümkün oluyor.

1) İnternet Vergi Dairesi kullanıcı kodunuz ile

2) TC Kimlik Numarası ve diğer bazı kimlik bilgileri ile

3) Araç plaka ve tescil bilgileri ile (aracınıza ait ödemelerde)

Sisteme giriş yaptıktan sonra sistem üzerinden borcunuzla ilgili olarak;

1) Vergi Dairesi bazında borç bilgilerinizi görebilir

2) Başvuru yapabilir

3) Mevcut başvurularınızı takip edebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken noktalar;


Sistem üzerinde borcun kaç taksitte ödeneceğini seçmeyi unutmayın. Ödemeler iki ayda bir yapılacağı için 6 taksit 12 aya, 9 taksit 18 aya, 12 taksit 24 aya, 18 taksit 36 aya karşılık gelmektedir. Taksitlendirme sayısına göre borca ek bir katsayı uygulanacağı da gözden kaçırılmamalı.

Seçtiğiniz taksit sayısını küçük haflerle girmeniz gerekiyor. Örn : “peşin”,”onsekiz” gibi…

Başvuru formunda aracınız haricinde başka vergilerden borcunuzu yapılandırmak istiyorsanız plaka girişi yapmadan başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Yapılandırmanızla ilgili bilgilendirme şekli olarak E-Posta, Posta, Vergi Dairesi Elden seçeneklerinden birini seçmelisiniz. Yapılandırma bilgilerinize seçtiğiniz yolla erişebileceksiniz.

Öğrenim / Katkı Kredisi İnternet Başvurusu bağlantısı aşağıda verilmiştir.

Başvuru Sayfası

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesinden yapılan duyuru haberin devamında verilmiştir.

194 thoughts on “Katkı, Öğrenim Kredisi Affı Başvuru Sayfası

 1. Ben üni ikinci sınifim evlendim burs kredi borcum silinir mi silinmesi için nereye başvuru yapacağım acil bilgi istiyorum

 2. mrb üniversitede öğrenim ve katkı kredisi aldım torba yasada da 11eylül 2014 yılından itibaren olanların affa uğrayıp silineceği yazıyor ben en son bursumu 7 eylül 2014 de aldım ve bursum bitti ödemesi iki yıl sonra başlayacak bu kapsama aldığım ögrenim ve katkı kredisi affa uğrayıp silinip silinmeyeceğini internetten nasıl öğrenebilirim yazıyı okudum borç yapılandırma başvurusuna girdim orda direk borcu kredi kartı ile ödeme
  yazıyor bu affa girip girmediğini onu doldurarak mı yoksa başka bir yerden mi öğrenebilirim .

 3. Mrb en bu yil daha yeni mezun oldum atamam olmadiogrenim kredisi almistim unide fakat bu af neyi kapsiyor anlamadm biz daha odemeye baslamayanlarla bi ilgisivar mi aacaba

 4. Ben 2006 borcum var hem öğrenim hem katki evlenenlerin bu borcu silinecekmis bu bizide kapsiyomu kredilerin affi diye bisey varmi var ise bu konu hakkinda nereye basvurabiliriz bize en iyi hangi kurum yardimci olabilir teşekkürler.

 5. SLM İYİ GÜNLER; 2003 GERİ ÖDEME BAŞLANGICI OLAN KREDİ BORCUMU 90 TL. OLDUĞUNU SÖYLEMİŞLERDİ VEDE ÖDEDİM ŞU ANA KADAR HİÇ HABERSİZCE GERİYE KALAN . BİR BORCUM OLDUĞU VEDE GECİKME ZAMMIYLA ŞU AN 2500 TL. OLMUŞ VEDE 7 GÜN İÇİNDE ÖDENMESİ İSTENİYOR

 6. SLM İYİ GÜNLER; 2003 GERİ ÖDEME BAŞLANGICI OLAN KREDİ BORCUMU 90 TL. OLDUĞUNU SÖYLEMİŞLERDİ VEDE ÖDEDİM ŞU ANA KADAR HİÇ HABERSİZCE GERİYE KALAN 650 TL. BİR BORCUM OLDUĞU VEDE GECİKME ZAMMIYLA ŞU AN 2500 TL. OLMUŞ VEDE 7 GÜN İÇİNDE ÖDENMESİ İSTENİYOR

 7. mrbalar ben 2 yıl önce öğrenim kredisi borcumun sadece 1.taksidini ödeyebildim işten çıkarıldığım için maalesef kalan ödemeleri yapamadım sistemden baktım vergi dairesinde dosyam ve 650 tl likte bir faiz gelmiş sorum şu ben bu borcun şuan hepsini mi ödemek zorundayım taksite bağlatma şansım yok mu? birde faiziyle mi ödeme yapıcaz illa toplu olarak yatırsak dahi yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkrederimm..

 8. mrblar ben yapılandırma süresi içinde başvuruyu kaçırdım henüz hiç bi taksidimi ödemedim ve bana dün vergi tebliği geldi 7 gün içinde tamamını ödememle ilgili.Bunun için şimdi ne yapabilirim?

  1. Torba Yasa faiz affında yeni bir süre uzatımı olmadığı sürece ödeme yapmalısınız, aksi taktirde haciz işlemleri başlatılacaktır.

 9. Merhaba, bugün vergi dairesindeki görevli, sitenin çöktüğünü, Öğrenim Kredisi borcumu (www.gib.gov.tr) adresinden yeniden yapılandırabileceğimi söyledi fakat ben bu işlemi bir türlü yapamadım. Hatta öğrenim Kredisi borcu yapılandırmaya dair bir link de bulamadım..

   1. Evet hocam girdim oraya yalnız ” ödeme şekli yazı ile kısmına ne yaptısam kabullendiremedim

    taksit altı, altı taksit, taksitle altı, sadece taksit, sadece altı, hepsini girdim nafile ( Lütfen ödeme şekli yazıyla alanını düzeltiniz ) diyor

   2. o kısmı da geçtim sisteme giriş yapın diyor, şifre istior, üyelik kodu diyor. Ben bunların hiçbirine sahip değilim

 10. Merhabalar.
  Benim sormak istediğim husus, yapılandırma öncesi KYK’ya olan borcum(öğrenim ve harç kredileri toplamı) anapara olarak 7 bin tl’den biraz fazla iken bugün sonuçlanan yapılandırma sonrası 6 taksit ile ödeme isteğim doğrultusunda oluşan katsayı ile birlikte borç 6,500 tl olarak görülüyor. Bu durum normal mi ? Yoksa yapılandırma öncesi vadesi gelmemiş olan birkaç taksidim var, onlar hesaba katılmıyor mu? Bu arada borcum tahsil için vergi dairesine bildirildiği için yapılandırmamı vergi dairesi üzerinden gerçekleştirdim. Her ne kadar KYK borç sorgulama sayfasında “BORÇLARINI VERGİ DAİRELERİNE YAPILANDIRANLARIN, AŞAĞIDAKİ BORÇ BİLGİLERİNİ DİKKATE ALMAMALARI GEREKMEKTEDİR.” şeklindeki bir ifade yer alsa da, bu ifade şüphelerimi gidermedi doğrusu.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba ffd!?! Çok büyük bir ihtimalle vadesi gelmemiş borçlarınız hesaplamaya dahil edilmedi. Borç vergi dairesine bildirildiği için yapılandırılmanın vergi dairesinden yapılması doğrudur. Borcun durumunu bilmiyorum fakat meblağ normal görünüyor. KYK sitesindeki ifadeye takılmayın.

 11. Arkadaşlar yapılandırmış olduğum kyk borcumun son ödeme tarihi ertelenmiş.
  az önce vergi dairesinden baktım 31 mayıstan 30 hazirana çıkmış. sizlerde durum nasıl?

  1. Bakanlar Kurulu’nun başvuru süresini bir ay uzatmasına bağlı olarak 31 Mayıs olan ilk taksit ödeme süre sonu 30 Haziran’a ertelenmiştir. Fakat bir sonraki 2. taksit ödemesi normal süresinde (2 ay geçmesi beklenmeden), yani en son 31 Temmuz’da yapılacaktır. Erteleme sadece ilk taksite özeldir.

 12. merhabalar.borçları yapılandırmanın zorunluluğu var mı?ben yapılandırmak istemiyorum ve yapılandırmanın ne gibi yararları olabilir eski sisteme nazaran.bilgilendirirseniz çok sevinirim.teşekkürler.iyi çalışmlar.

  1. Merhaba. Yapılandırma haciz işlemi başlatılacak durumdaki “ödenmemiş” borçlara haciz işleminin başlatılmamasına ve birikmiş borcun toplu olarak ödenememesi durumunda taksitlendirmeye karşılık gelmektedir.

   Ayrıca ana para yıllara göre belirlenen TEFE/ÜFE üzerinden yeniden hesaplanmakta. Bu durumda -özellikle- eski tarihli borçlarda 500 lira ile 1000 lira civarında bir indirim söz konusu olabilmektedir.

 13. merhabalar;
  düzenli olarak ziraat bankasına ödemekte olduğum öğrenim kredisi borcum var.6 taksitimi ödedim.nisan ayına ait taksiti geciktirdim.borç sorgulama ekranında
  “Borcunuz YEDİTEPE VERASET VE HARÇLAR VER.DAİ. MÜD.’ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiştir.” yazıyor.sorularımı sırayla sormak istiyorum.

  1- araştırdığım kadarıyla belirtilen vergi dairesine dilekçe yazmam ve yapılandırmam gerekiyor. son tarih 2 mayıs mı? yoksa süre uzatıldı mı?

  2-daha önce ödediğim taksitler için 1 nüsha dekont verdiler bankadan.
  ve dekontlarda yapılandırılmamış kredi yazıyor.
  BURAYA KADAR BİR SORUN VAR MI?
  yapılandırıldıktan sonra 2 nüsha olarak alıcam dekontlarımı sanırım öyle okudum.

  LÜTFEN YARDIMCI OLUN.ŞİMDİDEN TŞK EDERİM…

  1. 1- Borcunuzun bildirildiği vergi dairesine EK:2/A ile başvurmanız ya da internetten borcunuzu yapılandırmanız gerekmektedir. İlgili bilgiler haberimizde bulunmaktadır.

   2- Yapılandırma sonucunda kaç nüsha dekont verileceği konusunda herhangi bir bilgim yok, nüsha sayısının ne gibi bir önemi olduğu konusunu da anlamış değilim. Dekontlarınızı saklayın, yeterli.

   1. Merhaba, Elif Hanım ile benzer durumdayım. Aşağıdaki yazılarımda da belirttiğim gibi; başvurularımı yaptım fakat ilgili vergi dairesi kanun kapsamına giren borcum bulunmadığını internet üzerinden bildirdi. Bankaya da ödeme yapamıyorum. Ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum. Yardımınızı rica ederim.Teşekkürler.

   2. öncelikle sorularımı cevaplandırdığınız için teşekkür ederim.
    Vergi dairesine gidip durumumu anlattığımda , borcumun af kapsamına girmediğini söylediler.
    Bu yapılandırma affı 31.12.2010 tarihine kadar olan borçları kapsıyormuş.benim borçlarım 2011 yılına ait olduğu için her ay ödemelerimi ziraat bankası yerine vergi dairesindeki vezneye yapıcakmışım.
    Yani dilekçe yazıp,yapılandırmama gerek yokmuş ki isteseniz de af kapsamına girmediğiniz için dilekçe geçersiz sayılıyormuş.benim durumdakilerin dikkatine…
    Dekontlara gelince kyk dan borç bitiminde imzalı senedimizi geri alabilmek için dekontlar kyk ya postalanacakmış.bir de vergi dairesine ödenen borçlar için vergi dairesinede dekontları teslim edicekmişiz.
    Ve bu dertten de bu şekilde inş kurtulucaz :)

 14. İyi günler,
  Yapılandırma yapıldıktan sonra borç taksitleri nereye ödenecek. Eskisi gibi banka şubelerine mi yoksa vergi dairelerine mi ?
  Teşekkürler.

 15. iyi günler. benim öğrenim borcum yeditepe vergi dairesine bildirilmişti. internet üzerinden 18 ay taksitlendirdim. yanlız bankaya gittiğimde bir döküman istediler benden. bu döküman bana mail yolu ile gelen dökümanmı yoksa vergi dairesinden gidip almammı gerekecek.

  1. Muhtemelen size gönderilen ödeme planınızı ve bilgilerinizi talep etmişlerdir. Belgeyi talep eden kişinin ne istediğini sormanız durumunda size istediği belgenin adını ve amacını belirtecektir.

 16. ben yapılandırmayı 6 taksit halince yaptım vakat 18 taksit olarak değiştirmek istiyorum bunu için nasıl bir yol izlemem gerekiyor acıl yardıma ihtiyacım var

  1. Yapılandırmayı yapan vergi dairesine durumunuzu belirten bir dilekçe ile, mümkünse elden başvurunuz. Kurum bavurunuzu değerlendirmeye alırsa umarım talebiniz yerine getirilecektir.

 17. Merhaba,

  Son ödeme tarihi 31/03/2011 olan öğrenim kredisi taksitimi aksattım. Önceki döneme ilişkin ödemelerimde sorun yok. Bugün mevcut borcumu geçikme faiziyle birlikte Ziraat Bankasına ödemek için gittiğimde, borcumun yapılandırma kapsamına girdiğini ve ödeme alamayacaklarını bildirdiler. KYK’nın internet sitesine baktığımda borcumun “Veraset ve harçlar vergi dairesi müdürlüğü’ne” tahsil edilmek üzere bildirildiği yazıyor. Anladığım kadarıyla 2011 öncesi ödenmeyen borçların yapılandırılması söz konusu. Ben sadece mart/2011 ödemesini geçiktirdiğim için mi bu yapılandırma kapsamındayım? Sizin de belirttiğiniz gibi internet üzerinden yapılandırma başvurusunda bulundum ve vergi dairesi olarak Bursa/Nilüfer vd.’ni seçtim. İnternet üzerinden seçtiğim (bana yakın olduğu için) vergi dairesinin doğru olup olmadığını nasıl bilebilirim. Başvuru durumu kısmında “Yapılandırma Vergi dairesinde değerlendiriliyor” bilgisi geliyor. Sizce yapılandırma işleminde bir sıkıntı var mı?

  1. Merhaba, öğrenim kredisi borcunuzu yapılandırmadığınızı belirtmişsiniz. Bir kerede ödeme yapabilirsiniz fakat yapılandırmayı düşünüyorsanız önce yapılandırma işlemeninin sonuçlandırılmasını beklemelisiniz. Yapılandırmanızın da “peşin” seçeneğiyle yapılmasını tercih edebilirsiniz.

  2. Durumunuzun ayrıntılarını bilmiyorum ama yapılandırma kapsamındaki borcunuz için başvuru yapabildiğinize göre bir sorun görünmüyor. İnternet başvurusunda vergi dairesi olarak size yakın olan değil, KYK sitesinde kırmızı renkle belirtilen ve borcunuzun bildirildiği vergi dairesini seçmeniz gerekiyor. Çünkü borcunuzla ilgili yapılandırma işlemini yapacak olan vergi dairesi, size haciz bildirimini gönderen vergi dairesidir. Eğer başvurunuzu bu şekilde yapmadıysanız konuyla ilgili, size yakın olduğu için seçtiğiniz vergi dairesinden net bilgi alabilir, yeniden başvuru yapabilirsiniz.

   1. Merhaba, açıklamalarınız doğrultusunda işlemi yapacak olan vergi dairesini seçerek başvurumu internet üzerinden güncelledim ve “V.D. Kanun Kapsamına Giren Borç Bulunamadı” cevabını aldım. Daha önce de belirttiğim gibi sadece Mart/2011 taksitindeki geçikme nedeniyle şu anda bankaya ödeme yapamıyorum. Borcumu ödemek istiyorum fakat ödemeyi alacak kurum/kuruluş bulamıyorum. Sizce ne yapmalıyım? Eğer kanun kapsamına girmiyorsam borcumu nasıl ödeyebilirim? Teşekkürler

    1. borcunuzu vergi dairesindeki veznelere yapıcaksınız.ama önce vergi dairesinden borç takip listesi çıkartın.vergi dairesine bildirilen borçların listesini alın.ordaki bilgilere göre de ödeyin.benim sorunum da buydu müdür yardımcısına sordum öğrendim…

     1. yani dilekçe vermek ve yapılandırmak gibi bir işiniz yok.direk gidin ödeyin.

  3. Merhaba
   Bahsettiğiniz ödeme sorununun aynısına yaşamaktayım 2011 yılındaki taksitleri vergi dairesi yapılandıramadığını söyledi.Eğer bir çözüm bulursanız burdan paylaşırsanız sevinirim.

 18. Slm admin merhaba
  öncelikle yeniden yapılandırma süresi 2 mayısmı ?eğer öyşeyse bu süreyi kaçırdım.yapılandırmadan yararlanabilmek için hala şansım varmı.ayrıca internetten 31 mayısa kadar yapabilecğim söylendi fakat sisteme girdiğimde tc kimlik no mun başkasına ait oldugunu söylereke kabul etmiyor sistem.bilgilendirirseniz sevinirim.saygılarımla

  1. Merhaba Serkan, Bakanlar Kurulu’nun kararı ile başvuru süresi 1 ay uzatıldı. Mayıs ayı sonuna kadar başvuru yapabilirsiniz. Tüm bilgileri gerektiği gibi girmenize rağmen hata alıyorsanız elden başvuru, ona da imkan yoksa EK:2/A dilekçesi ile APS yoluyla başvuru yapabilirsiniz.

 19. sn admin merhaba,

  ilgili vergi dairesine yapılandırma için formu posta yolu ile gönderdim,
  20 gün olmasına rağmen henüz bir dönüş olmadı,
  ödeme bilgisi posta yolu ile mi olacaktır?
  bu kadar gecikmesi normal mi…

  1. Merhaba Murat, 20 gün oldukça uzun bir süre. Yapılandırma dosyası üzerinde yapılacak işlem dosya başına 10 dakikayı geçmeyen bir işlem. Ulaşabiliyorsanız vergi dairesini arayıp işleminizin durumu hakkında bilgi almanızı öneririm. Eğer ulaşamazsanız aynı başvuru bilgileri ile internet üzerinden bir kez daha başvuru yapmanın herhangi bir zararı olmayacaktır.

   Başvuru için ya da yapılandırılmış borcun olup olmadığını kontrol için haberimizdeki bağlantıdan 2. seçenekle sisteme giriş yapabilir, “borç ödeme” bağlantısından yapılandırılan bir borç olup olmadığına bakabilirsiniz. İşlemlerin tamamlanması için henüz süre olduğunu da hatırlatırım

   1. bilgi için teşekkür ederim,
    belirttiğiniz sayfada sürekli kimlik no başkasına ait hatası veriyor,
    vergi darisenden birine ulaşmayı başardım, borcum yapılandırılmış fakat çok talep olduğunı en kısa sürede elime ulaşacağını belirtti…fakat 31 mayıs llk taksit ödemesi için son gün değil mi?çok az zaman kalmasına rağmen ne kadar ödeyeceğimi bilmiyorum, nasıl iş bu anlamadım.

    1. Yapılandırma sonuçlanmışsa sorun olmayacaktır. Bakanlar Kurulu’nun süresi uzatmasına bağlı olarak ilk taksiti ödeme tarihi 30 Haziran 2011 olmuştur. Ödemeler ikişer aylık süreçlerde yapılacak olmasına rağmen 2. taksit bir ay sonra 31 Temmuz 2011’de ödenmelidir.

 20. admin kolay gelsin vergi dairesi olarak istediğimizi secebiliyormuyuz ben borcuma baktıgımda ıkı ay once yeditepe vergi dairesi olarak gozukuyordu sımdı bu yapılandırmada bana yakın bıryerı tercıh edebılıyormuyum

  1. Merhaba doğan, başvuru için hangi vergi dairesi belirtilmişse onu seçmek zorundasınız, çünkü yapılandırmanızı o vergi dairesi sonuçlandıracaktır.

 21. merhaba,
  öğrenim kredisi ve katkı kredisi geri ödemem 2009 sonunda başladı.sadece birer takstidini ödedim.şu an vadesi gelmemiş 2 taksidim daha var.anladığım kadarıyla gelir idaresinin sitesi üzerinden sadece vadesi gelmiş borçların yeniden ödeme planı yapılıyor peki peki henüz vadesi gelmemiş borçlar ne olacak?
  Bugun ziraat bankasına gittim bir miktar ödeme yapmaya sistem kabul etmiyor vergi dairesine yönlendiriliyor dedi.vadesi kanunun kapsamı dışında kalan borçların geri ödemesi nasıl olacak sizce?

  1. Normal şartlarda borcunuzun bildirildiği vergi dairesine başvurmanız gerekmektedir. Borcunuzun gönderildiği, size tebligatta bulunan vergi dairesini seçerek yeni bir başvuruda bulunmanızı öneririm.

 22. Merhaba, ben 12 taksit ile internetten yapılandırdım. 18 aya değiştirmek için vergi dairesini aradığımda bana görevli nasıl yapacagımı bilmiyorum 12 taksitte ödeyiver dedi ???. bu nasıl bir yaklaşımdır. kime şikayet etmeme gerekiyor. yardımcı olurmusunuz

  1. Oğuz, maalesef yasa karmaşık, yorumlamalar ilginç, uygulamalar ise içler acısı… Yapılandırmaya başvuran bir çok kişinin karşısına aşağı yukarı eski borcu çıkıyor, kimi kurumlar yapılandırma işlemini bir aydır sonlandıramadı, sizin karşılaştığınız gibi bazıları ise olaydan haberdar bile değil. Söz uçar yazı kalır, ilgili kuruma durumunuzu ve talebinizi açıklayan bir dilekçe ile yazılı başvurunuz. Eğer değerlendirmeye alınırsa işleminiz yapılacaktır.

   1. cevaplarınız için teşekkürler. KYK ile direk görüştüm, borç yapılandırmalarının aslında avantaj getirmediğini sadece mevcut borcunuza yakın bir tutarın ödemesini taksitlendirerek ödeme kolaylığı getirildiğini belirttiler. yani devletin bana verdiği 3500 TL yi ben devlete 8000 TL olarak geri ödeyeceğim. İşte sosyal devlet !!! anlayışı bu. Hadi ben biraz sıkışarak ödeim ama çalışmayan arkadaşlarımız ne yapacak… Ama iş yeri sahibi iseniz ve 100 bin TL SSK prim bocunuz varsa… size %50 sini affediyor… ama öğrenciyseniz…

    1. Hayır, yapılandırma bazı borçlarda avantaj getiriyor. Örneğin az bir ana paraya uzun yıllar boyunca katlanarak eklenen faiz oranları varsa bu gibi borçlarda miktar konusunda iyileştirme olabiliyor. Fakat genel olarak taksitlendirme ve haciz işlemini durdurma dışında yarar sağlamadığı durumlar da oldukça fazla. Oğuz, bu yasalar devlete borcunu ödemeyen ve her 5-10 yılda bir vergi affı çıkarılacağını bilen büyük firmalar için çıkarılır, vatandaş ta yararlandığını sanır. Hükümetler bu firmalara (özellikle yabancı sermayeye) zaten bu af vb. taahhüdü yaparlar. Yeri gelince Torba Yasa gibi zararlı yasaların içerisine serpiştirerek vatandaşa yuttururlar. Siz de bu durumu yaşayarak anlamış bulunuyorsunuz. Torba Yasa’da Anlatılmayanlar HaberimizTorba Başımıza Geçmek Üzere Haberimiz

 23. slm.kısaca durumumu anlatayım.yorumlardan tam olarak bişey anlayamadım.2008 myo mezunuyum.2010 ekimde ödemelerim başladı.toplam yaklaşık 3500tl borcum vardı.şubat ayına kadar 1500tl kadar ödedim 1900küsürlerde borcum var son 3 aydırda ödeyemiyorum ve şu durumda da ödeyemicem gibi görünüyo.
  1-tebligat ne zaman gelir?
  2-vergi dairesine bildirilmiş diye bir uyarı var sayfamda ve haciz diye bi durum söz konusumu,varsa ne kadar süre içerisinde gelir?
  3-bu durumda yapılandırma yapabilecek miyim?
  yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.

  1. Sayın Fundan, sorularınızın tamamı, ilgili tüm haber ve ek olarak ta yorumlarda yer almakta. Sanırım insanlar sorunları hakkında kısa yoldan ve fazla yorulmadan yanıtlar aramayı daha cazip görüyor.

   1- Tebligatın gelmesini beklemenize gerek yok.
   2- Haciz gibi bir durum söz konusu fakat yapılandırma imkanına sahip olduğunuz için şu anda haciz işlemi başlatılmayacaktır.
   3- 31.12.2010 tarihine kadar olan borçlar ve gecikme faizleri yasa kapsamında yapılandırılabilir.

   Önerimiz, haciz gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamanız adına en kısa sürede, haberimizdeki başvuru sayfasından borcunuzla ilgili yapılandırma başvurusu yapmanız ve siz en uygun yapılandırma seçeneği ile borcunuzu ödemenizdir. Ayrıca unutmamalısınız ki yakın tarihli bir borç için beklediğiniz gibi bir indirilme karşılaşamayabilir, tercihinize göre seçeceğiniz yüksek sayılı bir taksitle de mevcut borcunuzu aşan bir borçla yapılandırmaya tabi olabilirsiniz.

   1. Ocak ayı öncesi için yapılandırılma yapılıyor fakat ben şubata kadar olan kısmını zaten ödedim.şubat tan sonraki kalan borcumu yapılandıramaz mıyım peki?

    1. Yasa 31.12.2010 tarihine kadar olan borçları ve gecikme faizlerini kapsıyor. Siz zaten o tarihe kadar olan borcu ödemişsiniz. Dolayısıyla sonraki tarihi yapılandırmak mümkün değil. Ama yine de zararda çıkmazsınız, neyin ne olacağı belli değil, sistem yapılandırma imkanı veriyorsa denemenizi öneririm.

 24. merhaba admin
  ben yapılandırma süresi içinde bulunduğum şehirdeki vergi dairesine gidip başvurumu yaptım tüm bilgileri eksiksiz yazıp ankaradaki vergi dairesine iadeli taahütlü gönderdim.çünkü orasıymış bağlı olduğum vergi dairesi.fakat kaç gün oldu herhangi bir cevap gelmedi ödeme bilgisi konusunda.6 taksit istemiştim nezaman nereye ve nekadar ücret yatıracağım konusunda bana cevap nasıl gelecek?mayıs sonunda neye göreve nereye para yatıracağım??bana yardımcı olursan çoook sevinirim.

  1. Merhaba İclal. Yapılandırma konusunda herhangi kesin bir süre yok. Yapılandırmanın dönüşü, söz konusu vergi dairenizin iş yüküne bağlı olarak değişebilmektedir. 2 günde dönüş alanlar olduğu gibi, 15 günde dönüş alanlar da mevcut. Elden başvurularda belirtilen adrese yapılandırma planı gönderilirken, internetten başvurularda tercihe göre e-postaya da dönüş yapılabilmektedir. 31 Mayıs ilk taksiti ödemenin son günü. Henüz vakit var, beklemenizi, eğer cevap alabilirseniz ilgili vergi dairenizi arayıp yapılandırma durumunuzla ilgili bilgi almanızı öneririm.

 25. İlk taksitimizin son ödeme tarihi 31 mayıstı. Şimdi süre uzatıldı diyorlar. Biz yine bu ay içinde ödesek kabul olmayacak mı ? Ziraat Bankasına gittiğimizde, yapılandırmanız görünmüyor daha, falan demesinler bize.

  1. Süre uzatımı taksit ödemelerinin tarihini değiştirmeyecek. Yani 31 Mayıs’ta ilk taksiti ödemiş olmanız gerekecek. Muhtemelen yetiştirilemediği için yapılandırılamayan ve ödenemeyen 1. taksit, yasada yer verilen “bir yıl içerisinde ödenemeyen taksit sayısına” dahil sayılabilir. Henüz bu tarz bir olay gerçekleşmediği için net bir yanıt veremiyorum.

 26. öğrenim kredisi için internetten başvuru yapmak istedim vergi dairesine gitmem gerekiyomuş,dilekçe yeterli mi yoksa başka bi işlem evrak da gerekiyo mu.

  1. Başvuru sayfasında gerekli işlemleri yapmanız durumunda ve durumunuz uygunsa yapılandırma talebinizi gönderebilmiş olmanız gerekiyordu. Vergi dairesine gitmeniz konusunda ne gibi bir uyarı aldınız?

   1. daha önce herhangi bir işlem yapmadım hiç.başvuru sayfasından gerekli bilgileri doldurdum ama karşıma bağlı olduğum vergi dairesinin adı çıktı,işlem yapabileceğim birşey çıkmadı.birkaç kez denememe rağmen aynı şey çıktı.gerekirse vergi dairesine de giderim ama eksik birşey mi var diye düşündüm.nerdeyse herşeyi okudum dilekçe haricinde birşey gerekmiyo sanırım ama vergi dairesinde borç dökümü de istiyorlar o nedir anlayamadım.

 27. Merhaba Admin; şu sorunun yanıtı hiçbiryrde yok cevaplarsan sevinirim.
  bana 2000-2004 yılları arasında ödenen para 3500 TL olmasına rağmen borç sayfasında ana para 5065 TL olarak gorunuyor. 2007-12. aydan itibaren ödemem gereken bu borç için %24 tefe tufe + %15 (18 taksit) eklenince 7250 TL yapıyor. Ancak benim faizli borcum zaten 8000 TL. yüzyılın affı dedikleri öğrenciler için sadece 700 TL indirim mi? O zaman ödememek daha mantıklı değil mi? haciz gels bile 700 TL fazla para çıkacak cebimden. Yrıca bu süre içerisinde 1,5 yıl Yuksek lisans yaptım. Bu süreyi tefe tufe etkisinden düşürtebilir miyim? değerli cevaplarınız için teşekkür ederim

  1. Borca, faizin miktarına ve yıllara göre ortaya çıkan indirim miktarları çok az olabilmekte. Bu gibi durumlarda yapılandırma borçluya sadece hacizden kurtulma ve taksitle ödeme kolaylığı sağlamış oluyor.

   1. teşekkürler yorumlarınız için ancak bana 3500 yatmışken neden anapara 5065 tl görünüyor. Buradaki faiz de faiş değilmi neden bunuda yapılandırmıyorlar. %50 faizli anapara istiyor zaten.
    ayrıca 1,5 yıllık öğrenim süremi düşürtebilir miyim tefe tufe den. bilgi vermenizi rica ederim.

    1. 5065 ana para yazması belirttiğiniz durumda mümkün değildir, muhtemelen bir sorun vardır. Bu, ana para + faizin birleşiminden ortaya çıkan rakamsa bu normaldir. Borç yapılandırma başvuru sayfasında ana para + faizli borcu görüyorsanız bu da normaldir. Yapılandırmada ana para esas alınacaktır. Öğrenim süresiyle ilgili net bir bilgi veremeyeceğim. Tüm sorularınızın asıl çözümü KYK’dadır. Kişilere özel durumlar olduğu için her konuda fikir belirtemiyorum, yardım etmek isterken yanlış yönlendirmeye sebebiyet vermek istemem.

     1. cevaplarınız için teşekkürler. durumum özetle şu şekildedir.
      anapara: 5065 tl (öğrenim süresinde aldığım toplam para 3500 TL)
      faiz : 2800 tl
      toplam 7872 TL
      neden bana 3500 Tl yatmışken ana para 5065 görünüyor… bunu kyk ile mi görüşmeliyim. teşekkürler

     2. Bu durumu KYK’ya resmi dilekçe ile sormanız yararınıza olacaktır. Durumu, aldığınız ödemeleri, gerekli bilgilerinizle birlikte aktararak bu durumun sebebini sorabilirsiniz. Eğer KYK’nın yapacağı dönüşte herhangi bir hatanın varlığından bahsedilirse, bu durumda yapılandırmanızın yeniden düzenlenmesini verilen cevap ekiyle talep edebilirsiniz.

 28. katkı kredi borcumun İnternet üzerinden yapılandırılması için başvurumu yaptım ertesi günü sorgulamak için tekrar siteye girdiğimde borcunuzun kapsam dışında olduğu yazıyordu. ….

 29. internet üzerinden katkı kredisi borcumu yapılandırmak için başvurdum ama kabul edildimi edilmedimi emin olmak istiyorumm yardımlarınız için teşekkürr

  1. İnternet üzerinden kontrol imkanı yok. Sadece ilgili sayfadaki “Başvurularım” bölümünden son durumu kontrol edebilirsiniz.

 30. İyi günler,
  Bu yapılandırmayı yapıp sonradan değiştirebiliyor muyuz acaba? Malum peşin ödemekle taksitli ödemenin avantıjlı olup olmadığını bilemiyoruz. Üstelik kyk’nın sitesindeki borçla v.d. nin sitesindeki borç bile birbirini tutmamakta.
  Ayrıca (söylemeden edemicem), affınıza sığınarak, bu sayfanın sürekli kendini yenilemesi de çok sinir bozucu.

  1. Sayın Hasan, yapılandırma yapıldıktan sonra değişiklik yapmak çok mümkün değil. Avantajları borç hesaplama haberimizde belirttiğimiz araçlarla hesaplayıp bir ön bilgiye sahip olabilirsiniz. İnternette görünen borç bilgileri sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlik taşımadığı belirtilmektedir. Asıl kabul edilecek meblağ, KYK’nın vergi dairesine göndereceği (eksik ya da fazla) rakamdır. Sayfa yenilenmesi konusunda haklı olabilirsiniz, bazı gerekliliklerden dolayı bu durumu mazur görmenizi dileriz.

 31. merhabalar,askerde olan kişiler için kimlik bilgilerinde hata veriyor olma ihtimali nedir,tc kimlik no hatalı uyarısı çıkıyor,nedeni askerde olmam olabilir mi ?

  1. Askerde olmanızla ilgili bir sorun yaşanacağını sanmıyorum. Sistemde ya da bilgilerinizde bir hata olmalı, açıklamalar ışığında kontrol ediniz.

 32. bugun itibari ile kyk nın sitesinden borcuma baktığımda ana paranın 2900 lerde ve gecikme zammının 1600 tl olduğu görünüyor. Aynı siteden yapılandırmaya gidersem bu borç faizsiz olarak hesaplanıp 1160 tl olarak görünüyor. Ben buna bir anlam veremedim. Not: 2009 da yapılandırmam bozulmuştu.

 33. slm admin.06 plaka sattığım bir araca ait bir ceza geldi ve onu yapılandırdım fakat aynı ceza benim yeni araç plakamda da sorgulama syfasında da çıkıyor.plaka 31.vergi daireleri farklı.iki plaka da da yeğenbey v.dairesi çıkması normal mi.çünkü 31 plaka sahil v.dairesine bağlı.yoksa sattığım araca ait ceza benim olduğu için 31 plakada da mı görünüyor.ben yapılandırmayı 06 plakaya göre yaptım.31 plakayla sorgulayınca başvurularımda başvuru görünmüyor.acaba yapılandırma doğru oldu mu.

 34. mrb
  vergi dairesinden gidip işlemimi hallettim dökümanda aldım fakat internet üzerinden kontrol ettiğimde yapılandırma ile ilgili başvuru yok diyor internet üzerinden de başvuru yapmama gerek var mı?

 35. selam
  interneten kredi için yapılandırmya başvurdum söyle bir uyarı aldım
  Vergi Dairesinde Yapılandırma İşlemi Devam Ediyor
  tekrardan vergi dairesine gitmeme gerek var mıdır
  vergi dairesi uzak oldugu için gidemedim calısıyorm herhangı bır sorun olur mu sizce doğru başvurumu yptım bilgi vereblir misiniz

  1. İşleminiz onaylanmayı beklemekte. Yani onaylanana kadar yapabileceğiniz bir şey yok. Vergi dairesine gitmenize gerek yok, tabii bilgilendirme seçeneğinde “elden” seçeneğini seçmediyseniz…

   1. bilgilendirme seçeneğini e posta olarak seçtim fakat herhangi bir mail gelmedi başvurunun sonuçlanmasının bekletilmesi normal mıdır çünki internetten yapılan başvurular hemen sonuçlanır diyor merak ediyorum

    1. İnternetten yapılan başvurular hemen sonuçlanmamaktadır. Süre, ilgili vergi dairesinin işlem yapma hızına bağlı olarak değişmektedir. Konuyla ilgili önceki yorumları takip ediniz.

 36. Merhaba,

  Tablo bugün maille gönderildi. Yalnız ben bu işi anlayamadım. Toplam borcumun KYK sitesinde, gecikme faizleri sayılmış halinin çok az bir miktar altında olmuş. fakat üstüne katsayılar konunca, 18 taksiti de seçtiğim için toplam miktar çok daha büyümüş oluyor. öyle ki bugünkü toplam borcumun 900 tl kadar üzerinde. bunun adının af olması ilginç…

  diğer taraftan, vergi dairesi sitesinde yapılandırmaya girdiğim borcum az görünüyordu. çünkü kyk sitesinde daha süresi gelmemiş taksitlerim vardı. fakat şimdi borcumun tamamı (vakti gelmeyen ve vergi dairesine iletilmemiş olan kısım da dahil) yapılandırmaya dahil edilmiş sanırım. çünkü yapılandırmaya girdiğimde bu borç görünmüyordu. sadece kyk sitesinde vardı ve süresi daha gelmedi. bu normal midir? cevaplarsanız çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler…

 37. tüm bilgilerim giriyiyorum. Öğrenim kredisi borcumu da görüyorum. Fakat başvuru yapacağım zaman araç plakası falan çıkıyor araç vergisi sayfasına giriyor. Öğrenim kredisi borcu başvurusunu bir türelü yapamadım

 38. Trafik cezası borcunu yapılandırmak istiyorum gibden internet sayfasından bütün bilgileri giriyorum 6 taksit seçeneğinide giriyorum alta küçük harfle yazın diyor her türlü denediğim halde hatalı yazım diyor.tırnak içinde sayıyla yazıyla hepsini girdim hep hata alıyorum ne yapmam gerek

 39. mrb. ben öğr. kredisi borcumu vergi dairesinden yapılandırdım ancak kyk sayfasında hala eski borcum görünüyor ve faiz ile artmaya devam ediyor.

  1. Yapılandırmanız sonuçlandıysa sorun olmayacaktır. KYK sitesindeki sistem borcu otomatik olarak hesaplayıp göstermektedir.

 40. mrb ben kyk sitesinde kalan borcum 3400 gözüküyor fakat internet vergi dairesine girdiğimde hiç ödeme yapmamışım gibi 6700 borcum gözüküyor yapılandırma yaptığım zaman bu mevla ödediklerim gözükcekmidir.yoksa hiç ödeme yapmamışım gibi yeniden yapılandırmamı olcaktır

 41. Bu sabah internet vergi dairesinden yapılandırdığım borcumun ödeme planı e-postama geldi. toplam 8300 lira olan borç 6294 liraya inmiş. yalnız içime bir kurt düştü. bu sadece Öğrenim Kredisinin mi yoksa Katkı Kredisi ile birlikte mi? Çünkü internet vergi dairesinde katkı kredimin olduğu tabloda “V.D. kanun kapsamına giren borç bulunamadı”diye bir ibare var. ya bir iş yapıyorlar insanı her adımda on kere düşündürüyorlar wallahi bunların vergi sayfasını çözene kadar kendime yeni bir işletim sistemi yazardım bu ne yaa!

  1. Aynı problem bende var. Vergi dairesini arıyorum, telefona cevap veren yok. Ben Çorum’da yaşıyorum. Borcumun bulunduğu vergi dairesi Antalya. 2004 yılında başlayan Öğrenim 2150, Katkı 915 TL borcum var. İnternet üzerinden yaptığım başvuruda 3500 TL 18 ay geri ödemeli bildirim yapıldı. Bu durumda katkı krediside yapılandırıldı mı anlayamadım. Bunu kime sorabiliriz?

   1. İşte siteye sorduk ama bu konuya dair bir bilgileri yok zannediyorum. Öğrendiğimde sonucu yazacağım. Aynı şekilde bu durumda olup kesin sonucu öğrenenler mesajı cevaplayabilirlerse çok seviniriz. Teşekkürler.

    1. Sayın Ali, durumun ve sürecin çok karmaşık olduğunu biliyoruz. Maalesef birileri işi zorlaştırmak için ellerinden geleni yapmış gibi görünüyor. Durumunuzu, borcunuzu, süreci, işleminizin dönüş sebebini bilmek buradan mümkün değil. Ayrıca katkı kredisi bölümünde bu ibarenin olması katkı kredisiyle ilgili bir sorun olduğu izlenimini vermekte. Bu durumda size yardımcı olabilecek iki kurum vardır. Biri vergi daireniz, diğeri de KYK…

 42. Merhaba ,
  Ben gib.gov.tr’deki internet üzerinden başvuru yaptım fakat başvuru durumuna baktığımda “V.D. Kanun Kapsamına Giren Borç Bulunamadı.” yazıyor.
  Acaba öğrenim ve katkı kredileri bu kanun dışında kalıyor olabilir mi??

 43. merhaba sayın admin,
  az önce ben de başvuru yaptım. 9 taksiti seçtim. ancak araç plakamı da istedi.ve araç plakasız giriş yapamadım. aracıma ait bir de motorlu taşıt vergisi çıktı. neyse, hepsini ödeyeyim diye düşündüm ancak sadece motorlu taşıt vergisini ödemem değil mi? yani ekranda öğrenim ve katkı kredisi borcum da çıkmıştı.
  ikincisi ise benim evime dün rıhtım vergi dairesinden ödeme emri gelmiş. takibe alınmışım. bunun bir dezavantajı olmaz değil mi? ilk defa böyle bir dosya geldiği için tedirgin oldum. ne yapmam gerekli?

  1. Taşıt borcunuz için başvuru ekranında ilave olarak taşıt bilgileriniz de talep edilecektir. Başvuru sırasında borç bilgileri bölümünde görünen meblağ yapılandırılacaktır. Oradaki meblağı kontrol edin, toplama göre hangi borçların kapsama alındığını anlayabilirsiniz. Takibe alınmak şu aşamada herhangi bir sıkıntı yaratmayacaktır.

   1. yanıtınız için çok teşekkür ederim.
    bir sorum daha var. benim borcum 1380 TL olarak gözüküyor kyk’nın sitesinde, gecikme borcu ile ise 1760 TL oluyor.
    bu af ile gecikme faizi alınmayacaktı değil mi?
    ama ben vergi dairesinden online başvuru yaptığımda yine 1760 TL gözüküyor. acaba bir yanlışlık mı var? yoksa gecikme faizini de alıyorlar mı? almıyorlar diye biliyordum çünkü.

 44. Merhaba,

  Daha önce de söylediğim gibi ayın 20’sinde internet üzerinden yapılandırma işlemini sorunsuzca tamamlayıp, geri dönüş biçimi olarak e-maili de seçmeme rağmen hiçbir geri dönüş olmadı. Ben de bunun üzerine dün ilgili vergi dairesini aradım. Karşıma çıkan kişiye bunu sorduğumda, “araya haftasonu da girdi daha fazla olmamış,acele etmeyin, ödeme için mayısın 31’ine kadar vaktiniz var zaten ” gibi cevaplar aldım. o anda ilgiliye soramadım, sorsam da alacağım cevap beni tatmin etmeyecekti zaten,baştan savma cebaplar veriyordu. o yüzden burada sorayım dedim. şimdi internetten baktığımda yapılandırma işlemi devam ediyor diyor. eğer ayın 2 sine kadar cevap gelmezse, (ki anladığım benim vergi dairem internetten yapılan başvuruları çok takmıyor ve acele etmiyor gibi), 31 ine kadar cevap gelir ve geçerli olur mu? yoksa bu cumaya kadar gelmezse pazartesi günü, yani ayın 2 sinde gidip bir de elden başvurmam mı gerekir? cevaplarsanız çok memnun olurum. teşekkürler…

  1. Sayın Ferit, siz üzerinize düşeni yapmışsınız, başvuruda bulunmuşsunuz. Yasa süre içerisinde gerekli işlemleri yapmak, ilgili kurumun görevidir. Muhtemelen belirtildiği gibi ödeme son günü olan 31 Mayıs’a kadar yapılandırmanız gönderilecektir. Vergi dairelerinde hala internetten başvuru yapılabildiğini bilmeyen, duyduğunda da inanmak istemeyen bazı çalışanların olduğu göz önüne alınırsa, gecikmeler doğal karşılanabilir. Yine de tercih size ait. Ayrıca: http://www.egitimciyiz.com/2011/04/26/faiz-affi-basvuru-suresi-uzatilacak.html

 45. Cevabını vermişsiniz sonradan gördüm. teşekkürler biraz geç buldum ama iyi oldu siteniz.

 46. Merhaba. KYK borcumu internet üzerinden yapılandıracağım. Fakat peşin ödeme veya taksitli seçenekleri tercih durumlarında ne kadar para ödeyeneceğini görebiliyor muyuz? ya da gördükten sonra dönüp menüye değiştirebiliyor muyuz? geri dönüşü olmayan işler yapmayalım :) teşekkürler..

 47. mrb.internet başvurusu yapmaya çalışıyorum fakat kabul ediyorum butonuna basıyorum bu işlem için sisteme kayıt yaptırmalısınız diyor.yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba. Daha önce karşılaşılmayan bir durumdan bahsediyorsunuz. Başvuruyu onaylamadan önce aynı sayfada uzun süre kaldıysanız sayfanın süresi dolmuş olabilir. İşlemleri zaman geçirmeden baştan, yeniden deneyebilirsiniz. Eğer sorun devam ederse başka bir bilgisayardan deneyebilirsiniz.

 48. İyi günler,

  Benim sorunum, internet üzerinden başvuru yapmaya çalışırken bildirim şekli bölümünde herhangi bir değişiklik yapamıyor olmam. Yani, vergi dairesi elden seçeneği işaretli şekilde ve bunu diğer seçenekler ile değiştiremiyorum. Diğer seçenekleri seçemiyorum. Saygılar.

  1. Sayfa üzerinde teknik bir sorun olduğunu sanmıyorum. İnternet Explorer kullanıyorsanız Firefox ya da başka bir tarayıcı kullanmanızı öneririm. Ya da başvuruyu başka bir bilgisayarda denerseniz sorununuz büyük bir ihtimalle çözülecektir.

 49. vergi dairesine gidip borcumu 36 aya yayarak ödeme anlaşması yaparsam bu 36 ay süresince yurtdışına çıkamaz mıyım? (borcum davalık yani 3 yıl ödemediğim için yeditepe vergi dairesine devrolunm

  1. Hakkında takibat başlatılmış borcunuzla ilgili yapılandırma işlemi başlattığınız taktirde yurtdışına çıkışınızda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Mevcut yasalarımız 100 bin TL üzerinde vergi borcu olan kişilere yurtdışına çıkış yasağı koyuyordu. 12 Eylül 2010 tarihindeki referandum sonrasında bu durum “Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hâkim kararına bağlı olarak sınırlanabilir” şeklinde değiştirilmiştir. Yani borçlu olsanız dahi yurtdışı yasağı sözkonusu olmayacaktır.

 50. Merhabalar ! Öğrenim ve katkı kredisi borcumun yapılandırılması için internetten başvuru yaptım. Daha önce ana paraları ödemiştim sadece gecikme faizi borçlarım görünüyodu toplam 1000 tl civarında. Başvurumdan sonra takip ettim ”V.D Kanun Kapsamına Giren Borç Bulunamadı ” ibaresi çıkıyo. Daha önce internetten KYK üzerinden herhangi bir başvurum olmadı. Yapılandırma için ilk defa internetten başvuru yaptım. Acaba ana parayı ödediğim için gecikme faizleri silinmiş olabilir mi??

  1. Merhaba Doğan, yasa 31.12.2010 tarihine kadar olan gecikme faizlerine bir yapılandırma imkanı getiriyor. Yapılandırma öncesinde ödediğiniz ana paraya rağmen ilgili tarihe kadar biriken faiz de bir anlamda borcunuz oluyor. 1000 lira civarındaki borcunuz üzerinde bir yapılandırma yapılması muhtemel. Yine de durumu KYK temsilciğinden doğrulamanızı öneririz.

 51. merhaba sayın admin

  benim eski yapılandırmam iptal olmuştu. kyk nın sitesinden başvuru yaparsam bi kısmını peşin ödeyip geri kalanı taksitlendiriyor. faizini de affediyor.

  peki vergi dairesinden basvuru yapsam ve 18 taksitte ödemek istesem faiz affı olur mu? ödeme anlaşması yapmadan bu taksit ve faiz affı miktarını öğrenebilir miyim?

  nerden başvuru yapmam iyi olur? kyk mı vergi dairesi mi?

  çok teşekkürler

  1. Merhaba Merve, her borcun durumuna göre farklı seçenekler tercih edilebiliyor. Durumunuzu bilemiyorum. Ama genel tercih, vergi dairesi yapılandırması şeklinde. Taksit sayısı borcunuzun artmasına neden olacaktır. Ayrıca ana paranıza yıllara göre TEFE/ÜFE ekleneceğini de unutmayınız. Tüm ayrıntılar haberlerimizde mevcuttur. http://www.egitimciyiz.com/?s=öğrenim+kredisi

 52. merhabalar.dün internet üzerinden borcumu yapılandırdım.yapılanmadan önce 3,738,00 olan faizli borcum yapılandırmadan sonra 3,770,00 oldu niçin böle oldu anlamadım.ve katkı kredi borcumu yapılandırmamış.yapılandırılacak borç yok diyo ama kyk nın sitesinde 450tl katkı kredisi borcum var diyor.son olarakta internet üzerinde yapılandırma yaptıktan sonra vergi dairesine gitmemize gerek var mı imza için gibi olabilir.çok faydalı bir site olmuş başarılarınızın devamını diliyorum.

  1. Yapılandırmadan sonra tarafınıza ödeme takvimi gönderildi mi, 3,770,00 rakamını yapılandırmadan sonra tarafınıza verilen ödeme takviminden mi gördünüz? Belirtmeniz gerekmekte. Yoksa yapılandırma sayfasında görünen meblağ ise, anapara + faiz tüm borcunuzu göstermektedir. Yapılandırmadan sonra “Vergi Dairesi Elden” seçeneğini seçmediyseniz vergi dairesine gitmenize gerek olmayacaktır. İyi dilekleriniz için teşekkürler.

 53. iyi akşamlar.internetten başvurumu yaptım bugün içersinde.merak ettiği 1,2 konu var. 1. si bugün yaptığım başvuruya ait geri bildirim 2 mayıs tarihine kadar tarafıma yapılmaz ise başvurum geçersiz mi sayılacak?çünkü bazı arkadaşlar cumaya kadar geri bildirim olmazsa elden başvurucaz artık son gün falan dedikleri için meraklandım.2. si bu başvuru formunda “vergi dairesi il” ve “vergi dairesi” bölümlerine kendi bağlıu olduğumuz vergi dairesini mi yoksa borcumuzun bağlı olduğu vergi dairesini mi yazmamız gerekiyor? bu işlemleirn dışında extra birşey yapmam gerekmiyor sanırım öyle değil mi? bilgilndirirseniz sevinirim.

  1. Başvurunuz yasal süre içerisinde yapıldığı için tarafınıza ulaştırılamayan tebliğden siz sorumlu olmayacaksınızdır. Yapılandırmayı tarafınıza ulaştırması gereken, kurumdur… Fakat başvurunun takibini yapmanız yararınıza olacaktır. Başvuru formundaki vergi daireleriyle ilgili bölüm, borcunuzun bildirildiği vergi dairesidir. Başvurudan sonra bilgilendirme şekli olarak “Vergi Dairesi Elden” seçeneğini seçtiyseniz ilgili vergi dairesine ulaşmanız gerekecektir. Bunun dışında borcu ödemek dışında herhangi bir şey yapılmasına gerek yoktur. :)

   1. tekrar iyi akşamlar.yani borcunuzun bildirildiği vergi dairesi derken,vergi dairesi bazında borç biligileri seçeneğine tıklayınca benim yurtkur a olan borcumun olduğu vergi dairesi olan yeditepe vergi dairesini mi yazmam gerekiyor?ben ikamet ettiğim adresime bağlı küçükyalı vergi dairesini yazmıştım.yanlış yaptıysam yeniden başvuru yapabiliyormuyum internet üzerinden yanlışlığı düzeltmek için?.bilgilendirirseniz sevinirim.

    1. Yurt Kur’un borcunuzu bildirdiği, dosyanızın bulunduğu vergi dairesini seçmeliydiniz. Nasıl ki elden başvuruyu “ilgili” vergi dairesine yapmak gerekiyorsa internet başvurusu da aynı şekilde olmalıydı. Çünkü başvurunuz ilgili vergi dairesinin ekranına düşecek ve yapılandırmanız o vergi dairesi tarafından yapılacaktır. Yeniden başvuru yapmayı deneyiniz. Hatalı başvuru zaten herhangi bir işlem yapılamayacağı için geçersiz olacaktır. Fakat son önerim eski yapılandırma ile ilgili olarak bulunduğunuz yerdeki vergi dairenize uğramanız, kesin bilgiyi almanızdır. Hassas bir konu olduğu için hatalı bir yönlendirme olmaması bizim için önemlidir.

 54. merhabalar internetle yapılan başvurularda taksitli ödemeyi seçersek ne kadar geri ödeyeceğimizi görebiliyor muyuz ? Hesaplanacak tutara göre peşin yada taksitli olarak ödeyeceğim.Şimdiden teşekkürler

  1. Maalesef (akıl sır erdiremediğimiz bir şekilde) öyle bir imkan yok. Yani tamamen şans eseri bir taksitlendirme yapılacak. Başvuru sonuçlandıktan sonra ödeme takvimi tarafınıza verilecek. Peşin elbette avantajlı olacaktır, taksit arttıkça katsayı da artacaktır. Faizi taksite göre hesaplayan bazı araçlar olsa da kesin bir sonuç veremediği ve “yanıltıcı olabileceği” için sitemizde paylaşmadık.

 55. ben aps ile başvurdum antakya vegi dairesine herhangi bir sonuç alamadım yapılandırıldımı yapılandırılmadımı bilmiyorum ne olacak ne yapmalıyım internetten de kabul etmiyor

  1. APS ile başvuru yaptıysanız ve internetten yeni başvurunuz kabul edilmiyorsa muhtemelen dilekçeniz işleme alınmıştır. Sonucu hızlandırmak adına vergi dairenize başvurabilirsiniz. Yapılandırmanız tarafınıza tercih ettiğiniz yolla ulaştırılacaktır.

   1. internetten nasl basvuru yapa bılırım hangı sıteden kyk.gov dan yapamadım bulamadım yardımcı olabılırmısnız lutfen

 56. Merhaba; ben öğrenim ve katkı kredisi yapılandırması için adana vergi dairesine iadeli taahhütlü dilekçe yolladım.ulaştığına dair belge geldi fakat yapılandırma ile ilgili bir bilgi ulaşmadı.Daha sonra internetten başvuru yapabileceğimi öğrendim ve ordanda başvuru yaptım.Fakat yine bir cevap gelmedi.Bugün başvuruma baktığımda öğrenim kredisi için V.D. Kanun Kapsamına Giren Borç Bulunamadı şeklinde yazıyor.Ama borcum aynı yerde görünüyor.Hiç bir şey anlayamadım.Yardımcı olursanız sevirim.teşekkürler..

  1. Sayın Pınar, dilekçe ile başvuru yaptıysanız ve dilekçeniz işleme alındıysa internet başvurusu yapamamış olmanız gerekmektedir. Cevap er ya da geç gelecektir. Başvurunuzun durumu ile ilgili bilgiyi söz konusu vergi dairenizden mutlaka teyyit ettiriniz.

   1. pınar hanım aynı sorun bende de oluştu. öğrenim kredisi için V.D. Kanun Kapsamına Giren Borç Bulunamadı diyor ama kyk’nın sitesinde borç görünüyor. sorunu çözebilirseniz buraya yazarsanız bende faydalanmış olurum. aynı şkilde ben çözersem de yazarım buraya. off ya zaten az kaldı böle sorunlarla uğraşıyoruz:S

    1. Merhaba Ceren hanım,benim ödeme planım bugün belli oldu.internet vergi dairesinden yaptığım başvuru sonuçlandı yani.Yorumu yazdığım gün Çukurova vergi dairesine telefon açtım.Eğer başvuru yaptıysanız mutlaka cevap gelir dediler.Merak etmeyin enkısa zamanda sizede cevap gelecektir.Ama beklerken insan stres olmuyor değil.iyigünler..

   2. Birşey daha sormak istiyorum.Ödeme planım belli oldu 2şer aylık sürelerle 9 taksitte ödeme yapıcam.Mayıs ayı için 492 tl yazıyor.Bu mayıs ve haziran izin geçerli tutarmı?.yani mayıs ta yarısını ödeyebilirmiyim??

    1. Tutarlar taksit ödemelerinin tutarlarıdır. Taksitler 2’şer aylık olduğu için de belirtilen miktar 2 ayın toplam ödemesidir. Erken ödeme yapabilirsiniz. Hatta erken ödenebilen taksitlerde küçük bir miktar katsayı indirimi bile söz konusu olabilir.

 57. t.c kimlik bilgilerimi, seri no vs vs.. hepsini defalarca kontrol etmeme rağmen t.c kimlik no başkasına ait diyor. vergi dairem bursa’da ben ankara dayım, elden başvuru yapacağım zaman da daraldı nereye gitmeliyim, tüm vergi daireleri aynı işi yapabiliyor mu?

  1. Evli iseniz eşinizin, bekarsanız babanızın TC Kimlik No’sunu kullanmanız gerekiyor. Eğer yine de hata alıyorsanız bir an önce elden başvuru yapmayı deneyiniz. Takibattaki borçlar için sadece takibat başlatan vergi dairesi yapılandırma işlemi yapabilir.

 58. admin sana bi sorum olacak acil yardımına ihtiyacım var:((( benim katkı ve öğrenim kredisi olarak iki borcum var. ama kykdaki sorgu sayfasında sadece katkı kredisinin vergi dairesi yazıyor. öğrenim sorguma girdiğimde ise vergi dairesi gözükmüyor. zaten kyknın vergi dairelerini öğreneceğimi link de çalışmıyor sürekli güvenlik kodu yanlış diyor.
  şimdi ben internetten vergi dairesinden yapılandırmayı yaptım. katkı kredi borcu 1300 idi bana gönderilen planda yine 1300 yazıyor:( öğrenim kredi borcum ise bulunamadı diyor. şimdi ben ne yapmalıyım bi yol gösterirseniz sevinirim…

  1. Sayın Nurhan, 1300 liralık borç yine 1300 görünmekteyse de yapılandırma sonucunda büyük bir ihtimalle bu meblağ değişecektir. Başvuru sonrası yapılandırma size gönderilmeden son rakamı ilgili sayfadan göremiyorsunuz. Diğer borcunuzla ilgili olarak KYK’ya ulaşmayı deneyebilirsiniz.

 59. merhabalar hesapla ve basvuru lınklerı aktıf deglmı ulasamıyorum net bi şekılde yazılabılırmı. ogrenım kredısı borc hesaplama taksıt ve online basvuru sayfası

 60. 20 Nisan’da başvurmama rağmen hala dönüş yok. Gergin bir bekleyiş içindeyiz hakikaten:). İnternetten başvuru olduğunu bile bilmeyen memurları da görünce, bazı vergi daireleri bu internetle başvuruyu bilmiyor ve işleme almıyor mu diye düşünmüyor da değilim :) Bu hafta cumaya kadar bekleyeceğim artık, son gün pazartesi. Geri dönüş olmayacak ve son gün elden götürmeye kalacağız gibi görünüyor ya, hayırlısı bakalım:)

 61. merhabalar
  sisteme kimlik bilgilerim ile giriş yapmak istediğimde
  doğru bilgi girmeme rağmen
  “Hata: T.C. kimlik no başkasına ait” yazıyor
  genel bir sorunmu bilginiz varmı?
  teşekkürler

  1. Sayın Mustafa, Seri No ile ilgili açıklamaya uygun bir şekilde bilgi girişi yaptıysanız ve hata alıyorsanız, bir ihtimal de “Eşinizin/babanızın TC Kimlik Numarası” bölünden kaynaklı olabilir. Eğer evli iseniz eşinizin TC’sini, bekarsanız babanızın TC’sini girmeniz gerekecektir. Lütfen kontrol ediniz.

 62. Merhaba,

  Benim borcum KYK sitesinden takip ettiğim kadarıyla 9000 TL civarındaydı. Yapılandırma hakkımız olduğu için hemen gib.gov.tr’ye girdim ve gerekenleri yaptım. Orada borcum 5187 TL yazdı. Ben de yapılandırmadan kaynaklanan indirimlerle borcum azaldı diye 6 taksiti seçtim ve yapılandırdım. Bugün ödeme planım mail olarak geldi ve borcum yapılanmış olmasına rağmen sağolsun artmış ve yaklaşık 9460 TL.

  Kyk sitesine mi yoksa gib.gov.tr’ye mi inanmalıyım ?

  Yapılandırmayı geri çekme şansım var mıdır ?

  Teşekkürler.

  1. Sayın Cihan, gib.gov.tr’de ilk etapta karşınıza çıkan meblağ, sadece öğrenim kredisi borcunuz olabilir. Öğrenim + katkı beraber yapılandırmaya alındığı için de 9000 liralık meblağa ulaşılmış olabilir. KYK verileri muhtemelen daha geçerli olacaktır.

 63. ben 2005 yılında ana para + ogüne kadar işleyen fazi ne varsa hepsini ödeyerek katkı kredisi borcumu kapatmıştım. Ama bugün sorgulama yaptığımda ana para borcu yok ancak faiz borcu 76tl diyor. Ana para ödendiği için bu meblağ affa giriyor mu? Giriyorsa af için nasıl bir işlem yapmalıyım? Teşekkürler

  1. 120 liranın altındaki borçlar, 31.12.2010 tarihine kadar ki sürece aitse silinecekir. O tarihten sonraki faiz borcunun yeniden ödenmesi gerekecektir.

 64. merhaba ben başvuru yapamıyorum plaka no falan istiyor ve diğer bilgileri yazdığımda da ödeme şeklini yazıyla yaz kısmında hata veriyor ne yapabilirim?

  1. Sayın Aylin, haberimizi dikkatli okursanız, trafik cezalarıyla ilgili ödemelerde plaka ve tescil nosu ile başvuru yapılacağı yazılıyor. Eğer öğrenim kredisi ödemesi için başvuruyorsanız herhangi bir plaka bilgisi kullanmanız gerekmemektedir. Ayrıca “hata” ile ilgili açıklayıcı bilgi verirseniz o konuda da bilgivermeye çalışırız.

 65. Ben inretnetten başvuruyu çarşamba günü yaptım .fakat daha geri dönüş olmadı.en gec ne zman sonuçlanır.?

  1. Başvuruyu Türkiye’nin neresinden yaparsanız yapın, talebiniz ilgili vergi dairesine ulaştırılmakta, vergi dairenizin talebinizi işleme koymasıyla tercih ettiğini yolla tarafınıza dönüş olacaktır. Yani standart bir dönüş süresi yoktur.

 66. Merhabalar,
  Yapılandırma yaparsak faizler silinecekti hani? İnternetten başvuru yapacaktım ancak 800 TL’lik faizi de eklemişler. Elden mi başvurmalıyım?

  1. 800 liralık faiz toplam borç içerisinde görünecektir fakat hesaplamada ana para ve faiz ayrıştırılarak yeni faiz oranları eklenecektir.

 67. Merhaba,ben 7000 olan borcumu ödeyemeyeceğime dair dilekçe yazıp 1 sene erteletmiştim ve o borç yaklaşık 8000 olmuştu.Şuan kyk nın borç sorgulama linkinden bakınca ana para olarak ,eski borcum deil ,ertelenmiş ve faiz eklenmiş olan çıkıyor (yani 8000 lik) ve de onun gecikme faizleri görünüyor.Bu durumda yapılandırma yaparsam bu 1000 tl lik faiz silinecek mi? bilginiz varsa çok sevinirim.teşekkürler..

  1. Ana para üzerine gelen faizler yerine yıllara ait TEFE/ÜFE eklenecektir. Meblağa ve faiz tarihlerine göre belli oranlarda borcunuz azalacaktır.

 68. yazdığım bir yorumun ulaşmadığı tahmini üzerine tekrar yazıyorum.
  dün gönderdim aps ile dilekçemi. ankaradan adanaya. şimdi ilgili siteye tüm bilgilerimi girdim ancak defalarca kontrol etmeme rağmen TC kimlik no başkasına ait diye bir uyarı geliyor. yukarıdaki örnek verilen gibi tüm bilgilerimi girdim oysa. nedir bu işin sırrı yahu:)))))

 69. benim ana para borcum 7300 faizleriyle 8200 olmuş. 36 aya bölersem ana paraya %15 eklersek 8400 oluyor saçma değilmi? hangisini ödenecek?

  1. Bazı borçlarda meblağ ve süre gözönünen alınınca ödenecek tutarlarda pek anlamlı sonuçlar çıkmayabiliyor. Bu tarz durumlarda bu yapılandırmanın tek avantajı taksitlendirme oluyor.

 70. merhaba. ben vergi dairesine elden başvuru yaptm. ama hala internetten baktıgımda eski faiz borçlarım görülüyor. başka bir işlem yapmama gerek varmı acaba. teşekkürler

 71. merhabalar ! Öğrenim ve katkı kredisi borcumun yapılandırılması için internetten başvuru yaptım. Daha önce ana paraları ödemiştim sadece gecikme faizi borçlarım görünüyodu toplam 1000 tl civarında. Başvurumdan sonra takip ettim ” kanun kapsamında borcunuz bulunmamaktadır ” ibaresi çıkıyo. Acaba ana parayı ödediğim için gecikme faizleri silinmiş olabilir mi??

  1. Daha önce internetten, KYK üzerinden başvuru yaptıysanız ve şimdi yeni yapılandırma sayfasından borcunuzu kontrol ediyorsanız, daha önceki yapılandırmanız geçerli olduğu için herhangi bir sonuç görememiş olabilirsiniz.

 72. Dediğiniz gibi oldu, ödeme planım az önce geldi. 3.074 TL borcum vardı, 2.800 TL’ye indirmişler. Çok duygulandım :) Ama neyse, faiz derdinden kurtulduk hiç olmazsa. Buna da şükür napalım.

 73. yanlış giriyorsun ilk seri no ya atıyorum d01 yaz ikinci satırada rakamsal olanı yaz çıkıyor ben vergi dairesinde yaptırım çıktı yapılandırdığım için borcun yok diyor

 74. dün gelmiş iadel tahütlüye cevap (internete başvurduğum zaman) sisteme girdiğimde de borcun yok diyor sanırım yatırdığım zaman kurtulacam borçtan ilginize teşekürler

 75. ben internet üzerinden yapılandırmaya çalıştım tüm bilg,lerimi doğru girdim tc kimlik nosu yanlış diyor doğru girdiğime kesin eminim.acaba aps ile yapılandırmaformu gönderdiğim için mi yapamıyorum

 76. başvuru bilgilerimi girdikten sonra kayıtlı borcun yok diyor. ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  1. Sorgu sayfasında borcunuz varsa ama sistemde görünmüyorsa durumu KYK ile düzeltmelisiniz. Ya da sorgu sayfasındaki bilgileriniz ışığında dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz sonucu borcunuz yok denirse zaten sorun yoktur :)

 77. dün internetten başvurumu yaptım bugün sonuçlandı ve e-posta adresime ödeme planım geldi.. Gelir idaresini bu uygulaması gerçekten çok iyi oldu.. kolayca hallettim.

 78. iadeli tahütlü başvurdum o yüzden mi sistem kabul etmiyor acaba o yüzden mi tc yanlış diyor

  1. Eğer dosyanız işleme alınmışsa borç bilgileriniz yeniden yapılandırma sayfasına aktarılmamış olabilir. Çünkü dilekçenizde 6, internet sitesinde 12 taksit tercih etmeniz durumunda başvurunuzdaki ikilik soruna neden olacaktır. Bunu engellemek için ikinci yapılandırma girişiminiz engellenmiş olabilir. Bu durumda iadeli taahhütlü gönderdiğiniz dilekçenizin sonucuyla ilgili kesin bilgiye ulaşmaya çalışmanız yararınıza olacaktır.

 79. Merhaba. Pazartesi günü, öğrenim kredisi borcumu yapılandırmak için internetten başvurdum. Bugün çarşamba ve herhangi bir yanıt ya da ödeme planı bana ulaşmadı. Başvurularıma baktığımda “vergi dairesinde yapılandırma işlemi sürüyor.” diye çıkıyor. Ben de vergi dairesini aradım. Ancak telefonun ucundaki şahısın, internetten başvuruyla ilgili hiçbir bilgisi olmaması yetmiyormuş gibi; internetten başvuru olduğunu ilk defa benden duydu. Yaklaşık 3 kere internet dememe postayla mı başvurdun gibi sorular sordu :) Bunlar yetmiyormuş gibi, bana ” Ordan olmaz olmaaaaz, vergi dairesine geleceksin.” dedi. Şimdi siz söyleyin lütfen, ben napayım ?

  1. Sayın Gözde, işini bilmeyen, dünyadan, işinden bi’haber ve anlayışsız kişilerin işlerinin başında olmasından dolayı bu hallerde değil miyiz? 2 Mayıs’a kadar sürecek bir başvuru dönemi var. O güne kadar başvurunuz ilgili vergi dairesi tarafından onaylanacaktır, onaylanması gerekmektedir. O güne yakın bir tarihe kadar söz konusu işlem onaylanmamışsa tekrar “elden” başvuru yapabilirsiniz.

   1. Sanırım herkes de benim gibi tedirgin bir halde bekliyor.Umarım dediğiniz gibi, en kısa sürede onaylanır. Ayrıca karşımda, sorunumu anlayan ve de yanıt veren birini bulabilmek çok sevindirici. Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar :)

 80. Merhaba,
  Bugün internet üzerinden başvurumu yaptım. Fakat aklıma takılan bir şey var. Vergi Dairemin Aydın’da olmasına rağmen, sorgulamada ilgili vergi dairesi Rıhtım Vergi Dairesi olarak görünüyor. İşlemlerimi Rıhtım’a göre yaptım. Bunun sebebi ikametimi aldırmam, yada ödemelerimdeki aksama olabilir mi? Umarım formu yanlış doldurmamışımdır. Kısa sürede geri dönerler mi?

  1. Sorgulamada çıkan, yükümlü olduğunuz vergi dairesine göre yapılan işlem doğrudur. Dönüşün bir kaç gün içerisinde yapılacağını düşünüyorum.

  1. Kimlik numarasının yanısıra ihtiyaç duyulan bilgilerin doğruluğunu kontrol ediniz. Gerekirse bu bilgileri TC Kimlik sitesinden doğrulayınız. Kimlik seri nosunu kontrol ediniz. (Örn. D11 gibi…) Bilgiler doğru ise çok ender de olsa sistem yoğunluğunda bu gibi durumlar yaşanabilmektedir, tekrar deneyiniz.

 81. bu intertten yapılandırılma olayı yeni mi çıktı? tesadüfen buldum, hiçbiryerde de belirtilmemiş, ilk burda gördüm ve internetten yapılandırdım, ilginç…

  1. Sayın Ferit, ziyaretçilerimize en güncel haberleri farklı bakış açılarıyla sunmaya çalışıyoruz. Sitemizdeki bir içeriğin size yararlı olmasına sevindik. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.