Katkı ve Öğrenim Kredisine Af

KYK’nın Resmi Açıklaması için tıklayınız.

Öğrenim ve katkı kredisine af geldi. (2011) Komisyonda kabul edilen tasarı ile bugüne kadar katkı ve öğrenim kredisini ödeyemeyenlere bazı kolaylıklar getiliriyor.

Tasarının kanunlaşıp yayımlandığı tarih itibarıyla tebliğ edilmemiş 120 TL‘nin altında kalan idari para cezalarının tahsilinden de vazgeçilecek.

Ağırlıklı olarak kamunun vergi ile sosyal güvenlik prim alacaklarını yeniden yapılandıran ve çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler içeren “Torba Tasarı”, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Öğrenim ve Katkı Kredisine Af Geldi

Ayrıntılar aşağıda…

Öğrenim Kredisi Faiz Affı (En Güncel Haber – 26.02.2011)

Öğrenim Kredisine Af Yok mu? (24.02.2011) tıklayınız.

Öğrenim Katkı Kredisi Affı (13.02.2011) tıklayınız.


Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna borçlarını ödeme taahhüdünü yerine getiremeyenler için de yeni bir hak getiriliyor.

Aralıklarla yaklaşık 1 aylık süreçte komisyonda ele alınan tasarıya göre, Öğrenim ve Katkı Kredisi, 31 Aralık 2010 tarihine kadar olan ödenmemiş vergiler, trafik cezaları, idari para cezaları, gümrük vergileri, sigorta primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı, belediyelerin su bedeli alacakları, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeline ilişkin alacaklar yeniden yapılandırma kapsamında olacak.

Bu kamu alacaklarının ödenmemiş kısımları, TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Borcun ödenmesi halinde, vergi cezalarından ve buna bağlı gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçilecek.

Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları gerekecek.

Ağırlıklı olarak kamunun vergi ile sosyal güvenlik prim alacaklarını yeniden yapılandıran ve çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler içeren “Torba Tasarı”, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Yeniden yapılandırıldığı halde taksitlerini ödememeleri nedeniyle yeniden yapılandırma haklarını kaybedenlerden;

– Yapılandırmaları 12 taksite kadar yapılmış olanların,
– Ödenmemiş taksit sayısı 4’ten fazla olmayanların,
– Yapılandırılmaları 24 taksite kadar yapılmış olanların,
– Ödenmemiş taksit sayısı 8’den fazla olmayanların başvurmaları halinde, bozulan yeniden yapılandırmaları ihya edilecek.

Ödeme yükümlülükleri 3 aylık süre içinde tam olarak yerine getirilemezse, yeniden yapılandırma hakkı kaybedilecek, yapılandırma işlemi de iptal edilecek.

MEB KDV MUAFİYETİ

Milli Eğitim Bakanlığına bilgisayar ve donanımlarının bedelsiz teslimlerinde KDV’den muaf olma tarihi, 31 Aralık 2010’dan 31 Aralık 2015‘e kadar uzatıldı.

EŞİ DOĞUM YAPAN MEMURA 24 AYA KADAR AYLIKSIZ İZİN

Doğum yapan memura verilen doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden, eşi doğum yapan memura ise doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin verilecek. 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen memurlar, 24 aya kadar aylıksız izne ayrılabilecek.

Yeni düzenlemeye göre vergi borcunu ödemeyen ya da bu nedenle hakkında ihtiyati haciz kararı verilen kişiler yurt dışına çıkabilecek.

Bakanlar Kurulu, başvuru ve ilk taksit ödeme sürelerini, bir aya kadar uzatabilecek.

198 thoughts on “Katkı ve Öğrenim Kredisine Af

 1. merhaba, öğrenim kredisi borcum (ana para) 7573.52 tl, bu güne kadar hiç ödemede bulanamadım, annem psikolojik olarak rahatsız ona bakmak zorundayım, bu borçtan muaf olma gibi bir durumum var mı ya da borcun hepsini ödemek zorunda mıyım?

 2. geçen yıl kredimi yapılandırdım fakat 2 3 taksıdını ödedıkten sonra özel sebeplerden öturu ödeyemedım.yapılandırmam iptal olmuşmudur?faizi geri gelmişmidir?

 3. ben aldığım krediyi yapılandırdım ve geri ödüyorum.. işten ayrılma durumum var.. bu durumda ödemeler iş bulana kadar durdurulur mu acaba? lütfen acil bilgi verirseniz sevinirim.. çalışmalarınızda başarılar..

  1. Ödemelerin durdurulması gibi bir durum söz konusu değil. Ödemenizi sadece aksatmanız mümkündür ki, o da yapılandırılmanın bozulmaması adına bir takvim yılında en fazla 2 taksitle sınırlandırılmıştır.

 4. Ben Ankara’da yaşıyorum, üniversiteyi de Ankara’da okudum. Benim kredi borcum yapılandırılmamıştı ve şu anda vergi dairesine yönlendirilmiş olarak görünüyor. Herhangi bir vergi dairesine bu borcumu ödeyebiliyor muyum? Değilse hangisine ödemeliyim? Ve hangi işlemleri yapmalıyım?

  Teşekkürler.

  1. Ödemenizi herhangi bir vergi dairesine yapmanız, online sistem üzerinden mümkün olacaktır fakat yapılandırma işlemlerinde borcun belirtildiği vergi dairesinin zorunlu tutulması, online altyapının hazır olmadığını düşündürmektedir. Kesin bilgiyi vergi dairenizden alabilirsiniz.

 5. ödemeleri ne zaman yapıyoruz mesela sayfama girdimde işlem tarihi yazıyor ödeme günü falanmı acaba birde haziranda başlıyormuyuz ödemeye.

 6. Öğrenim kredi borcumu yapılandırdım ve internet vergidairesinden kredi kartı ıle
  ödeme yaptım, sonradan tekrar inceledigimde kyk’na 2010 aralık ayında yaptığım ödemeyi,
  vergi dairesi yapılandırmada dikkata almayarak önceki borctan yapılandırma yapmış.
  Bundan dolayı yaptığım fazla ödemeyi hangi kuruma, nasıl muracaat ederek gerialabilirim.

  1. KYK’dan ödemelerinizi gösteren bir doküman isteyebilir, ilgili başvurunuzda KYK’ya durumu belirtebilirsiniz. KYK ilgili birime durumu iletecektir.

 7. öğrenim kredisi 4 yıl boyunca alanlar yılın sonunda okul bitmediği takdirde öğrenim kredisini uzatma yada yeniden baş vurma hakkı varmı. bilgi verirseniz çok sevinirim

 8. ben ilk taksidi yatırdım ama emin olmak için hangi siteden kontrol etmem gerekiyor bankadakiğ memure baya uğraştı yatırmak için sonra burası galiba dedi bende gözüken taksit tutarından fazla yatırdım şimdi ne yapmam gerek bana yardımcı olur musunuz

 9. ben öğrenim kredimi ödeyemiyorum işssizm ailemin durumuda uygun değil. o yüzden yapılandırmaya başvurmadım. ilerde ne gibi yaptırımlar uygulanacak bana bileyimde ona göre hazırlıklı olayım…hapis cezası falan sözkonusu mu:(

 10. benimde öğrenim kredi borcum var ama ben bu affı duymadım yeni duydum zamanda geçmiş galiba ne zamana kadardı bunun süresi eğer geçtiyse ne yapmam gerekiyor.

  1. Yapılandırma ile ilgili belirtilen süre 1 ay uzatılmıştı fakat bu süre de geçti. Artık yapacak bir şey bulunmuyor. Yani herhangi bir yapılandırmaya girmeniz, mevcut durumda mümkün değildir.

 11. 225 tl gecikme faizi netten başvurdum yapılandırılmış normalde düşmüş olması gerekmez miydi? yani anlamadım 2010 eylülde bitirdim anaparayı niye böyle oldu. acaba netten başvurdum diye olabilir mi? bi vergi dairesine gitsem mi admin?

  1. Anapara ödemesi biten fakat gecikme faizi kalanların borçlarının yapılandırılması sonunda silinmesi mantıken doğrudur. Çünkü borç hesabında kalan ana para esas alınmaktadır. Bu durumda olan başka ziyaretçilerimiz de vardı fakat işlemlerinin sonucu hakkında bize bir bilgi ulaşmadığı için kesin birşey söylemek zor.

 12. posta yoluyla gönderdim cewap gelir dimi 1 ay oldu geri dönüş olmadı? yoğunluktan mıdır aramştım olur postaylada tekrarr gelmnze gerek yokd ediler en yapmm gerek?:S

  1. Kredi affı başvuru sayfasından giriş yapıp kredi kartı ile ödemek istiyorum bölümünden borcunuzun yapılandırılıp yapılandırılmadığına bakabilirsiniz. Postada gecikmeler olabilir.

 13. öğrenim ve katkı kredisi borcumu daha önce yapılandırmadım. şuan yapılandırdığım takdirde eklenen faiz silinecek mi? En geç ne zaman yapılandırmam gerekiyor?

  1. 2 Haziran 2011 tarihine kadar uzatılan torba yasa başvuru süresinden yararlanabilirsiniz. Fakat bu tarihi beklemeden en kısa sürede yapacağınız elden başvuru, süreçle ilgili sıkıntı yaşamamanızı sağlayacaktır.

 14. Benim öğrenim ve katkı kredisi borçlarım daha önceki yapılandırmada kısmen yapılandırılmıştı ama 2009 yılında işsiz kalınca borçlarımı ödeyememiştim. Borçlarım vergi dairesine yönlendirildi. Yeni yapılandırma ortaya çıkınca kyk.gov.tr’de yapılandırmanıza dönmek için ödenmemiş taksitlerini ödeyin diyordu ben de ödedim ve eski yapılandırmama döndüm. Bu sitede borcumun yapılandırılmamış kısmı için vergi dairesine başvurmam gerektiği yazıyordu internet üzerinden başvurdum ama vergi dairesi daha önce yapılandırılmış borcumu da tekrar yapılandırmış olarak ödeme planı yolladı üstelik yapılandırmaya dönmek için ödediğim tutar hala borcum olarak görünüyor. Vergi dairesini aradım yapılandırmaya yapan daireye gidin diyor yapılandırma internet üzerinden yapıldı diyorum o zaman borcunuz olan daireye gidin diyorlar ama benim borcum şu an başka bir şehirde görünüyor ve gitmem mümkün değil. Başka bir çözüm yolu bilen var mı?

  1. Siz hem 2009 yapılandırmama devam etmek istiyorum diyerek yapılandırmanızı tazelemiş, ardından da yeni yapılandırmaya başvurmuşsunuz. Konuyla ilgili açıklamalar sitemizde sayfalarca yazılmıştı, sanırım gözünüzden kaçmış. Bu durumda geçerli olacak yapılandırmayı belirlemek için yetkili kurumların yanıtı dışında bir fikir belirtmemiz yerinde olmayacaktır.

 15. Öğrenim kredisini yapılandırdım yanlız nereye ödeme yapacağım konusunda bir bilgi verirseniz bankaya mı yoksa vergi dairesine mi?

  1. Yapılandırılan borcunuzu, borcunuzun türünü ve ne olduğunu belirterek Ziraat Bankası Şubelerinden birine yatırabilirsiniz.

   1. Peki yatırdığımız tutarı nerden takip ediyoruz kyk nın sitesinde yatırılan miktarı görebiliyormuyuz.

    1. Henüz ilk taksit ödemesi yapılmadığı için ödemelerin ne şekilde takip edileceğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Muhtemelen birbiriyle ilişkili çalışacak sistemler sonucu, KYK sitesinden borç takibi yapılabilecektir.

 16. mrb lar öğrenim ve katkı kredisi borcum var toplam 3.800 tl tutarında ben borcumu peşin yatırmak istiyorum ne kadar bi indirim yapılıyor acaba . şimdiden teşekkür ederim acil cevap bekliyorum.

 17. sayın admin ben öğrenim ve katkı kredisini yasadan faydalanarak ödemek için önce internet vergi dairesinden 18 taksit yaptırdım.daha sonra kyk nın sitesinden baktıgımda ordan da yeniden yapılandırma oldugunu gördüm ve onada başvurdum.şimdi vergi dairesine yaptıgım başvuruya göremi ödeme yapmam lazım yoksa 2009 da yaptıgım yapılandırmaya devammı etmem lazım.kafam karıştı.ayrıca 2009 da yaptıgım başvuruya devam edeceksem daha once odemedıgım 2500 tl tutarındakı taksıtlerımı 31 mayısa kadar tek seferde odemem mi lazım.teşekkurler kolay gelsin

  1. Sayın Serkan, normalde tek bir yapılandırmaya başvurmanız gerekiyordu. İkisine de internet üzerinden işlem yapmışsınız. Bu durumda hangi başvuru işleme önce alınırsa sanırım o geçerli olacaktır. 2009 yapılandırmasını devam ettirecek olan KYK başvurusunda ödemeyi belirttiğiniz şekilde yapmanız gerekmekte.

 18. öğrenim:1.754,78
  katkı :1.090,63
  800tl civarında faiz gelmiş 12 taksitle yapılandırmam nasıl olur acaba.

 19. Merhabalar. Benim 31.12.2009 tarihinde başlayan (ana para 8,719) 9,469TL öğrenim kredisi borcum var. Yani 750 TL lik bir faizim birikmiş. Şu an 3 ay da bir, 10 taksit halinde, 900TL ödemem gerekiyor. Yapılandırma yapıldığı zaman, taksit sayısının artışına göre, ödenen miktarda da bir artış olacağını biliyoruz ama ne kadar artış olabileceği konusunda net bir bilgi vermenin yanıltıcı olacağını söylemişsiniz önceki mesajlarda. Benim borcumun yarısı kadar borcu olan kişilerin taksit sayılarını arttırmaları nedeniyle +1000TL gibi rakamlarla karşılaştıklarını önceki mesajlarda gördüm. Bu durumda borcumu yapılandırmam zararıma mı olur yararıma mı çözemedim. Peşin ödeyemiyeceğim için yapılandırmada min. 12 taksit düşünüyorum. Bu 12 taksitle karşıma +3000TL gibi bir rakam çıkarsa şuankinden daha kötü olur.Tahmini bile olsa bir fikir verirseniz sevinirim. Teşekkür ediyor ve kolaylıklar diliyorum.

  1. Sayın Göktan, bugüne kadar hiç hesaplama ve miktarla ilgili bilgi vermedim. Yanıltıcı olması durumunda sorumluluk sahibi olmak istemiyorum. Ama bunu kesin bir bilgi olarak kabul etmeyecekseniz, tahmini ödeme durumunuzu aşağıda aktarıyorum.

   Ana Para: 8.719 TL
   Ödenecek Asıl: 9.590 TL
   Faiz: 1.113 TL
   Taksit: 12 (24 ay)
   Toplam Tutar: 10.704 TL
   Taksit Tutarı: 892 (2 ayda bir)

  2. Teşekkür ederim bilgilendirme için ama anlamadığım bir nokta var. “Ödenecek asıl” nedir onu anlayamadım. Yapılandırılmamış şu anki ödemelerimin toplamı (gecikme faizi hariç)ana paraya denk geliyor. Bu af ile gecikme borçları da silineceğine göre, 12 taksit için verdiğiniz tahmini faiz değerini anapara ile toplamamız gerekmez mi? Ayrıca 12 taksit için, “toplam borcun %10 u gibi bir faiz olur” şeklinde bir duyum aldım şuan. Sizin hesaplamanıza yakın sayılır. Netleşince kaynağıyla birlikte burda paylaşmak isterim.
   Bu kadar önemli bilgilerin açık olmaması beni üzse de sizin gibi ilgili insanların olması bu üzüntümü bir nebze olsun azaltıyor. İlginiz için tekrar teşekkürler.

 20. merhaba sayın yönetici,

  vergi dairesine düşen borcum (2500 ana para) 4600 TL. başvuru yaptım ve 6 taksit seçeneği ile yapılandırdım. Sonuçta 3200 TL borcum çıktı. 2 ayda bir 500 TL ödeyeceğim. Sizce bu tutar doğru mu ? Doğru değilse değiştirebilir miyiz.

  Bir de eşimin (4000 anapara ) 6500 TL civarında toplam borcu var. Hangi seçenek daha uygun olur ? Ortalama ne kadar düşer ? teşekkürler

  1. Yapılandırma sonucunuz doğru görünüyor fakat borç faizi borçlu geçirilen yıllara göre hesaplandığı için tam bir şey söylemek yanlış olur. En hesaplı seçenek, borcun hesaplanıp peşin ödenmesidir, İmkan varsa bu seçenek değerlendirilmelidir.

 21. iyi günler bişe sorucaktım. benim kyk sitesinde görülen normal borcum 6000 tl, faizli borcum 6.649 tl. ancak yeniden yapılandırdığımda bana gelen listede
  ana borcum 6.250 tl olarak gözüküyor. katsayı ile borcum 7.100 tl oluyor burasında bi sorun yok yani taksit sayısı artınca 1000 tl zarara gireceğiz
  ancak kyk da görülen 6000 tl nasıl 6250 oldu burasını anlamadım. cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  1. Yasa 31.12.2010 tarihine kadar olan borçları kapsamakta. Dolayısıyla anapara+faiz üzerinden ayrıca yapılandırma yaptığınız tarihe kadar (yaklaşık 4 ay) olan sürenin de bir faizi söz konusu. Bu faizin eklenmesiyle bu rakam oluşmuş olabilir.

 22. lütfen yardım edin ben 2009 yapılandırmasından ödemediğim için çıkdım vetgi dairesine başvuracağıma bilgisayardan yeniden yapılandırdım iptal edemiyorum ne olucak şimdi kyk arıyorum açan yok telefonları çaresizim mayısda peşin para yatıramam

  1. Sayın Seda, bu durumda zaman kaybetmeden KYK’ya, yapılandırma şartlarını anlamadan internetten yapılandırma başvurusu yaptığınızı, bu şartlar altında borcunuzu ödeyebilmenizin mümkün olmadığını ve ödeme planı size uyacak olan diğer yapılandırmaya başvurmak için yapılandırmanızın iptal edilmesini talep eden bir dilekçe yazıp başvurabilirdiniz. Elbette 1 aydır zaman kaybetmek yerine bu işlemleri yapmanız gerekirdi. Yapılandırmanın amacı bir şekilde borcun ödetilmesi olduğu için de muhtemelen dilekçeniz ciddiye alınabilirdi. Şimdi yapılabilecek şey ise, bu şekilde yazılmış bir dilekçe ile KYK’ya şahsen başvurmak, yetkiliye durumu anlatarak süre sıkıntısı olduğunu belirtmek ve dilekçenizi hemen işleme almalarını rica etmek olacaktır.

   1. ben yazalı zaten bir ay oldu cevap yok telefonlarımıda bakmıyorlar anca oaraya gitmem lazım yani sakaryadan kalkıp oraya gidicem nasıl bir çalışma

 23. mrb ben 2006 mezunuyum borcum 5.800 ıdı sımdı faız ıle bırlıkte 7bın küsür olmus.yapılandırma ıcın basvurdum ama aradakı faız sılınmedı bu faıze af gelmemısmıydı

  1. Yapılandırmaya başvurduğunuz sayfada tüm borcunuz görünecektir fakat belirttiğiniz son rakam elinize ulaşan yapılandırılmış takvimdeki rakam mı, onu bilmek gerekiyor.

 24. merhabalar ben 2010 mezunuyum 2012 de ödemem gözüküyor torba yasasından bende faydalana biliyormuyum faydalanıyorsam izliyecegim yol nedir bende vd si yazmıyor ne yapmam gerek erken ödeme indiriminden faydalanıyormuyum faydalanıyorsam onun için de ne yapmam gerek… şimdiden tşkler..

 25. merhaba yapılandırmada vergi dairem yaşadığım şehirde görünmüyor. acaba yaşadığım şehirde herhangi bir vergi dairesinde işlemi yaptırabilirmiyim.

 26. mrb ben yapılandırmaya netten başvurdum …….ayrıyeten vergi dairesine başvurmam gerekiyormu ?

 27. Sayın ADMİN, 5.000 tl öğrenim borcum var. Bu borcuma ait 150 tl gecikme faizi var. Edindiğim bilgilere göre en düşük olan 6 ay taksitlendirme seçeneğinde bile yapılandırmadan sonraki ödeyeceğim tüfe+yüzde 5 faiz=250-300 tl oluyor. Bu durumda yapılandırma benim adıma karlı değil. Doğru mu anlıyorum sayın ADMİN? Mağduriyetleri gidermek adına Cevaplandırırsanız sevinirim, çünkü normalde ödeyeceği faiz düşük olup yapılandırmayla farkında olmadan borcunu arttıranlar olabilir.

  1. Ben daha önce borcumu yapılandırma yapmıstım 12 taksi için fakat daha sonra son 5 taksidi ödeyememiştim. Şimdi yeni kanun ile ben kalanları taksitle mi, yoksa peşin olarak mı ödemeliyim. Bu kısmı anlayamadım.

 28. Merhaba. Benim ödemem 2011 ekim ayında başlayacak. Acaba bu aftan benim dururmumdaki kişiler yararlanabiliyormu. Açıklamaları okudum ama benim durumumla alakalı açıklama göremedim. Borcumun tamamını ödesem acaba ne gibi bir indirim uygulanır. Faizli borcum 8500tl. ana para 6500tl.cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 29. merhabalar, 2001 yılında mezun oldum. faydalandığım öğrenim kredisi borcum 740.62 tl. vergi affından faydalanarak, 9 takiste böldürdüğüm borcumun ödeyeceğim toplam tutarı 1193.72 tl oldu. çevremdeki arkadaşlarımın aynı dönemlerde ortalama aynı olan borçlarına çok düşük faiz uygulanmış, benim neden böyle oldu, bir yanlışlık olmuş olabilir mi; yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum, teşekkürler.

  1. Kardeş, anladığım kadarıyla 350 civarı tüfe(ödemeleriniz 2003 yılında başlıyor, bu rakam normal) + yüzde 7 faiz uygulanmış(75-80tl) bana normal gözüktü mevcut bilgilerime göre…

 30. merhabalar.ben af yasası için yeditepe vergi dairesine dilkekçe gönderdim.bizzat kandimin mi gitmesi gerekiyor.yoksa dilekçe yeterlimi?bilgi verirseniz sevinirim.

 31. merhabalar ben ödeme planını aldım ama pek bi şey anlamadım
  bana bunu açıklayabilirmisiniz
  öğrenim kredisi vergi aslı 363 tefe128
  gecikme zammı 0000 üfe/ tefe230
  gecikme zammı0.000 tefe62
  harç kredis 98 tefe98 benim anlamadığım bu gecikme zammını almamış ama faizleri niye var gecikme zamları tamamen af olmamışmıydı(ödemeyi peşin olarak yapacağım )

 32. benim yapılandırmadan önce faizim700 civarındaydı,şimdi yapılandırınca kafadan 1300 lira bindirmiş devlet..yani olmayan faizi almak istiyo,18 taksiz yaaptırdım diye..iptal için ne yapmalı?dilekçemi yazmalıyım tekrardan..

  1. Taksit sayısına göre borcunuza eklenecek miktarlar yasa içeriğinde belirtilmişti. Yapılandırma yaptığınız kuruma en kısa sürede bir dilekçe ile başvurmanız durumunda, ilgili kurumun yaklaşımına bağlı olarak talep ettiğiniz düzenleme yapılabilir.

 33. merhaba ben 2004 mezunuyum. Öğrenim kredisi ve katkı kredisi okurken almıştım ve hiç ödeme yapmadım. Şimdi araştırdığıma göre bundan faydalanabiliyorum.Benim aklımı karıştıran konu ise biz 18 taksit için başvurursak 18 aydamı ödeyeceğiz yoksa 36 aydamı bu konuda bilgisi olan varsa açıklarsa çok sevinirim.herkese selam ve saygılar

  1. Ödemeler 2 ayda bir yapılacağı için 18 taktis = 36 ay şeklinde gerçekleşecektir. Fakat unutulmamalıdır ki taksit sayısına göre ödeyeceğiniz miktar artacaktır.

 34. merhaba.2009 yapılandırmasına başvurdum.ancak son üç ayın taksitini toplu ödedim.son taksitim 31 ekim de bitiyor gözüküyordu.ben 1kasımda son üç ayı toplu olarak ödedim.sonra bana kredi yurtlar kurumundan bir yazı geldi.vergi dairesine başvurmam gerektiği ve borcumun olduğuna dair.benim ne yapmam gerekiyor.vergi dairesindekilerde açıklayıcı bilgi vermediler.bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Sayın Sümeyra, 2009 yapılandırmasına başvurduğunuz fakat 1 gün geç ödeme ile yapılandırmanızı bozduğunuz anlaşılıyor. Bu durumda ya KYK sitesi üzerinden “2009 yapılandırmama devam etmek istiyorum” diyerek başvuru yapabilirsiniz. Diğer yapılandırma seçeneği için KYK size daha açıklayıcı bilgi verecektir.

   1. nolur bu sefer silmeyin yorumumu sayın admin :( aynı durum bende de var ve dediğiniz şey mümkün mü gerçekten ?

 35. benim ödemem 2011 sonunda başlıycak borcumun tamamını ödemek istesem bu paranın faizinden kurtulabilirmiyim???

 36. 2001.de üniversiteden mezun oldum ve hiç katkı ve öğrenim kredisi geri ödemesine başvuramadım. bu tür kredilerde zamanaşımı var mıdır.

  1. Maalesef borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Yapılandırmaya başvurmanız durumunda muhtemelen faizlerde bir düşüş yaşanacaktır.

 37. Sayın admin 8 (SERKAN ARKADAŞIMIZIN SORUNUN AYNISI BİZDE DE MEVCUT BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİZ.

  Ben verdiğiniz linkteki bilgileri zaten okumuştum. Ben hala 2009 yapılandırmasıyla borçlarımı düzenli ödüyorum. Buradaki hiçbir durum bana uymuyor burada borçlarını yapılandırıp ödemeyenler ve durumu vergi dairelerine bildirilenler diye 2 grup var.

  Neden bunu öğrenmek istiyorum açıklayayım.

  Benim borcum yaklaşık 5500 tl idi. fazile 5500+2500=8000 gibi birşey oldu ve yapılandırmayla bu 8000 l,k borcu ödüyorum. yani sonuçta faizi bir şekilde ödüyorum. bende bu yasadan yararlanıp şu faizden kurtulmak istiyorum. fakat bir türlü cvp alamadım hiçbir yerden.

  yani şu soruma cvp verebilirseniz çok memnun olacağım.

  Şu 2500 tl lik faizi yasa kapsamında ödememe durumum olabilir mi acaba?

 38. admin ve arkadaşlar mrhb.Benimde katkı kredisi borcum var.En son başvuru ne zaman ve nereye başvurmamız gerekiyor?Şimdiden tşk.

 39. Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim sizin sayenizde yasadan haberdar olduk. Birgün çalıştığım yere çay içmeye beklerim. Tek bir sorum var benim toplam faizim 4000 tl civarında yapılandırdığım zaman faiz silinecek anladığım kadarıyla, benim borcum 2004 den kalma yada büyük kısmı silinecek faizin ben bu borcu peşin ödesem mi daha karlıyım yoksa taksitli ödesem bir şey fark eder mi? Eger taksitli ödeme ile peşin ödeme arasında fark yoksa taksitli ödemek mantıklı olur. Bilginize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar

  1. Sayın Ali, eğer borcunuz herhangi bir pürüz çıkarılmadan yasa kapsamına alınırsa (!) borcunuzun faizinin silinip yeniden hesaplanması ciddi anlamda bir yara sağlayacaktır. Ayrıca borcu tek taksitte ödemeniz de yararlıdır. Zîra taksitlendirme durumunda yeniden bir hesaplama yapılması söz konusudur.

 40. merhaba admin;2009 yılında yapılandırdığım borcumun 3.taksitini geç yatırdığım için yapılandırma dışı kaldım.başvurumu şimdi kyk nın sitesinden yapabilirmiyim.yoksa vergi dairesinemi gitmeliyim?sadece ana parayı mı ödeyeceğiz bu durumda?eski taksitlendirmelerimiz geçerli mi olacak yoksa yeni bir ödeme planı mı verilecek?teşekkür ederim…

 41. merhaba, şubat 2011 tarihinde borcum vergi dairesine intikal etmiş, tebligat yaptılar. vergi dairesine giderek yasadan yararlanmak istediğimi belirten dilekçe verdim. ancak kredimin yılı 2006 olduğu için yararlanamayacağımı söylediler. şimdi ne yapmalıyım.

 42. Merhaba. 2006 lisans mezunuyum. Öğrenim ve katkı kredisi borçlarımı düzenli ödeme imkanım olmadı. Şimdiye dek birkaç defa para yatırdım ancak hala 2,000 tl civarı borcum bulunmakta. Bundan yaklaşık 3 ay kadar önce … ili vergi dairesi müdürlüğünden ödeme emri adlı bir yazı ulaştı elime. Yazı şöyle “yukarıda mahiyeti ve tutarı gösterilen borçlarınız vadesi geçtiği halde ödenmemiştir. Bu ödeme emrinin tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde borcunuzu adı geçen vergi dairesine ve ya bunlar adına tahsile yetkili olanlara ödemeniz ve ya borcunuzu karşılayacak değerde mal bildiriminde bulunmanız, haczi kabil malınız yoksa bildirmeniz gerektiği önemle tebliğ olunur.” Bu yazıdan sonra bir miktar daha yatırdım ziraat bankasına. Vergi dairesine gidip ödemediğim için ziraate yatırdığım ücret işlenmemiş olabilir mi? Ve bundan sonra da ziraate yatırsam sorun olur mu? Çünkü bahsi geçen vergi dairesi için saatlerce yol kat etmem gerekecek. Yazı geleli epey oldu ancak borcum bitmedi henüz. Acaba haciz gibi bi durumla karşılaşır mıyım her an?

  1. Haciz, muhtemelen yasayla belirtilen başvuru süreleri sonuna kadar başlatılmayacaktır. Borcunuzu eski taksitleriniz uyarınca ödemek yerine, ilgili kanunda belirtilen bir yapılandırma şekline başvurarak daha uygun şekillerde ödeyebilirsiniz.

 43. Sayın admin

  Eminim ki benim durumumda olan birçok arkadaşım vardır. Soruma net cevap alabilirsem çok memnun olurum.

  Ben 2009 yapılandırmasından faydalandım ve halen borçlarımı düzenli olarak ödüyorum.borç durumum şu şekilde:

  Öğrenim:

  Hesaplanan Toplam 5,689.26
  Ödenen Toplam 2,528.00
  Kalan Borç 3,161.26

  Katkı:

  Hesaplanan Toplam 1,933.38
  Ödenen Toplam 848.00
  Kalan Borç 1,085.38

  1) Şimdi ben bu yasadan faydalanabilir miyim?

  2) Eğer faydalanabilirsem yeni borcum ne kadar olur ( 12 aylık ödeme planı çerçevesinde)

  3) Ve eğer faydalanabilirsem nereden hangi linkten başvuru yapam gerekir.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Sayın Serkan, ilgili sayfada;
   1) … 2009 YILINDA ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORÇLARINI YAPILANDIRANLARDAN, BU BORÇLARINI SÜRESİ İÇERİSİNDE ÖDEMEYENLER …
   2) … SÜRESİNDE ÖDEMEDİKLERİNDEN DOLAYI BORÇLARININ 6183 SAYILI KANUN KAPSAMINDA TAHSİLİ İÇİN İLGİLİ VERGİ DAİRELERİNE BİLDİRİLENLER …
   denmektedir.

   Dolayısıyla kendinizi hangi grupta görüyorsanız sayfadaki yönergeye göre hareket edebilirsiniz. http://www.kyk.gov.tr/kyk/html/Belge/2011YeniYapilandirma.php

   1. Sayın admin

    Ben verdiğiniz linkteki bilgileri zaten okumuştum. Ben hala 2009 yapılandırmasıyla borçlarımı düzenli ödüyorum. Buradaki hiçbir durum bana uymuyor burada borçlarını yapılandırıp ödemeyenler ve durumu vergi dairelerine bildirilenler diye 2 grup var.

    Neden bunu öğrenmek istiyorum açıklayayım.

    Benim borcum yaklaşık 5500 tl idi. fazile 5500+2500=8000 gibi birşey oldu ve yapılandırmayla bu 8000 l,k borcu ödüyorum. yani sonuçta faizi bir şekilde ödüyorum. bende bu yasadan yararlanıp şu faizden kurtulmak istiyorum. fakat bir türlü cvp alamadım hiçbir yerden.

    yani şu soruma cvp verebilirseniz çok memnun olacağım.

    Şu 2500 tl lik faizi yasa kapsamında ödememe durumum olabilir mi acaba?

 44. 2009 yapılandırmadan vaktinde taksitleri ödemediğim için çıkarıldım yeni durumda kyk sitesinde 2011 şubat kanundan önceki eski yapılandırmaya gecikme zammı koymuş bu tarihten sonrakiler ise eski yapılandırmanın aynısı olarak devam ediyor ben kyk dan tekrar başvurumu yapsam daha karlı olur yoksa ilgili vergi dairesine mi başvuru yapsam ?

 45. Bir sorum daha olacak..Başvuru süresi 31 mart son diye sözler dolaşıyor faiz affı ile ilgili..son durum ne acaba ?

  1. 31 Mart söylentilerine rağmen bu konuda bir kaynağa rastlamadık. Yapılandırma için son başvuru tarihi olarak (vergi dairesine başvuru durumunda olanlar için) 2 Mayıs 2011 gösterilmekte. KYK, sitesi üzerinden 2009 yapılandırmasını devam ettirmek isteyenlerin başvuracağı internet başvurusunda ise 31 Mayıs 2011 tarihine kadar bir süre öngörmüştür. Fakat kurumlar iç işleyişlerinde bu tarihle ilgili başka bir sınırlama getirmiş olabilir, en kısa sürede başvurmak yararınıza olacaktır. Bkz. http://www.kyk.gov.tr/kyk/html/Belge/2011YeniYapilandirma.php

 46. 2004’te okula başladım.2008’de mezun oldum.yüksek lisans dönemim bu yıl bitecek..hiç ödeme yapmadım..dün bulunduğum ildeki vergi dairesine gittim..bize gelen bir durum yok dediler..ana para 6120..faiziyle 7120 görünüyor..nasıl bir yol izlemeliyim..bilgi verirseniz sevinirim..saygılar

  1. Eğer KYK sorgu sitesinde borcunuzun bildirildiği bir vergi dairesinden bahsediliyorsa, o vergi dairesine başvurulmalıdır.

 47. Sayın Admin
  Ben 2009 yapılandırmasında borcumu yapılandırmıştım. Normalde 31.08.2011 de
  borcumun tamamı bitmiş olacaktı. Fakat hiç ödeme yapmadım. Konuyu takip etmeye çalışırken altta linki bulunan sayfayı
  yanlışlıkla açtım ve başvuruda bulundum. Ne yapmış oldum ben şimdi? Bundan sonra ne yapmam gerekecek.
  http://www.kyk.gov.tr/6111YENIYAPI/basvuruGirisAnaSayfa.do

  Vergi dairesine form gönderecek miyim. Ziraat bankasında internetten baktığımda borç taksit şeklinde değilde tamamı şeklinde gözüküyor.

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. 2009 yılında yapılandırma yapan, ödeme yapmadığı için yapılandırması bozulan fakat “2009 yapılandırmam cazipti, ben buna devam etmek istiyorum” diyenler için internet başvuru sayfası açmıştır. (Sayfa bir arızadan dolayı bir süredir çalışamamaktadır!) Yok ben bu yapılandırmaya devam etmeyeceğim diyenlerden borçları vergi dairelerine bildirilenler “ilgili vergi dairesine” başvurarak istedikleri seçeneklerle yapılandırma yaptırabileceklerdir. Hatta 2009 yapılandırmasına hiç bulaşmayan fakat borcuna gecikme faiziyle birlikte ödeme emri çıkarılan kişiler de “ilgili vergi dairelerine” başvuru ile yapılandırma yapabilecekler. YKY’ya başvuru yaptıysanız süreçle ilgili bilgiyi yine KYK’dan almalısınız.

 48. merhaba, ben 2006 mezunuyum ve kredi borçlarımı henüz hiç ödemedim. bu durumda bu haktan yararlanabliyor muyum? ve yapılandırmam kaç ay olacak? ek 2a olarak verilen dilekçede 18 aya kadar secenek gördüm. geçerli olan maksimum taksit sayısı bu mudur? teşekkürler

 49. köyde yaşayanlar nasıl yatıracaklar bu parayı.her ay bankaya gitme şansları yok ki.kredi kartıyla falan yatırılmıyor mu bu borçlar

  1. Çok önce yapılan bir açıklamada vergi dairelerine yapılacak başvurularda belirtilmesi üzerine kredi kartı ile ödemenin mümkün olduğu, ayrıca taksitlendirme için kart hesabında bir ön önceleme (limit, taksit, harcama değerlendirmesi) yapılacağı da belirtilmişti. Son durum hakkında uygulamada herhangi bir duyumumuz bulunmamaktadır.

 50. Öğrenim kredileri faizleri için nereden işlem yaptırabilirim… İşlemler başladımı yardımcı olursanız sevinirim

  1. Borcunuz takibatta ise ilgili vergi dairesine, değilse KYK’ya başvurabilir, bilgi alabilirsiniz.

 51. merhabalar benim de bir sorum olacak..2006 mezunuyum 2009 yılında öğrenim ve katkı kredisi için yeniden yapılandırmadan yararlandım. ancak öğrenim kredisinin 2009 aralık ayının taksidini ocak ile birlikte ocağın ilk günleri yatırdığım için bozuldu.inmiş olan faizler eklendi ve o günden beri de tekrar faiz işlemeye devam etti.ben eski yapılandırmaya devam edersem o zamandan kaldığı gibi mi devam edeceğim yoksa eklenen faize göre yeni taksit mi yapılcak?? ödemediğim süre boyunca olan taksitleri tek seferde yatırmam istenmeyecek değil mi?? bir de o dönem katkı kredisi borcumun 73,13 tl si yapılandırılmaya alınmadı şimdi faiziyle 97 tl oldu bu borç vergi dairesine başvuru yaparsam silinecek mi?? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

 52. merhaba ben 2009’daki yapılandırmadan haberim olmadığı için yararlanamadım. daha sonradan belirli bir kısmını ödedim yarısı kadar peki ben kalan kısım için bu yeni yapılandırmadan yararlanabilirmiyim öğrenmek istiyorum

  1. 2009 yapılandırmasına başvurup yapılandırması bozulanlar da, hiç yapılandırma yapmayanlar da yararlanabileceklerdir.

 53. Master kredi borcumu hiç ödemedim 6.137 ana para 1 küsür de faizi var. Peşin ödersem faizi silinir mi veya 1 yıl içinde ödesem faiz nasıl olur? Umarım bilginiz vardır. Teşekkürler.

  1. Peşin ödemede, borçlu geçen yıllara göre yeniden TEFE/ÜFE oranlarıyla bir faiz hesaplaması olacaktır. Taksitli ödemede ise, ödeyeceğiniz miktar TEFE/ÜFE işletildikten sonra yeniden hesaplanacaktır.

  2. Öğrenim kredimi yapılandırdım. İlk ödemesi bugündü. Ancak yatıramadım. Yarın yatıracağım. Bir gün gecikme ile yapılandırma bozulur mu?

   1. Eğer vergi dairesinden bir yapılandırma yaptıysanız ilk taksite özel bir durum olarak son ödeme tarihi haziran sonuna kadar uzatılmış oldu. 1 takvim yılında en fazla 2 defa zamanında ödememe (geciktirme) hakkı verilmektedir. Yapılandırılan borç bir takvim yılında en çok 2 defa aksatılabilecektir. Süresinde ödenmeyen taksit, son taksiti izleyen ayın sonuna kadar ödenecek ancak ödenmeyen taksit gecikme zammı ile birlikte tahsil edilecektir. Borç bir yılda iki defadan fazla geciktirilirse yapılandırma işlemi bozulacaktır.

 54. merhaba ben 2004 mezunuyum. 4 sene öğrenim kredisi aldım toplam 7 bine yakın borcum var ve nerdeyse yarısı faiz. 2005-2007 yıllarunda tezsiz yüksek lisans yaptım. yani 2007 de yüksek lisans bitti. o aradada öğrenim borcuma sürekli faiz geldi bu durumum değerlendirmeye alınırmı. yani yüksek lisans yaptığım yıllarada tefe üfe faizinin uygulanmama durumu olabilirmi aydınlatırsanız sevinirim.. TEŞEKKÜRLER

 55. 14 Martta yazan SIDIKA isimli arkadaş 7000 tl olan borcun nasıl 5800 e düştü anlamadım.Ben de gittim vergi dairesine benim 4600 toplam borcum vardı 18 ay ödeme planı seçtim şu an ödeyeceğim rakam 5600oldu yani ben bu sözde aftan bişey anlayamadım acaba benimkini yanlış mı hesapladılar yada sizinkinde mi bi yanlışlık var.Dönersen sevinirim.

  1. Eğer borcun büyük kısmını gecikme faizi oluşturuyorsa bu şekilde bir rakamın çıkması normaldir. Yine de Sıdıka Hanım’dan gelecek bir yanıt daha açıklayıcı olacaktır.

  2. Bende 2004 mezunuyum…4600 civarı olan borcum bugüne kadar 7000 tl olmuş öğrenim+katkı kredisi….
   Şimdi yapılandırınca 7000 olan borcum 5800 tl ye düştü.eğer 18 ayı değilde daha az seçseydim biraz daha azalacaktı borcum…

   valla benim kağıdımda öyle yazıyor…aslında tabi ki gene 1500 tlye yakın faiz alıyolar bizden işime gelmedi ama mecburum ödemeye,,çünkü karşıma zınk diye çıktı borcum,,

 56. Merhabalar…
  Admin arkadaşa bir sorum olacaktı… bu yapılandırma tam olarak borç ödeme planı için mi;? Bugune kadar işleyen faizleride mi yapılandıracak? yoksa faiz miktarını silecek mi? yoksa bugune kadar olan kısımdan itibaren bir yapılandırma mı olacak,? teşekkür ederim…

  1. Sayın Öner, bu yasa 31.12.2010 tarihine kadar ki kesinleşmiş faizleri silecektir. Silinen faiz yerine borçluluk süresi boyunca ana paraya TEFE/ÜFE oranında yeni gecikme zammı işletilecek ve bu şekilde kesin borcunuz ortaya çıkarılacaktır. Eğer hesaplanan tutar İlk taksit ödeme süresi içerisinde tamamen ödenirse, bu tutara kanunun yayımlandığı tarihten ödeme tarihinize kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanmayacaktır.

  2. arkadaşlar benim öğrenim +katkı kredisi borcum toplam 7000 tlydi..gittim bulunduğum vergi dairesine,,,18 ay ödeme planını seçtim,,,ödemeler 2 ayda bir ypılıyor.yani ben 36 ay sonunda ödememi bitiricem,,18 ayı seçince 324 tl ödeme çıkardılar,,toplam borcum 5800 tlye düştü…eğer 12 ay seçerseniz 24 ayda ödersiniz 2 ayda bir ödeme yapılacağından…ödeme ayınızı ne kadar az seçerseniz toplam ödemeniz okadar düşüyor.

 57. Merhaba,

  Benim taksitlerim 2009 yılında başlamış.Haberim yoktu. 2010 un ekim ayında borcum olduğunu farkettim ve gecikme faiziyle beraber 2011 temmuz aayına kadar olan taksitleri ödedim. temmuzdan sonra ödeyeceğim 4 taksit daha var.

  Ana parama uygulanan normal faizi geri alacakmıyım?
  Ödemede geciktiğim için uygulanan 450 lira bir gecikme faizi ödemiştim.onu geri alabilecekmiyim?

  Yani bu kanun sadece yapılandırmamı? yoksa faiz affımı? (Ana paraya gelen faizle, gecikme faizini ayrı tutalım)

  1. Bu yasa ile 31.12.2010 tarihine kadar birikmiş faizler silinecek bunun yerine geçen süreler için TEFE/ÜFE oranında gecikme zammı ilave edilip taksitlendirilecektir. Bu durum “ödenmemiş faizler” içindir.

 58. Merhaba,
  Daha once yararlandığım yapılandırma hakkımı kaybettim ,Bu aftan yararlanmak istiyorum .Ancak Borcum VERASET VE HARÇLAR VER.DAİ. MÜD.’ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiş.Eski yapılandırmaya devam edebilmek için kyk mı mı vergi idaresine mi başvurmam gerekiyor .Vergi idaresi ise hangi dilekçe örneği , kyk ise sitede nereden başvuru yapılıyor bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  1. Eski yapılandırmaya devam etmek için KYK’ya başvurmalısınız. KYK bu bilgiyi veresine rağmen başvuru için henüz aktif bir bağlantı yayımlamadı.

 59. arkadaşlarr mart ayının ortasına geldik. hala faizlerimizin af başvurularını nereye yaptırcağımız belli değil…
  KYK yamı? Yoksa Vergi Dairesine mi?Ne zaman belli olcak oda muaallakta…
  Bu konuyla ilgili yeni duyurular öğrenen paylaşsın lütfenn…

 60. arkadaslar benım ögrenım ve katkı kredı borcum vergı dairesıne verildi. bu basvurularda bır dilekce basvurusu bıde form 2/a dıye bıseyden bahsetmısler nedır bunlar yaa bır suru dılekce basvuru orneklerı var hangı dilekceyı yapacagım bıde form 2 a nedır anlamadım lutfen bırı bana rehber olsun

 61. Merhaba, geçen yıl yapılandırdığım öğrenim kredisi borcum 1400 Lira’ydı. yapılandırma ile 100 TL aylık ödüyordum Şubat ayını kaçırdığım için 400 TL kalan borcum tekrar 1400 TL’ye yükseldi. Aftan yararlanabilir miyim? Bu çok ağır bir durum çünkü.

 62. merhabalar daha önceki sorularımı yanıtladığınız için teşekkür ederim bişey daha öğrenmek istiyorum yasanın açıklanmasını bekliyoduk açıklandı şimdi ne zamana kadar başvuru yapabiliyoruz ? internetten sürekli takip etmeye çalışıyorum ama yeterli bilgi yok bu konuyla ilgili geç kalmak istemiyorum . tekrar teşekkürler .

 63. merhabalar,bn 2009 ekim de öğren,m kredimi 36 ay olarak yapılandırmıştım ancak 1 gün gecikme sonrasında iptal olunca bidaha ödeme yapmadım..sadece 3 taksitini yatırmıştım..bu durumda yasa kapsamına giriyor muyum? acil cevaplarsanız çok memnun olurum..şimdiden teşekkürler..

 64. merhabalar ben bir soru sormak istiyorum cevap verirseniz çok memnun olurum. ben katkı ve öğrenim kredisi aldım ve bu kredilerimin taksitlerini ödedim. sadece öğrenim kredisinden 70 tl ana para ve 80 tl de faizi ödemedim. şuanda düzenlenen yapılandırmada faydalana bilicekmiyim.

 65. merhaba.2007 yılında okuldan mezun oldum.ödemem 2009 da başladı ancak bu zamana kadar hi. ödeme yapmadım.yapılandırma için nereye başvuru yapmalıyım.teşekkürler kolay gelsin

 66. borcu yapılandırmak herhangi bir vergi dairesine gitmeli mi yoksa kyk nin bize açılan sayfasındaki hangi vergi dairesi diyorsa oraya mı gitmeliyiz??

 67. EŞİMİN 3.928 TL ÖĞRENİM KREDİ BORCU VAR 2009 YILINDA YAPILANDIRMADI . BU AFTAN YARARLANABİLİRMİ FAİZLER NE KADAR DÜŞER TEŞEKKÜR EDRİM

 68. benim ödemelerim 2005 te başladı ve şimdiye kadar hiç ödeme veya yapılandırma yapmadım. sanırım bu aftan bende yararlanıyorum. ben tek seferde ödemek istiyorum. bu durumda ana para olan 4.000 tl yi mi ödeyeceğim? yani bunun fazi silinmeye silinecek ama hiç mi faiz olmayacak? (tefe tüfe faiz oranlarından taksitlendirme yapanlara mı yeniden (taksitlendirdiği oranda ) faiz hesaplanak?

 69. Arkadaşlar ben bugun bagli oldugum vergi dairesine gittim.Başvurularin KYK ya mi yoksa vergi dairesine mi yapilacaği daha kesinleşmemiş. 15 gün icinde belli olur dendi.Boşuna vergi dairesine gitmeyin şimdiden diye söylüyorum. Yalniz 2 aylik başvurma süresinide kacırmayin die eklediler.

  1. Evet yayımlandı. Site içerisinde arama yaparak ilgili tüm haberlere ulaşabilirsiniz.

 70. kredi borcumu 2009 yılında çıkan yapılandırmada yapılandırmıştım ancak ekim 2010 da taksit ödemeyi unuttuğum için kyk’ nın sitesine girip baktığımda yapılandırmadan çıktığım ve durumumun vergi dairesine bildirildiği yazıyor. Şuana kadar da ödemesini yapmadım. Yeni yapılandırmadan yararlanabilirmiyim, vergi dairesine mi başvurmam gerekiyor bunun için. Vergi dairesine başvurduğumuzda yapılandırmadan kesin olarak yararlanabilirmiyiz yoksa biz sizi unutmuşuz borcunuzun tamamını hemen ödeyin gibi bir olayla karşılaşabilirmiyiz

  1. Eski yapılandırmanıza devam etmek istiyorsanız KYK’ya, yeni yapılandırmadan yararlanmak için takibatta olduğunuz vergi dairesine başvurunuz.

   1. Kyk sayfasinda tc kimlik numarami girip borc sayfasini actigimda 4. Maddeden yararlanamayacagim yaziyor. Eski yapilandirmadan nasil devam edebilecegim konusunda bilginiz var mi. Ve ne zamana kadar zamanimiz oldugunu biliyormusunuz

  1. Borcunuz yapılandırılmamış borçtur. Yapılandırma için başvurmanız gerekecektir.

 71. 2004 yılında katkı ve öğrenim kredisi almaya başladım. 30/12/2011 de ilk ödemem gerçekleşecek. Ben bu yasadan nasıl yararlanıyorum? Sadece taksit süreleri mi uzatıldı?

 72. merhabalar.ben öğrenim ve katkı için yapılandırma yaptırmıştım ama ilk taksiti ödedim sadece.bir de yapılandırma yaptırmadığım yüksek lisans kredisi var.o da af dahilinde mi olacak?ben yurtdışında yaşıyorum nasıl başvuru yapabilirim?teşekkürler

 73. Merhaba.Anaparadan çok faiz çalışmış borcuma.Taksitlendirmek istiyorum nasıl başvurabilirim KYK ya.Herhangi bir KYK’ya başvursam olur mu?

  1. Eğer borçla ilgili bir takibat yoksa bulunduğunuz yerdeki KYK’ya başvurabilirsiniz.

 74. geçen yıllarda yapılandırma yapan arkadaşlar nasıl nere baş vurdunuz yardım lutfen

 75. ben öğrenim ve katkı kredisi aldım geri ödemem 2009 daydı şimdi 600 civarında faiz birikmiş ödememem için yapılandırmam gerekiyor dimi bu arada nasıl haberimiz olacak admin bey sivasada uğrarsan bendende yemek sözü

  1. Takibat söz konusuysa ilgili vergi dairesine, yoksa KYK’ya başvurabilirsiniz. Nezaketiniz için teşekkürler.

 76. ben 2004-2006 arasında öğrenim ve katkı kredisi aldım faizlerine af gelmesi için nereye başvurmam gerek bana yardımcı olunn lütfenn çok teşekkürler şimdiden ….

 77. merhaba doğru düzgün ve tam olarak bilen biri cevaplarsa çok sevineceğim. 31/12/2008 de öğrenim kredisi geri ödemem başladı ve 30/09/2010 tarihinde sona erdi. ben hiçbir ödeme yapmadım ve yapılandırma da yapmadım. borcumun ana parası 5.000 tl faiz ise1.600 tl. kyk sitesinde sayfamda Borcunuz VERASET VE HARÇLAR VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE’ne Tahsil Edilmek Üzere Bildirilmiştir diye yazı var. nasıl bir yol izlemem gerekiyor af kapsamında mıyım? değilsem bankadan kredi çekip hepsini toptan ödemiye düşünüyorum.

  1. Siz de af kapsamındasınız. KYK sitesinde ilgili bilgi varsa tebligat elinize mutlaka ulaşacaktır. Bu durumda Veraset ve Harçlar Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekecektir.

 78. öğrenim ve katkı kredi borcumu 36 ay şeklinde yapılandırmıştık. 1 yıl düzenli ödedim. 12. ya da 13. ayda 1 gün gecikmeli ödediğim için yapılandırmadan çıkarıldım. bundan dolayı 6-7 aydır da ödeme yapamıyorum. bizim durumumuzda olanların nasıl hareket etmesi gerekir?

 79. merhabalar.af cıktımı.başvuru yapabilirmiyiz.ne kadar süre zarfında başvuru yapabiliriz.tşkler

  1. Af çıktı. Affın yayımlanmasından sonra 2 ay içerisinde başvurabilirsiniz. En kısa sürede başvurmanızı öneriyoruz.

 80. ben 2004 mezunuyum hic bir sekilde odeme yapmadim ana para kaliyor faizin hepsi mi siliniyor ve bu odemeyi nasil yapabilirim bilgi verirseniz sevinirim

  1. Faiz siliniyor, TEFE/ÜFE oranlarına göre faiziniz yeniden hesaplanıyor. Muhtemelen takibata uğramışsınızdır, bu durumda vergi dairesine başvurabilirsiniz.

 81. merhaba öğrenim kredisi yapılandırması için ne yapılması gerektiği ile ilgili vergi dairesini aradım istersem vergi dairesine gidip dilekçe yazıabilrmişm ve başvurabilirmişim ama bi çalışma yapıldığını ve olursa internnetten başvuru yapılacağını belirti çalışan kişi,öle olursa gitmeyede gerek yokmuş sizce ben gideyimmi internetten başvurmayımı bekleyeyim bilemedim hangisi daha uygun olur 2 ay süre varmış..

  1. Vergi dairelerinin ciddi bir iş yüküyle karşılaşacakları belli. Muhtemelen ilerleyen günlerde internetten başvuru imkanı da vereceklerdir ama şu durumda beklemeden vergi dairesine başvurmanız daha mantıklı görünüyor.

 82. selamlar.ben 2004te mezun oldum kredi borcum faizlerle 8000bin lira olmus.hem katkı hem öğrenim aldım.ama hiç para yatırmadım.bende aftan yararlanabılırmıyım.bugun oturduğum eve annemlere kagıt gelmiş 1hafta içinde ödemezsenız icra gelecek diye.bu parayı nasıl bulcam bılmıyorum.bana nasıl aftan yararlanırım yada yararlanabılırmıyım bilgi verırmısnız.bide aftan yararlanırsam ana para 4000bin görünüyo bunu mu ödüyoruz sadece açıklarmısnız.acil cevap yazarmısnız valla cok huzursuz oldum.bu gece uyuyamam artık :(((

 83. merhaba ben 2008 mezunuyum.Ekim 2010 da ilk taksidimi ödedim,ocaktaki 2.taksit için bankaya gittiğimde borcumun sadece 19 tl olduğunu söylediler.ben hiç yapılandırma yapmadım.ödeme sürem 2014e uzatılmış ve 6000 olan borcum 7100tl olmuş.bu konuda nerden bilgi alabilirim ben o kadar uzun süreli ödeme yapmak istemiyrm ve 1100tl fazla ödemek de istemiyorum,, ne yapmam gerek.konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim

 84. daha önceki yapılandırmadan yararlandım ancak taksitim 1 gün gecikince iptal oldu. bu yapılandırmadan yararlanabilecek miyim?

 85. Bravo kardeş emeklerine sağlık şahane bi site yapmışsın.Her sorunun cevabı şak diye çıkıyo….Aydına gelirsen bi yemek ısmarlayayım:)

  1. Şafak Bey, bizde her türlü bilginiz mevcuttur, Aydın’a uğrarsak sizi bulmamızın çok zor olmayacağını bilmenizi isterim, öneriniz için teşekkürler :)

 86. Merhabalar, cok kisa gecmek istiyorum.. hem ögrenim hem katki kredisi aldim, 2010 31 Aralik son ödeme günüydü ama ödeyemedim.. simdi ögrenemk istedigim ana para borcumun ne kadar oldugunu bilmiyorum, nereye bu aftan yararlanabilmem icin basvuru yapilacagini bilmiyorum ve hicbir yerden bu bilgilere ulasamadim.. yurtdisinda yasiyorum ve buradan bu isleri takip etmemde kolay olmuyor.. bana bu konuyla ilgili bilgi verebilirseniz cok sevinirim.. herkes bisiler diyor, yok 1-2 hafta icerisinde hemen dilekce vermek gerekiyormus bu aftan yararlanmak icin, eger öyleyse bu süreyi kacirmak istemiyorum.. yardiminizi bekliyorum. Simdiden cok tesekkürler ve umarim en kisa zamanda tüm biz magdurlara gecmis olur:-) Sevgiler Dila.

   1. Merhaba, öncelikle cevabiniz icin tesekkürler.. ama ben genel bi matematikle ana borcumu hesaplamaya calistim. 2004ten 4 yil olmak üzere ortalama 150 TL 12 ay boyunca hesapladim ve yinede ana borcum cikmadi ortaya, yani buda ana parayada alsinda faiz eklenmis oldugunu gösteriyor. Benim ödeme faizi cok az, cünkü ödemem daha bir 3 ay önce basladi, ancak bu ana para cok fazla oldugu icin, acaba ana paradan da mi faiz düsülüp ödenecek? neticede devlet verdigini almiyor ki, üstüne endeks uygulanmis sekilde sana ana para borcun su kadar diyor? ya da yanlismiyim? ayrica egitimimi 2008de tamamlamama ragmen 2009 a kadar ödeme yapilmis gösteriyor, ancak ben bu ödemeden haberder bile degilim, cünkü etimim süresinde kredi alacagimi düsündügüm icin.. zaten 2008de yüksek lisans egtiimim icin yurtdisina ciktim.. beni bu konuda aydinlatirsaniiz cok sevinirim.. anaparadada faiz var degil mi? peki egitimden sonra ödenen parayada simdi faizli geri isticekler!!! bu durum beni cok kizdiriyor.. nerden aldim mi? leblebi parasi verdiler, araba parasi gibi geri istiyorlar demisti bir arkadasim.. kesinlikle cok dogru!

 87. benim ana para borcum 4.000 tl civarındaydı. faizlerle birlikte yaklaşık 4.800 tl ödedim. kalan borcum ana para 350 tl gecikme faizi 200 tl olmak üzere toplam 550 tl. ödediğim miktar zaten ana parayı geçtiği için bu kalan miktarın tamamını ödememe şansım var mı?

  1. Ana paraya gelen tüm faizin silineceği belirtilmekte. Bu durumda ödediğiniz miktar ana para + faiz şeklinde ve ana para miktarını karşılayacak durumdaysa muhtemelen ödemenizin bittiği belirtilecektir.

 88. merhaba aftan nasıl yararlanacağız yani nasıl başvuracağız …kyk nın sitesindemi yayınlanacak?

  1. Kısa süre içerisinde KYK sitesinde konuyla ilgili resmi açıklama yayınlanacaktır.

 89. 2006 yılında başlayan ama bilgilendirme gelmeyen borcuma 2011 de bilgilendirme geldi 1.565 tl almıştım burs şuanda ödemem gereken miktar 3530oldu bende aftan yararlanabilecekmiyim bilgisi olan bana yardımcı olabilir mi?teşekkür ederim..bir de af yürürlüğe girdimi….

  1. Yasa Resmi Gazete’de yayımlandı. Eldeki bilgilere göre (yorumlama) aftan siz de yararlanacaksınız.

 90. yasanın remi gazetede yayımlanıp yayımlanmadığını merak ediyorum.yanıtlarsanız sevinirim.teşekkürler.

 91. benim öğrenimim geri ödemem ekimde başladı ama hiç bi taksiti yatıramadım 11 aylık ödeme çizelgesi gelmiş 320 milyon ayda cok fazla geldi bu yasayla taksitlendirmeyi uzatabilirlermi acaba faizi henüz yeni die 40tl. hiç bi bilgim yok hem faiz silinecek hemde taksitmi artacak yoksa peşinmi ödeyecez. bilgilendirirseniz sevinirim..

  1. Yasayla birlikte faizler silinecek, taksitlendirmeli ödeme seçeneğiyle 36 aya kadar taksit yapma imkanına kavuşacaksınız.

 92. arkadaşlar ben 2009 yılında öğrenim ve katkı kredisi borçlarımı yeniden yapılandırmıştım.şu ana kadar da taksitlerimde herhangi bir aksaklık yapmadım hep zamanında ödeme yaptım..bu son çıkan yasadan ben de yararlanabilir miyim? yararlanabilirsem de şu ana kadar yaptığım ödemeler anapara üzerinden mi düşürülecek..

  1. Sayın Murat, ana para üzerinden işleyen faizler silineceğine göre kalan ana parayı belirlemek üzere bugüne kadar yatırdığınız taksitlerin ana paradan düşülmesi muhtemel görünüyor. En kısa sürede vergi dairenize başvurarak net bilgiyi alabilirsiniz.

 93. ben 2000-2002 yılında öğrenim ve harç kredisi aldım bazı form sitelerinde 2009 yılında yapılandırma yapmayanlar yararlanamayacak diyor.bazılarıda kanunun 1.maddesi c bendine göre yararlanabileceğimizi söylüyor bunu tam olarak bilen birisi yok mu acaba bana vergi dairesinden herkesin yararlanacağı söylenmişti kafam karıştı

 94. merhaba ben daha önceaftan yararlanmıştım,fakat geç yatırdığım için icralık oldum.yeniden yapılandırmadan yararlanabilecekmiyim.bilgi verirseniz sevinirim.teşekkürler

  1. merhaba ben 2009 yılındaki aftan yararlanmıştım,fakat taksitleri yatıramadığım için yapılandırma bozuldu.yeniden yapılandırmadan yararlanabilecekmiyim.bilgi verirseniz sevinirim.teşekkürler

 95. Merhaba bana teblig geldi.2002 yılına kadar aldığım harc ve öğrenim kredisi tutarı 2.500 lira iken borc 6.500 olmuş.bugün gittiğimde vergi dairesine mart ayında af geliceğini ve faizlerin siliniceğini söylediler.36 aya kadarda taksitlendirme yapılacağını söylediler.ben hiç ödeme yapmadım.aftan yararlanabilirmiyim.tşk ederim

 96. arkadaşlar 2009 da 12 taksite böldürüp yapılandırdığım borçlarımın bi kaç taksitini geç yatırdım. yapılandırmam iptal edildiği halde 12 taksitini de yatırdım. şimdi bu torba bana nasıl bir fayda sağlayacak yazarsanız memnun olurum. ana para mı ödeyeceğim yoksa yeniden mi yapılandırılacağım…

  1. Yasa ile getirilecek aftan siz de yararlanabileceksiniz. Yasanın yayımlanmasını beklemelisiniz.

 97. arkadaslar bu daha bellı degıl suan taslak olarak meclısten gectı sadece remı gazeteden yayınlanması beklenıyor eger yayınlanırsa tum faizler sılıncek mesela benım 3,500tl borcum var 1.5 senedır yatırmıyorum suan 1000tlılk faız eklendı yanı anaparayı yıne oducem ama faızını odemeyecegım olay bu ve basıt

 98. ben 2002 – 2004 yıldında aldım krediyi ve 2,5 ken 3,5 milyar oldu işsizim nasıl ödeyeceğim hala bilmiyorum hala bu işliyormu bu af nasıl bir af birsi tam olarak açıklarsa sevinirim

 99. yukarıda yazdığım ŞİMDİKİ af maddesine dikkat ederseniz geçici 4.madde hükümlerinden yararlanmak üzere taahhütünde bulunanlar af edilir diyor. 4.maddeyle kastedilen 2009 daki af maddesidir. geçici 4.maddeyi kanundan aynen alarak aşaya yazıyorum:

  Geçici Madde 4 – (Ek: 25/6/2009-5917/15 md.)

  Bu Kanun ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunundan doğan ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce takibe alınmış olan borcunu üç ay içerisinde Kuruma başvurarak ödeme taahhüdünde bulunanların, borcunun tamamını;

  a) Başvuru süresi içinde defaten ödemesi durumunda bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar hesaplanan gecikme zammının yüzde yetmişbeşi,

  b) Oniki ay içinde aylık eşit taksitler halinde ödemesi durumunda bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar hesaplanan gecikme zammının yüzde ellisi,

  c) Yirmidört ay içinde aylık eşit taksitler halinde ödemesi durumunda bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar hesaplanan gecikme zammının yüzde yirmibeşi,

  ç) Otuzaltı ay içinde aylık eşit taksitler halinde ödemesi durumunda bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar hesaplanan gecikme zammının yüzde onu,

  terkin edilir.

  Taksitli ödemeler başvuru tarihini takip eden aydan itibaren başlar. Aylık taksitlerin aksatılmadan ödenmesi halinde bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren gecikme zammı uygulanmaz. Aylık taksitlerin süresinde ödenmemesi halinde bu madde hükümleri uygulanmaz. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce ödenen tutarlar red ve iade edilmez. Bu madde kapsamına giren alacaklara karşılık yapılmış hacizler ödemeler nispetinde kaldırılır. Uygulamaya ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığının görüşü alınarak Kurum tarafından belirlenir.

 100. işte buda mesaj: torba yasa sadece öğrenim kredisini 2009 da yapılandıranlara hak tanıyor. 2009 da yapılandırma imkanı bulayan kişilere herhangi bir hak tanınmamış. yanlışım varsa düzeltin. işte ilgili madde:

  (7) a) 16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununun geçici 4 üncü maddesi hükümlerinden yararlanmak üzere başvuruda bulunarak Kuruma olan borçlarını ödeme taahhüdünde bulunan borçlulardan, bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla taahhütlerini yerine getirmemeleri nedeniyle anılan madde hükmünden yararlanma hakkını kaybedenler; bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar Kuruma başvuruda bulunmaları ve ödeme süresi geçmiş borçlarının tamamını, anılan madde kapsamında belirlenen ilgili ödeme süresinin bitim tarihinden bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak fazla ile birlikte, bu fıkrada belirlenen başvuru süresinde, diğer taksitlerini ise 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesine göre belirlenen sürede ödemeleri halinde 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi hükmünden yararlandırılır.

 101. Arkadaşlar bilen birileri söylerse çok sevinirimi herkes yararlanacak diye umut veriliyor ama geçici 4.madden dolayı yalnızca 2009 yılı affından yararlanmak isteyip de ödeemelerinde geçiken ve yapılandırılması iptal edilenler için geçerli diye memurlar sitesinde yorumlar yapılıyor.Benim 2001 den kalan ve hiç ödemediğim 3000 Tl borcum var ben de af kapsamında olacakmıyım, lütfen yardım…

 102. ben gecen yaz kredimi yapılandırdım ancak 1 ay gecikti die yapılandırmam iptal edildi ve yaklasık 6 aydır ödemeyi kestim. ben bu yasadan faydalanabilecekmiyim vede basvuruları nereye ve nasıl yapacagız?

 103. arkadaslar eger devlete dava açmadıysanız herkes bu yasadan yararlanıyor. Mart ve nisan aylarında yurtkurun sitesinden ve internetten takip edin. Peşin ödenince faizlerin tamamı silinecek. 36 aya kadar taksit imkanı sunulacak. detaylar mart ayından sonra netleşecektir.

  cumhurbaşkanına hergün bu af için 15 mail atmıştım. ilk 10 gün dönüş yapmadılar en son dayanamadılar. bir baktım cumhurbaşkanlığından mail gelmiş. talepleriniz dikkate alınmıştır ve sizlere geri dönüş yapılacaktır diye…

  herkese hayırlı olsun…Arkadaslar bu treni kimse kaçırmasın. Hükümet felan değişir sonra açıkta kalırız vallahi…hayırlı geceler…

   1. Eğer 31 Aralık 2010 tarihine kadar işleyen faiz borcu söz konusuysa bu yasadan siz de yararlanabileceksiniz.

 104. y.lisansta aldığım kredinin ödemesi başlamş fakat aylık 800TL gibi beni zorlayacak bi rakam.Bununla ilgili düzenleme yaptrma hakkım var mı?bilgisi olan yazarsa sevnrm..

 105. merhaba ben geçen yapılnadırmada borcumu 36 ay olarak yapılandırmıştım. geçen ay 1 gün geç yatırdığım için yapılandırma iptal edildi. ben bu yapılandırmadan yararlanabilir miyim?
  şimdiden teşekkürler

 106. ben 2003-2005 yılları arasında katkı ve öğrenim kredisi aldım 2009 yılında çıkan aftan haberim olmadığı için başvuru falan yapamadım borcumun büyük bir kısmını ödedim 800 tlsi kaldı bunun 300 tlsi faiz af çıkınca bu faiz silinirmi;?

 107. merhaba.bu af şu an yasalaşmış durumdamı tam olarak bilgisi olan varmı ve böyle bi durumda nerye başvurmamız gerekiyo.yardımcı olursanız sevinirim..

 108. Henüz düzenleme ile ilgili olarak net bir açıklama yok. Maliyeden edindiğimiz bilgiye göre ödeme ekranı, maliyedeki yetkililere açılmış durumda. Düzenlemenin anapara haricindeki işlemiş faizlerle ilgili olacağı biliniyor. Büyük bir ihtimalle herhangi bir yıl/süre sınırlaması olmayacaktır. Siz de ilgili düzenlemeden yararlanabilirsiniz, tabii resmi düzenleme açıklanır açıklanmaz, zaman kaybetmeden vergi dairelerine başvurursanız.

 109. merhaba. ben 2002-2004 yılları arasında öğrenim ve katkı kredisi aldım. bazı ekonomik sebeblerden dolayı ystıramadım. bu aftan yararlanabilirmiyim. ne zaman ve nasıl yararlanacağım konusunda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.